Αναπαραγωγή Τα ζεμπρας μου πετανε τα μικρα εξω απο τη φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleni
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleni

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2008
Μηνύματα
15
Πόλη
Κερατσίνι
Γεια σας, ειμαι ξενη και δεν τα καταφερνω πολυ καλα με ελληνικα αλλα ελπιζω να με καταλαβει καπιος... εχω παραδεισια ζεμπρας, εχουν κανι μικρα αλλα μετα απο μια βδομαδα μου τα πετανε εχω απο τη φολια. Γιατι το κανουν και τι πρεπι να κανω εγω; Ευχαριστω για απαντιση...
 
Καλώς ήλθες στην παρέα μας Ελένη και χρόνια πολλά! Τι είδους φωλιά έχεις για τα παραδείσια;
 
Η φολια ειναι εμποριου... αυτο μου εγινε για δευτερη φωρα και βεβεα σταιναχοριεμαι... Παντα μου τα πετανε εξω μετα απο μια εβδομαδα... Διαβασα πολλα αλλα δεν ξερω που κανω λαθος...
 
Η εμπορίου που λές εννοείς το καλαθάκι το μικρό; Εάν ναι θα πρέπει να πάρεις το μεγάλο.
 
Ναι, καπος ειναι μικρο... σκεφτομαι την αλλη φορα να παρω μεγαλυτερη... αλλα τωρα - τι να κάνω;
 
Καλώς ηρθες Ελενη! Θα συμφωνησω με τον προηγουμενο φιλο δοκιμασε με μεγαλητερη
 
Για μένα πίεσε το νήμα μέσα στην φωλιά να κάτσει πιο κάτω, εν ανάγκη αφαίρεσε και λίγο ή δώσε μια κλήση αντίθετη απο την έξοδο της φωλιάς.Αυτό που σου συμβαίνει πάντως συνηθύζεται σε περιπτώσεις που οι φωλιές είναι μικρές, καλό θα είναι να την αλλάξεις στις επόμενες γέννες.
 
Θα το κανω... αλλα τωρα... λετε να τα παρω και να προσπαυισω να τα μεγαλοσω μονη μου η να τα αφισω;
 
Εάν δεν το έχεις ξανακάνει το μεγάλωμα να ξέρεις ότι είναι μεγάλη ευθύνη και ρίσκο. Κάνε αυτα που σου είπα για την φωλιά και παρατηρησέ τα στην πορεία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Eleni
Τα προτα τα πηρα απο τη φολια, γιατι μου πεταξε 3 και μινανε 2. Μετα απο 5 μερες ψοφισανε... Θα κανω αυτο που λες εσυ και θα περιμενω τι θα γινει
 
Είχες 5 μικρά, επομένως φαντάσου τι συνοστησμός επικρατούσε στην φωλιά, να ξέρεις και κάτι ακόμα πως τα ζευγάρια τον παραδείσιων κουρνιάζουν τις περισσότερες φορές μαζί στην φωλιά.
 
Ειναι καλο να εχεις καπιον που μπορει να σε βοηθισει... Τιχεα βρηκα αυτο το web, περισι μου αγορασε η πεθερα μου τα παραδεισια και θελω να μαθω περισοτερα για αυτους... Σας ευχαριστω πολυ!
 
Κάτσε σταδιακά και παρατήρησε τα να δείς πως πάει και μετά αλλάγη φωλιάς. Όποτε θες κάποιος απο την μεγάλη παρέα του forum θα βρεθεί να σε βοηθήσει σε κάποια απορία σου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Eleni
Καλως ηρθες Ελενη!

κοιτα λιγο σε αυτα τα θεματα θα βρεις καλες πληροφοριες...
https://community.petbirds.gr/threads/Διάφορες-απορίες-σχετικά-με-ζεμπράκια.1493/

https://community.petbirds.gr/threads/Δημιουργία-φωλίτσας.2760/

δοκιμασε να παρεις φορμουλα και να ταισεις αυτα που πεταξανε εξω και ζουνε ακομη... ισως τα σωσεις!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Eleni
Back
Top