Τα ζώα μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!
Με αφορμή το σχόλιο του @Stfns στην φώτο με τις γαλοπούλες αποφάσισα να κάνω ένα βιντεάκι, ώστε να σας παρουσιάσω σε σύντομο χρόνο όλα τα ζώα που έχω στη "φάρμα" μου (χωρίς δηλαδή τα καναρίνια και τις καρδερίνες που θα έχουν ίσος ξεχωριστό βίντεο)
@misalouris , @YannisK όπως βλέπετε τα γαλόπουλα ζουν ακόμα 😉
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ελπίζω να σας αρέσει :)

τα δύο ζευγάρια που βλέπετε στην αρχή είναι ξεχωριστά απο τα άλλα πουλιά, γιατί προσπαθώ να βγάλω χρώματα και δεν θέλω να χαλάσω τα άλλα που είναι όλα ίδια και καλή ράτσα.

Ο σκύλος είναι ο Άρης ένας φύλακας για τα ζώα που τον μαζέψαμε απο τον δρόμο όταν ήταν μικρός

Όλες οι εικόνες(είναι αποκλειστικά απο το κτήμα μου) και το μοντάζ είναι δική μου δουλειά 😉
 
Μπράβο, να τα χαίρεσαι και να τα αυξάνεις, πολύ ωραίο video!
Τι τους δίνεις, στάρι;

Ναι, πόσα ζουν; 😕
ευχαριστώ Μαρία :) ναι στάρι δίνω στο βίντεο σε όλα τα πτηνά
Όσο για το άλλο τα 2/3 ζουν είναι καλό ποσοστό για 3 αρσενικά 😉
 
Ομορφα και μπραβο σου!

Ερωτηση1. Εκει που εχεις τα περιστερια δεν φοβασαι για ποντικια;
Ερωτηση 2. Καλε τοσα γατακια... Πως θα τα βγαλετε περα αμα αρχισουν τα μωρα;
Ερωτηση 3. Το σκυλουνι το λυνεις καθολου να τρεχει; :)
 
Γιώργο το γεγονός ότι ασχολείσαι καθημερινά με τόσα ζώα σε καθιστά άξιο συγχαρητηρίων αλλά και πρότυπο για πολλούς συνομήλικούς σου. Αλήθεια πόσο χρόνο αφιερώνεις καθημερινά; Μου άρεσαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ όλα τα ζωάκια σου, αν και ξεχώρισα τον πανέμορφο κόκκορα στο κοτέτσι. Μεγαλοπρεπής και αρχοντικός όπως οφείλει να είναι ένας κόκκορας που σέβεται τον εαυτό του. Πρέπει να αισθάνεσαι πολύ τυχερός που ζεις σε ένα τόσο όμορφο μέρος και εύχομαι η ζωή να σου τα φέρει έτσι, ώστε να ζεις μόνιμα σε ένα υπέροχο κτήμα με τόσα και ακόμη περισσότερα ζώα!

υ. Γ. Τι άλλο ζώο σκέφτεσαι να προσθέσεις στην προσωπική σου... Κιβωτό;
 
φίλε Γιώργο.. Μπράβο! Πολλά μπράβο! Πολύ όμορφη δουλειά έχεις κάνει! σίγουρα το πλεονέκτημα του να ζει κάποιος στην περιφέρεια, είναι τεράστιο! ☹μπορείς πολύ άνετα και όμορφα να ξεδιπλώσεις το μεράκι σου και την αγάπη σου για κάθε είδους ζώο που μπορείς να φιλοξενήσεις.. Να σώσεις.. μπράβο, φίλε μου!👍
 
Ομορφα και μπραβο σου!

