Αναπαραγωγή Τα ζεμπράκια παράτησαν τα αυγά με το πουλάκι έτοιμο να βγει

kostas psachoulas1

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2016
Μηνύματα
43
Πόλη
Καρδίτσα
Γεια σας το ζευγαράκι μου έκανε γεννά και αύριο θα έβγαινε ο ο πρώτος νεοσσός να σήμερα ήδη το ένα από τα αυγά να κουνιέται και βλέπω ότι προσπαθεί το πουλάκι να βγει τα παραδείσια τώρα δεν μπαίνουν μέσα στην φωλιά και νομίζω ότι ξανά ζευγαρώνουν γιατί ακούω το κάλεσμα τι να κάνω παρά καλώ άμεσα βοήθεια ααα επίσης έχω και ένα δεύτερο ζευγαρι το οποίο σκάει σε 5-6 μέρες μήπως να βάλω το πουλάκι και το άλλο ένα αυγό μέσα σε αυτα το πουλάκι δεν έχει βγει τελείως απλώς κουνάει το αυγό και είναι λίγο σπασμένο παράκαλω βοήθεια
 
μήπως να βάλω το πουλάκι και το άλλο ένα αυγό μέσα σε αυτα
Όχι.
Η καλύτερη λύση είναι να αφήσεις τις φωλιές, τα αυγά και γενικά τα πουλιά ήσυχα να κάνουν (πάντα σωστά) όσα το ένστικτο τους επιτάσσει.
Οι τακτικές επισκέψεις στη φωλιά οδηγούν συνήθως σε εγκατάλειψή της.
Αν θες να έχεις αποτελέσματα... Να σταματήσεις τις όποιες παρεμβάσεις μέσα κι έξω από τις φωλιές.
 
Τελικά τα πουλάκια τα παράτησαν σίγουρα γιατί άρχισαν κΙ βγάζουν νήμα μέσα από την φωλιά τους και το βάζουν στην ταϊστρα είναι μεγάλη και μοιάζει κάπως σαν φωλιά τι μνα κανω
 
Τώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτε...
Θα αφήσεις την όποια εξέλιξη υπάρξει...
Κυρίως όμως να μην "χαλάσεις" και την άλλη φωλιά μεταφέροντας τα αυγά της πρώτης.
Τώρα αν θες τη γνώμη μου... Θα πρέπει να αναθεωρήσεις αρκετά από αυτά που κάνεις παρακολουθώντας και ενοχλώντας τα πουλιά...
Αποδεδειγμένα μόνο κακό αποτέλεσμα έχουμε έτσι.
 
Ναι έχετε δίκιο το πουλάκι να το ταΐσω εγώ; Το έχω κάνει επιτυχώς πριν από λίγους μήνες και σε καναρίνια;
 
Επειδή βγήκε είναι μια χαρα νονό που Επηδη είναι σκεπασμένο με νήμα και τώρα πριν λίγο το πήρα και το έβαλα σε μια ειδική γυάλα με μια πλάκα για ερπετά από κάτω και πολύ χαρτί και τώρα είναι κάπως καλύτερα ζητάει φαγητό και το τάισα λίγο
 
άρχισαν κΙ βγάζουν νήμα μέσα από την φωλιά τους και το βάζουν στην ταϊστρα
Θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις άμεσα την ταίστρα.
Αν συνεχίζουν την ίδια συμπεριφορά εγώ στην θέση σου θα απομάκρυνα τον αρσενικό.
Πόσα αυγά ακόμα περιμένεις να εκκολαφθούν;
 
1 αυγό ακομα

Το ξανά έβαλα το πουλάκι γιατί απ ότι είδα μπήκαν στην φωλιά αλλά για ύπνο θα δω το πρωί τώρα τι θα κάνω πάντως το τάισα τώρα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τους βάζω αυγό, Αυγό τροφή, μήλο, τώρα σταμάτησα λαχανικά γιατί βγήκε το μωρό και την τροφή τους αυτα
 
Όταν έκαναν τα αυγά τους θα έπρεπε να είχες σταματήσει τελείως το αυγό και την αυγοτροφή και να είχες περιορίσει την διατροφή τους στους σπόρους και τα λαχανικά.
Τώρα που βγαίνουν τα μικρά καλά έκανες και σταμάτησες τα λαχανικά.
Το αυγό και η αυγοτροφή είναι απαραίτητα τώρα που βγήκαν τα μικρά.
Το λάθος σου πιστεύω πως ήταν στην διατροφή (συνεχης παροχή αυγού, αυγοτροφής) και για αυτό τον λόγο οι γονείς μπήκαν στην διαδικασία να θέλουν να φτιάξουν φωλιά και να ξαναζευγαρώσουν.
 
