Γενικά Τα ζεμπράκια χαλούν τη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης artist
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

artist

PB New Member
Εγγραφή
29 Σεπ 2008
Μηνύματα
98
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχει 2 εβδομάδες περίπου που άγορασα ένα ζευγάρι ζεμπράκια. Πριν κανα 2 μέρες τους έβαλα μια φωλιά για καναρίνια και μια για ζεμπράκια. Την τελευταία ούτε να τη δουν! Μέσα σε λίγες ώρες όμως έντυσαν των καναρινιών! Σήμερα όμως είδα πως την χάλασαν σκορπίζοντας το νήμα στο δάπεδο ☹! Τι μπορεί να φταίει;
 
ισως να μην ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη και απλα να παιζουν...η ο αρσενικος μπορει να θελει να αποσπασει την προσοχη της θηλυκιας, αλλα αφου τα χεις μονο 2 εβδομαδες μην τους βαζεις φωλια απο τωρα, αστα να σε γνωρισουν πρωτα να δουν και το νεο τους περιβαλλον. Γιατι και να σου γεννησουν τωρα το πιθανοτερο ειναι οτι θα χεις μια αποτυχιμενη αναπαραγωγη...):)
 
Γενικά τα ζεμπράκια δεν είναι εύκολα ως προς την αναπαραγωγή. Γιατί τόση βιασύνη αμέσως για ζεβγάρωμα; Άσε πρώτα να απολαύσης την περίοδο της ερωτοτροπίας μεταξύ τους και την προσαρμογή τους και εξοικίωση τους μαζί σου και μην ''τρέχεις''. Δεν υπάρχει λόγος βιασύνης! 'Εχει δίκιο ο Φώτης 😉
 
μάλλον η θηλύκια πύρωσε άλλα όχι τόσο ώστε να γεννήσει.
 
Εφη τα ζεμπρακια ειναι ισως το πιο ευκολο ειδος στην αναπαραγωγη μαζι με τους κοινωνικους σπινους οχι μονο απο τα "παραδεισια", αλλα απο ολα τα πουλια εκτροφης. Μπορουν να ξεκινησουν απο την πρωτη κιολας ωρα γνωριμιας και εισαγωγης στο κλουβι αναπαραγωγης. Το αν θα ειναι επιτυχης η γεννα μετα εξαρταται κατα πολυ απο την περιποιηση μας.

Νικο αν θελεις κατι τετοιο, καλο θα ηταν αρχικα να αφησεις τα πραγματα ως εχουν και αυτα θα αποφασισουν που θα βολευτουν. Κατα δευτερον (αν δεν εχεις σχετικη εμπειρια) θα πρεπει, πριν ολοκληρωσουν την φωλια, να εχεις ψαξει να μαθεις ολα τα βασικα για να μην βρεθεις προ εκπληξεων. Αν ακολουθησεις πιστα τις οδηγιες που δινουν εκτροφεις σε πολλα sites για zebra finches, δυσκολα θα εχεις απροοπτα.
 
Ναι; Είμαι σίγουρη ότι το διάβασα κάπου εδώ μέσα.. Τέσπα εσύ σίγουρα ξέρεις καλύτερα! 😉
 
αν κ τα παιδια πιο πανω με εχουν καλυψει απλως να προσθεσω οτι νομιζω ειναι λιγο νωρις για αναπαραγωγη. Γιατι κ να πετυχει η γεννα εαν σε φοβουνται παρα πολυ ειναι λιγο διακινδυνευμενο για τους τυχον νεοσσους. Περιμενε λιγο καιρο πρωτα να εξεικειωθουν με το νεο τους περιβαλλον κ με εσενα κ αργοτερα ακομα κ σε κανενα μηνα μπορεις να ξαναβαλεις τη φωλια.
ως προς το προβλημα με τη φωλια θεωρω-χωρις να ειμαι κ ειδικη φυσικα, μια γεννα μου εχουν κανει κ εμενα- πως ειτε δεν ειναι ετοιμο καποιο απο τα 2 αν κ τα ζεμπρακια ειναι πουλακια που παντα ειανι πυρωμενα. Ειτε σε φοβουνται κ γενικως ειναι αγχωμενα γιαυτο κ ανακατευουν τη φωλια. Εγω οταν ειχαν ετοιμασει τη φωλια κ τα μετεφερα επειδη επρεπε σε καποιο αλλο δωματιο ανακατευαν τη φωλια κ ψιλοσκορπιζαν το νημα κατι που αποτι καταλαβα σημαινε οτι φοβοντουσαν το νεο περιβαλλον κ γενικα ηταν αναστατωμενα. Ισως κατι παρομοιο να ισχυει κ μετα δικα σου μικρα.🙄
 
Back
Top