Ερωτηση1. Εκει που εχεις τα περιστερια δεν φοβασαι για ποντικια;
Ερωτηση 2. Καλε τοσα γατακια... Πως θα τα βγαλετε περα αμα αρχισουν τα μωρα;
Ερωτηση 3. Το σκυλουνι το λυνεις καθολου να τρεχει; :)
Λοιπόν

1)Μιράντα όταν έχτιζα το κουμάσι μου έσκαψα περιμετρικά ένα βαθύ χαντάκι και έριξα τσιμέντο οπότε είναι απίθανα δύσκολη αλλά μου έχει τύχει 2-3 φορές να μπούν... σκέφτομαι να ρίξω τσιμέντο και στο πάτο αλλά δεν το έχω αποφασίσει ακόμα

2) τι να πω... Θα δείξει... μια γάτα είχαμε και όλα είναι παιδιά της...

3) Το λύνω αλλά όχι σε καθημερινή βάση γιατί δεν προλαβαίνω...

Παρά πολυ ωραία τα ζώα σου.
Τι ράτσα είναι τα περιστέρια;
όλα ταχυδρομικά

Γιώργο το γεγονός ότι ασχολείσαι καθημερινά με τόσα ζώα σε καθιστά άξιο συγχαρητηρίων αλλά και πρότυπο για πολλούς συνομήλικούς σου. Αλήθεια πόσο χρόνο αφιερώνεις καθημερινά; Μου άρεσαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ όλα τα ζωάκια σου, αν και ξεχώρισα τον πανέμορφο κόκκορα στο κοτέτσι. Μεγαλοπρεπής και αρχοντικός όπως οφείλει να είναι ένας κόκκορας που σέβεται τον εαυτό του. Πρέπει να αισθάνεσαι πολύ τυχερός που ζεις σε ένα τόσο όμορφο μέρος και εύχομαι η ζωή να σου τα φέρει έτσι, ώστε να ζεις μόνιμα σε ένα υπέροχο κτήμα με τόσα και ακόμη περισσότερα ζώα!

υ. Γ. Τι άλλο ζώο σκέφτεσαι να προσθέσεις στην προσωπική σου... Κιβωτό;
Στέφανε αφιερώνω περίπου 1 ώρα την ημέρα και αν έχω χρόνο τα Σαββατοκύριακα κάθομαι παραπάνω (έχω και βοήθεια όμως, ο παππούς μου ασχολείται κυρίως με τις κότες και τις γαλοπούλες και εγω με τα υπόλοιπα)

υ. Γ. Τι άλλο ζώο σκέφτεσαι να προσθέσεις στην προσωπική σου... Κιβωτό;
προς το παρόν τίποτα γιατί δεν έχω χρόνο... αλλά όταν τελειώσει επιτέλους το μαρτύριο της 3ης Λυκείου θα πάρω ακόμα ένα σκυλάκο και σίγουρα και άλλες ράτσες περιστεριών

Όλα αυτά όμως, ίσος όχι άμεσα γιατί εξαρτάται και το που θα περάσω... αν είμαι μακριά μάλλον θα λιγοστέψουν και αυτά που έχω... ☹)
 
Πολύ όμορφη η φάρμα σου...
Φοβερή η όρεξή σου για "πτηνοτροφικές" εργασίες.
Άψογα τα περιστέρια σου.
Πανέμορφος ο σκύλος και οι γάτες σου...
Εκείνα όμως τα φρέσκα αυγά!
@misalouris , @YannisK όπως βλέπετε τα γαλόπουλα ζουν ακόμα 😉
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Σωστά... αλλά μέτρησα δύο αρσενικές...
Κάτι απουσιάζει;
 
Πολύ όμορφη η φάρμα σου...
Φοβερή η όρεξή σου για "πτηνοτροφικές" εργασίες.
Άψογα τα περιστέρια σου.
Πανέμορφος ο σκύλος και οι γάτες σου...
Εκείνα όμως τα φρέσκα αυγά!

