Φροντίδα Τα καημένα τα καναρινάκια της γιαγιάς μου

Iasonaskor

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2021
Μηνύματα
222
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να σας πω για το τι περνάνε κακομηρα πλασματακια. Ο θύτης είναι η γιαγιά μου με θύμα 3 καναρινακια. Στην αρχή της κάναν δωτο 2 καναρινακια οπότε τα πρόσεχε και τα τάιζε. Η τροφή που τους δίνει είναι καναβουρι σιτάρι και μια στης τόσες αυγο. Ούτε μπάνιο ούτε κόκαλο σούπιας. Επεισης τα κλουβιά έχουν σκουριάσει. Εγώ όμως επειδή μου έλεγε με τόση χαρά για το ότι θέλει να τα βάλει να κάνουν γέννα πηγα και της πηρα ος έκπληξη ένα θυληκο. Που είχε ος αποτέλεσμα να το βάλει μαζί με ένα από τα αρσενικά να βάλει νήμα και φολια και να συνεχίζει το ίδιο πράγμα στο σκουριασμενο κλουβί. Τα πουλιά δεν έχουν κάνει φολια και δεν είναι μοιρασμένα και είναι στο ίδιο κλουβί 2 μήνες τώρα. Της λέω τι να κάνει για να μην είναι μιζεριασμενα αλλά δεν με ακούει και λέει να την αφήσω στην υσηχια της. Έχω παρά πολλές τύψεις και δεν ξέρω τι να κάνω για να μην είναι έτσι τα καημένα. Συγγνώμη αν σας κούρασα καλό υπόλοιπο της ημέρας.
[automerge]1622641716[/automerge]
Βάζει επεισης και μια αυγοτροφη από σακουλάκι
 
Καταλαβαίνω πως νιώθεις είναι δύσκολο να τα βγάλουμε πέρα με ηλικιωμένους και ειδικά αν είναι και δικοί μας ανθρωποι. Το μόνο που θα μπορούσα να σου προτείνω (αν είναι εφικτό βέβαια) να της κάνεις εκ νεου δώρο και ενα κλουβί με τα απαραίτητα (ξέρεις εσύ) και να πας όλο χαρά να της τα βολέψεις. Μακάρι να τα καταφέρεις για το καλό των πουλιών βέβαια ☺️
 
@olgi
@HxC αυτό έχω σκοπό να κάνω. Θα της πάρω ένα καινούργιο κλουβί και θα της πάω άλλη τροφή να βάζει. Όσο για βιταμίνες και κόκαλα θα τα βάζω εγώ. Κάθε φορά που της λέω για τα πουλάκια μου λέει πως θέλει να πάρει αυτό αυτό κλουβί και να κάνει αυτό και αυτό μα ποτέ δεν το κάνει οπότε θα λάβω εγω δράση
 
@HxC @olgi
Το έκανα και είναι καλύτερα τα καναρινακια
Μπράβο. Πολύ καλά έκανες.
Όμως δεν είναι καιρός πλέον για ζευγαρώματα, οπότε χωρίστε το θηλυκό από το αρσενικό. Ίσως, αν θέλει η γιαγιά σου, το πάρεις εσύ και της το γυρίσεις του χρόνου.
 
Back
Top