Αναπαραγωγή Τα ζεμπρακια μου γεννησαν 2 αυγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sak

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουν 2014
Μηνύματα
35
Πόλη
Θήβα
Δεν τα εχω τα ζεμπρακια μου ουτε ενα μηνα και εχθες ειδα στην φωλια τους δυο
αυγουλακια,ξετρελαθηκα δεν το περιμενα με τιποτα!
Τωρα πρεπει να διαβασω πολλα για να δω τη πρεπει να κανω στην συνεχεια!
 
Καλη διατροφη και πηγη ασβεστιου πρεπει να υπαρχει στο κλουβι οπως κι αυγοτροφη. Και ηρεμια χωρις μετακινησεις. Αν τα εχεις μεσα μην αναβοσβηνεις τα φωτα αφου νυχτωσει. Διαβασε μερικα ακομη θεματα θα βρεις τα παντα που χρειαζεσαι, για ο,τι δεν καλυφθεις ρωτα ελευθερα. 😉
 
Ωραια θα τους βαλω και σουπιοκοκαλο μαζι με την πετρα ασβεστιου.
Σημερα εκανε και τριτο ελπιζω να χωρεσουν στην μικρη καλαθωτη φωλια τους
 
Χωρααανε μια χαρα, εδω μεγαλωνουν ολοκληρους νεοσσους εκει μεσα 😛
 
Απ οτι ξερω τα ζεβρακια γεννανε 5-8 αυγα οποτε εεχεις ακομα 😛
 
Μπράβο με το καλό και να μας ενημερώνεις :)
 
αρχες βδομαδας ειχαν βγει τα τρια πουλακια, το ενα αυγο δεν βγηκε, ηταν πολυ ωραια το κακο ειναι πως
εχθες ψωφισαν τα δυο και πριν λιγα λεπτα και το τριτο. Δεν ξερω ακομα τη πηγε στραβα.
Κατι που θελω να ρωτησω επειδη την φωλια την εχουν κοτσιληση μεσα να την καθαρισω να βγαλω το νημα;
να τουσ την ξαναβαλω τη να κάνω; Ποια η επομενη μου κινηση;
 
Ναι, η φωλιά πρέπει να καθαριστεί εντελώς και να πεταχτούν τα παλιά υλικά.
Αν θέλεις αναπαραγωγή πρέπει να την ξαναβάλεις. Σε αυτή την περίπτωση μην ξεχάσεις να βάλεις σκόνη Pinex μέσα στην φωλιά.
 
Δευτερη γεννα παλλη τρια πουλακια, παλλη στην μια εβδομαδα επανω τα εχασα. Μπωρει καποιος να μου πει ποια πρεπει να ειναι η διατροφη των γονιων για να ταιζουν σωστα, λεω μηπως φταιει το φαγητο.
 
Πριν την αναπαραγωγή πρέπει να δίνεις ένα καλό συσκευασμένο μείγμα σπόρων, αυγοτροφή και πολλά πράσινα χορταρικά εκτός σπανακιού γι' αυτήν την περίοδο. Επίσης σουπιοκόκκαλο απαραίτητα. Όταν ολοκληρωθεί η ωοτοκία και κάτσουν μόνιμα να κλωσσούν κόβεις την αυγοτροφή για τον κίνδυνο του πάχους και την ξαναρχίζεις καθημερινά φρέσκια, όταν δεις τον πρώτο νεοσσό.
Πρέπει να μας πεις λίγα λόγια για το παρελθόν του ζευγαριού σου, την ηλικία τους, την διατροφή τους και αν επίσης βλέπεις να ταίζουν τους νεοσσούς ή όχι.
 
Δεν ξερω πολλα για το παρελθων απο τα πουλακια γιατι ηρθαν στα χερια μιυ το καλοκαιρι μεσο τριτου.Αυγοτροφη δεν
τουσ εδινα καθημερινα. Την θυληκια την εβλεπα καπου καπυ να ταιζει εξαλου μεγαλωναν αν δεν τα ταιζαν δεν θα ζουσαν μια εβδομαδα πιστευω.
 
Μήπως έχεις το κλουβί σε ρεύματα και κρύωσαν; Μήπως ο αρσενικός προσπαθεί να ξαναζευγαρώσει; Ποια ήταν η στάση του τις πρώτες μέρες;
 
φαινοντουσταν ολα καλα μωλισ εβγαινε για να φει η θυληκια η να κατσει λιγο εξω καθωνταν ο αρσενικος και τα ζεσταινε, φαινονταν να τα προσεχουν, και ξαφνικά ακριβως πανω στη βδομαδα και τις δυο φορες τα βρηκα ψωφια. Πρωτα ενα η δυο και μετα και τα αλλα μεσα στην ημερα.

Πιστευω οτι το λαθος ειναι δικο μου που τα ταιζα συνεχεια με τα σπορακια μηπως δεν μπωρουσαν να ταισουν σωστα τα μικρα
 
Ίσως... άφησέ τα τώρα να ξεκουραστούν λιγάκι, καθάρισε, τάισέ τα σωστά και σε κανένα μήνα βλέπεις πάλι.
 
Back
Top