Σωστά... αλλά μέτρησα δύο αρσενικές...
Κάτι απουσιάζει;
ευχαριστώ ! Ναι ξέρω είχαμε και κάποιες απώλειες... 😛
 
Γνωμη μου ειναι να το ριξεις το τσιμεντο κατω, και για καθαριοτητα, και γιατι τα ποντικια σκαβουν παρα πολυ, οποτε αν πεινασουν το χαντακι σου θα τους φανει παιχνιδι :)
 
Πολύ όμορφο το βίντεο, να χαίρεσαι τα πουλιά και τα ζώα σου Γιώργο!
(Πάσχα στην εξοχή μου θύμισαν οι εικόνες:D, εμείς των αστικών κέντρων βλέπεις... )
εε νωρίς είναι ακόμα :) οι εικόνες είναι τραβηγμένες πριν απο 4-5 μέρες
 
Γιώργο εφόσον εχεις ποντίκια να μην σε ανησυχίσει το φαγητό αλλά το νερό. Δύο συμβουλές : α) τους ταχυδρόμους δεν τους τρομάζουν τα ποντίκια, ούτε μπορούν να τους νλάψουν ουσιαστικά, φτάνει να μην αφήμεις πετίστρα με νερό μόνιμα στο κουμάσι. Πήγες τους τάισες, μετά από λίγη ώρα βάλε νερό να πιουν. Όταν πιουν φεύγεη ποτίστρα σφαίρα... Εκεί πον'ανε τα πουλιά, όταν πιει νερό το ποντίκι και μετά πιουν εκείνα. Αρρώστησαν και τέλος. Μην σε ανησυχίσει εάν δεν μπορείς να τους βάλεις πάλι το απόγευμα να πιουν, μαθαίανουν και σκληραγωγούνται, αλλά τι κόπος είναι το απογευματάκι να τους βάλεις για λίγη ώρα ποτίστρα και να την βγάλεις πάλι.
β) ποτέ μα ποτέ μην τους ρίχνεις φαγητό κάτω να τρώνε... Ποτέ στους ταχυδρόμους... μόνο μέσα στην ταίστρα... Καλή συνέχεια, πανέμορφα τα ζώα σου και μπράβο. (όσο για τα χρώματα εάν έχεις γεράκια θα απελπιστείς σύντομα... Τα προτιμούν )
 
(όσο για τα χρώματα εάν έχεις γεράκια θα απελπιστείς σύντομα... Τα προτιμούν )
το ξέρω. Για αυτό δεν έχω πολλά αλλά τι να κάνω προσπαθώ και εγω...

Γιώργο εφόσον εχεις ποντίκια να μην σε ανησυχίσει το φαγητό αλλά το νερό. Δύο συμβουλές : α) τους ταχυδρόμους δεν τους τρομάζουν τα ποντίκια, ούτε μπορούν να τους νλάψουν ουσιαστικά, φτάνει να μην αφήμεις πετίστρα με νερό μόνιμα στο κουμάσι. Πήγες τους τάισες, μετά από λίγη ώρα βάλε νερό να πιουν. Όταν πιουν φεύγεη ποτίστρα σφαίρα... Εκεί πον'ανε τα πουλιά, όταν πιει νερό το ποντίκι και μετά πιουν εκείνα. Αρρώστησαν και τέλος. Μην σε ανησυχίσει εάν δεν μπορείς να τους βάλεις πάλι το απόγευμα να πιουν, μαθαίανουν και σκληραγωγούνται, αλλά τι κόπος είναι το απογευματάκι να τους βάλεις για λίγη ώρα ποτίστρα και να την βγάλεις πάλι.
β) ποτέ μα ποτέ μην τους ρίχνεις φαγητό κάτω να τρώνε... Ποτέ στους ταχυδρόμους... μόνο μέσα στην ταίστρα... Καλή συνέχεια, πανέμορφα τα ζώα σου και μπράβο. (όσο για τα χρώματα εάν έχεις γεράκια θα απελπιστείς σύντομα... Τα προτιμούν )
μάλλον θα ρίξω τσιμέντο οπότε θα ξενιάσουμε απο αυτούς
 
Με πρόλαβαν οι προλαλησαντες! Εγώ μόνο την διεύθυνση θέλω και έρχομαι για επίσκεψη ταχιστα! Μην σφαγιασεις κανένα πτηνο επειδή θα έρθω... 😀
 
