Γενικά Τα καμαρια του φιλου μου

Dimitris1973

PB Member
Εγγραφή
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
409
Πόλη
Αθήνα
σας παρουσιαζω τα καμαρια του φιλου μου στα Χανια...
 

Συνημμένα

  • DSC00188.webp
    DSC00188.webp
    55,2 KB · Προβολές: 140
  • DSC00187.webp
    DSC00187.webp
    43 KB · Προβολές: 137
  • DSC00186.webp
    DSC00186.webp
    47,5 KB · Προβολές: 127
  • DSC00185.webp
    DSC00185.webp
    41,5 KB · Προβολές: 124
  • DSC00184.webp
    DSC00184.webp
    40,2 KB · Προβολές: 123
παντα τα εχει στην τριχα και καθαρα... λογο επισκεψεων δεν τα ειχε καθαρισει...sorry φιλε που δεν περιμενα να το κανεις...
 
o φιλος σου ειναι εκτροφεας;
τελεια ολα αυτο που εχει δεξια και αριστερα ειναι τζαμι;
 
διπλο τζαμι. Γιατι η μια πλευρα του τζαμιου ειναι ειναι στο σαλονι... Το τουκαν το ειδες φενετε λιγο
 
τρελενονται γιαυτον ολοι οι παραγαλοι του, αλλα και αυτος τους φροντιζει παρα πολυ... Ειναι απιστευτα ζηλιαριδες... Αν βγαλεις ενα εξω γινετε χαμος απο τους αλλους...
αρχηγος ειναι ο μακαο σκαρλετ... Καθετε συνιθος ψιλοτερα και δωσεις καμια λιχουδια σε καποιο αλλο παει και την παιρνει απο το στομα χωρις καμια διαμαρτιρια απο αυτο που την χανει...
αν κανει καποιο ζημια και το μαλωσει βαζει κατω το κεφαλι του... Ειναι να τα ''φας''



εχει και τουκαν,τελεια ειναι αυτα τα πουλια!
κανει προσπαθεια να βρει ενα θυλικο εχει ετοιμασει φωλια (με καμερα μεσα)τελεια, αλλα ειναι δυσκολο να βρει γιατι μαλλον εχει απαγορευτη η εισαγογη του..
 
ειναι εκπληκτικα τα πουλια του φιλου σου! Και ο χωρος του ειναι φανταστικος! Να του πεις οτι ειμαι πλεον θαυμαστρια του! Και να μου κοψει εισητιριο!
 
πολυ ωραια και οντως φροντισμενα φενονται!

μια ερωτιση μονο, σε ολες τις πλευρες τζαμι εχει;
 
Ωραια τα πουλια αλλα προσωπικα δεν μου πολυαρεσει.

Εχει βαλει διαφορετικα ειδη παπαγαλως σε ενα κλουβι που μοιαζει πιο πολυ με βιτρινα. Οι παπαγαλοι δεν κουτουλανε στα τζαμια;

Ισως ειμαι λαθος αλλα εμενα αυτο μου βγαζει..
 
Κι εμένα τα πουλιά μου αρέσουν πάρα πολύ, κι αν τα πάνε καλά μεταξύ τους γιατί οχι, ας μένουν μαζί... Θα πρέπει να έχει μεγάλη τρέλα με τα πουλιά, να ασχολείται όλη μέρα μαζί τους και (ας μην το παραβλέπουμε) σκεφτείτε και πόσο κοστίζουν όλα μαζί !
Αλλά πράγματι, η βιτρίνα κάπως μου κάθεται... μου θυμίζει μουσείο φυσικής ιστορίας, που τα έχουν βαλσαμωμένα...
 
δεν λες στο φιλο σου να με βαλει και μενα κανα διωρο σε αυτη τη βιτρινα; δεν θα λερωσω καθολου ουτε θα κανω φασαρια!
δημητρη πες μας τις εντυπωσεις σου εσυ που το εχεις δει απο κοντα. ειναι καλη ιδεα; Ειναι λειτουργικο; Μεχρι τωρα ειχα δει φιδια σε παρομοια βιτρινα αλλα τα φιδια τα συγκεκριμενα ετρωγαν μια φορα στις 10 μερες και αφοδευαν επισης μια στις 15.
 
λογικά θα είναι λειτουργικό, γιατί δε θα πετάγονται σπόροι και τέτοια παντού... όταν έχεις τόσα πουλιά στο σπίτι, είναι καλό να μπορείς να το αποφύγεις κάτι τέτοιο!
 
πρεπει ομως να διατηρεις και το χωρο που ειναι τα πουλια καθαρο απο υπολειμματα φαγητων, κουτσουλιες κτλ. μπορει να τα καθαρισει ευκολα;
 
όπως και να χει, ευκολότερα καθαρίζεις ένα κλουβί, παρά ένα κλουβί κι ένα σαλόνι... 😛
 
Ωραια τα πουλια αλλα προσωπικα δεν μου πολυαρεσει.

Εχει βαλει διαφορετικα ειδη παπαγαλως σε ενα κλουβι που μοιαζει πιο πολυ με βιτρινα. Οι παπαγαλοι δεν κουτουλανε στα τζαμια;

Ισως ειμαι λαθος αλλα εμενα αυτο μου βγαζει..

ολα τα ειδη τα πανε τελεια...
η μια πλευρα (μεγαλη) βλεπει προς πορτοκαλεονες και ελεωνες (ειναι πολυ ψηλα) η αλλη πλερα (μεγαλη ) βλεπει προς το σαλονι και η πλευρα οπου βρισκονται οι πορτες ειναι προσ την βεραντα.
υπαρχει συστημα εξαερισμου απο πανω.. Και το κλουβι το καθαριζει με λαστιχο πολυ ανετα.
δεν ειναι ευκολο γιατι ειναι αρκετα τα πουλια μεσα εκει και το καθαριζει πολυ συχνα, αρχικα ειχε τρια αλλα τον τελευταιο χρονο του εδωσαν να φιλοξενισει αλλα δυο.
ο χορος ειναι αρκετος σε σχεσει με τα μετακικα κλουβια, δεν κουτουλανε ποτε στα τζαμια και θα πρεπει να δειτε πως κανουν τα κοκατου οταν κανουν τουμπες γυρο απο τα ξυλα... Δυστιχος τετοια ανεση δεν εχουν στα κλασικα μεταλικα κλουβια..
θελει επισεις να χωρισει τα δυο κοκατου μολουκαν για να ζευγαροσουν σε ξεχοριστο μερος ποιο ανετο...
 
πρεπει ομως να διατηρεις και το χωρο που ειναι τα πουλια καθαρο απο υπολειμματα φαγητων, κουτσουλιες κτλ. μπορει να τα καθαρισει ευκολα;

ειναι πολυ τρελος... με τους παπαγαλους. Ξερει καθε ειδος και απο πολυ μικρος μπορουσε να ξεχωρισει καθε ειδος...
οσο για τα γευματα τους, δεν μπορω να τα περιγραψω
ναι καθαριζετε ποιο ευκολα απο κλουβια με καγκελα.
 
Back
Top