Αναπαραγωγή Τα δύο ζεμπράκια μου γέννησαν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stickers
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stickers

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2014
Μηνύματα
78
Πόλη
Αθήνα
Την περασμένη εβδομάδα τα δύο ζεμπράκια μου γέννησαν τέσσερα μικρά αυγουλάκια. Με μια έρευνα που έκανα στο διαδύκτιο είδα ότι τα ζεμπράκια γεννούν από δύο έως τέσσερα αυγά. Όμως μετά από λίγες μέρες άρχισα να ανησυχώ μήπως τα φάνε. Τι έχετε να μου προτείνετε;
 
Με το καλό να δεις πουλάκια. Τι σε έκανε να ανησυχήσεις; Άρχισαν να κλωσσούν τα αυγά; Ποια είναι η συμπεριφορά του ζευγαριού; Από τα λίγα που λες δεν μπορεί να βγάλει κάποιος συμπέρασμα γιατί λες κάτι τέτοιο. Όταν μάλιστα τα ζεμπράκια έχουν την φήμη καλών γονέων.
Τι φωλιά τους έχεις; Την έχουν στρώσει ικανοποιητικά;
 
Επίσης διάβασα ότι κάποια πουλιά τρώνε τα αυγά τους. Ισχύει αυτό;
 
Ελάχιστα πουλιά τρώνε τα αυγά τους καθ' έξιν από ανώμαλη συμπεριφορά. Αποτελούν μια εξαίρεση που οφείλεται σε κάποια τραυματική εμπειρία, μεγάλωμα από τον άνθρωπο και ελλειπή εκπαίδευση από τους γονείς τους κτλ. Κάποια τρώνε τα μη γονιμοποιημένα αυγά για να αντλήσουν τα ωφέλιμα στοιχεία.
Δεν απάντησες τίποτα απ' ότι σε ρώτησα όμως.
 
Η συμπεριφορά τους αρκετά φυσιολογική θα έλεγα ότι είναι. Τους έχω βάλει μία στρογγυλή ψάθινη φωλιά αρκετά ικανοποιητική γι' αυτά. Τα αυγά τα κλοσούν και τα δύο εναλλάξ (φυσικό δεν είναι αυτό 😉
 
Εντάξει, όλα καλά, αναμονή, καλή τροφή και χωρίς άγχος όλα θα γίνουν στην ώρα τους. Με το καλό!
 
Μου θυμησες ακρεες περιπτωσεις που ξεθαβουν καποιοι για να πουλησουν πολυξερισμο! Και φυσικα κανενα παιδι απο αυτο το φορουμ που με το καιρο θα δεις πως οι περησοτεροι ειναι πραγματικοι γνωστες γυρω απο τη φροντιδα των μικρων 'η μεγαλων φιλων τους.

Ελάχιστα πουλιά τρώνε τα αυγά τους καθ' έξιν από ανώμαλη συμπεριφορά.Αποτελούν μια εξαίρεση που οφείλεται σε κάποια τραυματική εμπειρία, μεγάλωμα από τον άνθρωπο και ελλειπή εκπαίδευση από τους γονείς τους κτλ. Κάποια τρώνε τα μη γονιμοποιημένα αυγά για να αντλήσουν τα ωφέλιμα στοιχεία
τάξει, όλα καλά, αναμονή, καλή τροφή και χωρίς άγχος όλα θα γίνουν στην ώρα τους. Με το καλ
κρατα μονο αυτα τα δυο πραγματα που σου εγραψε η Μαρια και... Ολα καλα:)
 
τα μονα αυγα που θα φανε ειναι αυτα που θα τους προσφερεις εσυ σφιχτοβρασμενα μολις βγουν οι νεοσσοι και θα ναι και πολλα γιατι χρειαζονται καλη διατροφη και κυριως ηρεμιααα... Μην τα ενοχλεις καθολου καθαριοτητα ηρεμια και καλη διατροφη
 
Δυστυχώς σημερα το πρωί διαπίστωσα οτι τα πουλιά είχαν φάει τα αυγά. Ξέρετε τι πρεπει να κανω για να μην επαναληφθεί αυτό?
 
Έφαγαν τα αυγά δεν το έχω ακούσει κ δει ποτέ ν τα πετάξουν ναι ν τα φάνε όχι,
 
Εγω πάντως οταν κοίταξα τη φωλιά τους το πρωί δεν υπήρχε τίποτα και τα πουλιά μια χαρα χαλαρά ηταν

Έχετε να μου προτείνετε κατι για να μην ξανά συμβεί αυτο;
 
Να ενισχύσεις την διατροφή τους, με αυγό και σκούρα πράσινα λαχανικά.
 
Οπωσδήποτε κάποια έλλειψη στοιχείων οδηγεί τα πουλιά σ' αυτή την ενέργεια. Πρέπει να δυναμώσουν. Σουπιοκόκκαλο, καλά συσκευασμένα σπόρια, καλή αυγοτροφή συσκευασμένη ή δική σου, ή σκέτο αυγό και πολλά πράσινα.
 
Πότε απέκτησες αυτά τα ζεμπράκια;
 
και αφου τα εφαγαν καθαρισαν και την φωλια... Δεν βρηκες τσοφλια; Τεσπα κανε διατροφη οπως σου πε η μαρια και χρησιμοποιησε και καμια πολυβιταμινη εγω χρησιμοποιω το μιραλ της chevita και παν ολα καλα
 
Εγω όταν τα καθάρισα δεν υπήρχε τίποτα κανένα τσόφλι. Ύστερα σκέφτηκα μήπως επειδή δεν είχε έρθει η άνοιξη να συνέβει αυτό, διότι τα Παραδείσια γεννούν την άνοιξη (συνήθως) άρα τα αυγά μάλλον είναι μη γονιμοποιημένα. Ευχαριστώ Μαρία για τη συμβουλή με την τροφή.
 
Όχι δεν είναι απαραίτητο να είναι άνοιξη, κυρίως εποχή με υγρασία γεννάνε. Προετοίμασέ τα 1-2 μήνες και ύστερα βάλε πάλι φωλιά.
 
Back
Top