Γιώργο μου να τα χαίρεσαι όοολα τα ζωάκια σου! Και μπράβο σου που τα έχεις καθαρά και περιποιημένα!
Μερικές φιλικές παρατηρήσεις και απορίες:
  1. Πόση ώρα την ημέρα χρειάζεσαι για να ταίσεις να καθαρίσεις και να φροντίσεις τόσα ζώα;
  2. Τις γάτες πρέπει να τις στειρώσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! Τουλάχιστον τις θηλυκές... Θα γεμίσετε γατιά και δε θα μπορείτε να τα φροντίσετε όλα και είναι κρίμα.. κράτα φυσικά την μαμά και τα μικρά αλλά να τα στειρώσεις!
  3. Ο σκυλάκος σου είναι υπέροχος αλλά είναι πολύ άδικο να είναι όλη μέρα δεμένος και έξω. Γιατί δεν τον έχεις μέσα στο σπίτι; Δείχνει τόσο φιλικό και παιχνιδιάρης! Δεν του αξίζει το λουρί και το μόνιμα έξω... Σε κανένα σκυλί δεν αξίζει αυτό.. Τα σκυλιά μας τα έχουμε για μέσα στο σπίτι σαν ισότιμα μέλη της οικογένειάς μας. Γνώμη μου.. :)
 
Πόση ώρα την ημέρα χρειάζεσαι για να ταίσεις να καθαρίσεις και να φροντίσεις τόσα ζώα;
Αν και το απάντησα και πιο πάνω αφιερώνω περίπου 1 ώρα την ημέρα για τάισμα και λοιπές δουλειές και το καθάρισμα δεν γίνετε καθημερινά (εκτός απο τις ταΐστρες που τις καθαρίζω λίγο )
Ο σκυλάκος σου είναι υπέροχος αλλά είναι πολύ άδικο να είναι όλη μέρα δεμένος και έξω. Γιατί δεν τον έχεις μέσα στο σπίτι; Δείχνει τόσο φιλικό και παιχνιδιάρης! Δεν του αξίζει το λουρί και το μόνιμα έξω... Σε κανένα σκυλί δεν αξίζει αυτό.. Τα σκυλιά μας τα έχουμε για μέσα στο σπίτι σαν ισότιμα μέλη της οικογένειάς μας. Γνώμη μου.. :)
ο σκύλος δεν είναι ακριβώς δεμένος έχει πολλά μέτρα συρματόσκοινο που πάνω είναι προσαρμοσμένη η αλυσίδα ώστε να μπορεί να τρέχει ελεύθερα έχει και το προσωπικό του σπιτάκι και είναι μια χαρά φυσικά μια στο τόσο η βόλτα του για να ξεσκάσει είναι απαραίτητη. Επίσης όπως καταλαβαίνεις όλα αυτά τα ζώα είναι μακριά απο το σπίτι οπότε χρειάζεται ένας φύλακας για τις αλεπούδες κτλ. Οπότε εκ τον πραγμάτων δεν μπορεί να είναι στο σπίτι :)

Τις γάτες πρέπει να τις στειρώσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! Τουλάχιστον τις θηλυκές... Θα γεμίσετε γατιά και δε θα μπορείτε να τα φροντίσετε όλα και είναι κρίμα.. κράτα φυσικά την μαμά και τα μικρά αλλά να τα στειρώσεις!
όσο για αυτό έχεις 100% δίκιο 👍

Με πρόλαβαν οι προλαλησαντες! Εγώ μόνο την διεύθυνση θέλω και έρχομαι για επίσκεψη ταχιστα! Μην σφαγιασεις κανένα πτηνο επειδή θα έρθω... 😀
αν έρθεις προς την Χαλκιδική γράψε ένα μήνυμα να σε υποδεχτούμε με ανοιχτές αγκάλες! Και τις πόρτες του κτήματος φυσικά :D
 
Back
Top