Και τώρα τι ακριβως να κάνω ;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και για τις απαντήσεις σας
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τώρα παρακολουθείς απο απόσταση.
Αφαιρείς την ταίστρα που ήθελαν να χρησιμοποιήσουν σαν δεύτερη φωλιά.
Αν δείς ότι ο αρσενικός συνεχίζει να χαλάει την φωλιά τον απομακρύνεις απο το κλουβί και αφήνεις την θηλυκιά να μεγαλώσει τα μικρά μόνη της.
Το καλύτερο σενάριο θα είναι να ασχοληθούν και οι δύο γονείς με τα μικρά.
Έλεγξε ότι τα μικρά είναι ταισμένα όσο μπορείς πιο διακριτικά και γρήγορα και μετά τα αφήνεις στην ησυχία τους.
καλή τύχη!
 
Τα παιδιά παραπάνω σου είπαν τι και πως πρέπει να το κάνεις ή τι μπορεί να έγινε λάθος...
Εγώ λέω επίσης να είσαι πιο συχνός θαμώνας εδώ και να μελετάς τα θέματα του είδους που αποφάσισες να έχεις στη συντροφιά σου και τα ώθησες να αναπαραχθούν...
Κάτι δεν έγινε σωστά μάλλον, αυτό πρέπει να βρεις και να διορθώσεις ώστε να έχεις επιτυχημένη γέννα την επόμενη φορά και να μη ταλαιπωρούνται άδικα τα πουλάκια σου.
 
Το λάθος σου πιστεύω πως ήταν στην διατροφή (συνεχης παροχή αυγού, αυγοτροφής) και για αυτό τον λόγο οι γονείς μπήκαν στην διαδικασία να θέλουν να φτιάξουν φωλιά και να ξαναζευγαρώσουν.
Εδώ θα διαφωνήσω για να μην συνεχιστεί το ίδιο λάθος και στα άλλα πουλιά...
Δεν υπάρχει επιρροή της διατροφής τόσο μεγάλη ώστε να παρατήσουν τις φωλιές τα πουλιά.
Αλλού είναι το λάθος της περίπτωσης.

Ο κυριότερος λόγος που εγκαταλείπεται μια φωλιά είναι ο ενστικτώδης φόβος!
Τα πουλιά οπλισμένα από τους χιλιάδες αιώνες εξέλιξης όταν διαπιστώσουν πως το κρυφό σημείο που έχουν χτίσει τη φωλιά έγινε φανερό στον "εχθρό" και συνεπώς υπάρχει κίνδυνος της "ζωής" τους, εγκαταλείπουν τη φωλιά και το περιεχόμενό της.
Ο @kostas psachoulas1 στην αγωνία του να "παρακολουθεί" τις εξελίξεις πήγαινε πολύ συχνά για "έλεγχο" της φωλιάς χωρίς να εξετάζει τις συνθήκες και κυρίως τη συχνότητα αυτών των "ελέγχων".
Όλο αυτό ενόχλησε τα πουλιά που αντέδρασαν αρχικά μισο-εγκαταλείποντας τη φωλιά, στη συνέχεια επιλέγοντας κάποιο άλλο μέρος για φώλιασμα και πιθανότατα ως τελικό αποτέλεσμα την ολική εγκατάλειψη της παλιάς φωλιάς.
Όσο πιο προφυλαγμένη χτίζεται μια φωλιά, τόσο μεγαλύτερος ενστικτώδης φόβος υπάρχει στα πουλιά και τόσο πιο μακρυά από αυτή πρέπει να μένουμε εμείς.
Αν μάλιστα απουσιάζει η εμπειρία... όσο πιο μακρυά μένουμε... Τόσο καλύτερα αποτελέσματα έχουμε.

Φιλική συμβουλή προς τον Κώστα είναι να αφήσει εντελώς μόνα τους τα πουλιά να κάνουν όσα το ένστικτο τους επιτάσσει.
Στη θέση σου Κώστα... θα άφηνα το ζευγάρι μαζί... Θα παρακολουθούσα από μακρυά να δω την εξέλιξη της υπάρχουσας φωλιάς και αν δεν είχα αποτέλεσμα θα ξεκινούσα μια βδομάδα αργότερα νέα προσπάθεια χωρίς να ενοχλώ τα πουλιά.
Δυο τρεις ολιγόλεπτες επισκέψεις στο κλουβί τη βδομάδα για τα καθήκοντα της εκτροφής είναι υπέρ-αρκετές!
 
Back
Top