Γενικά Τα καναρίνια μιμούνται ήχους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης orfea
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

orfea

PB New Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2008
Μηνύματα
22
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Για σας τα καναρινια μπορουν και μιμουντε ηχους σωστα; Αμα του βαλω να ακουσει ενα τραγουδι θα κανει το ρυθμο του τραγουδιου μετα ξερω οτι ειναι παραλογο αλλα γινετε
 
απο οτι ξερω μιμουντε τα δικα μου τα ειχα κοντα σε καρδερινες και δν ειχα αρσενικο να τα μαθει και κελαιδαγαν σαν καρδερινες! Τωρα να του βαλεις ενα τραγουδι και να το κελαιδισει μου φενετε περιεργω...
 
Όταν ημουν μικρή είχαμε ένα κίτρινο καναρίνι που είχε μάθει να μιμηται μια σειρήνα αυτοκινήτου! Τα καναρίνια πάντως δεν μιμούνται. Νομιζω!
 
Καλησπέρα Ορφέα!

Πρώτα από όλα θα σε παρακαλούσα θερμά να μη βιαζεσαι να παρεις μια απάντηση. Δεν διαβαζουν όλα τα μέλη το ίδιο θέμα και ίσως δεν εχουν όλοι τις γνωσεις να σου απαντήσουν. Υπομονή λοιπόν μιας και αυτο είναι το πιό σπουδαίο προτέρημα για όσους ασχολούνται με το χόμπυ αυτό.

Τα καναρίνια έχουν το δικό τους ηχόχρωμα φωνής και δεν μπορουν να μιμηθούν ήχους πχ από σειρήνα, ή να μαθουν τραγούδια και λέξεις όπως οι παπαγάλοι. Μπορουν όταν είναι μωρά να μαθουν να κελάηδουν υπο ορισμένες προυποθέσεις και να εκπαιδευτούν στο κελάηδημα απο τους γονείς τους.
 
Ορφεα, δες αυτην τη σελιδα, κ συγκεκριμενα κατω-κατω, στο ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ. Δεν νομιζω να ναι αληθεια, αλλα εχει σχεση μ αυτο που ρωτας κ ειναι ωραια ιστορια
kanarini.net
 
:) εγω ειχα 1 καναρινι που μιμουταν τον ηχο απο το σταθερο μου τηλεφωνο.
 
απο οτι ξερω μιμουντε τα δικα μου τα ειχα κοντα σε καρδερινες και δν ειχα αρσενικο να τα μαθει και κελαιδαγαν σαν καρδερινες!
Αυτό με την μίμηση στον τρόπο του κελαηδίσματος ισχύει, (έχω καναρίνι που μιμείται το κάλεσμα της καρδερίνας).
Για τους άλλους ήχους δεν ισχύει, (σε αντίθεση με τους παπαγάλους που μπορούν να μιμηθούν τα πάντα).
 
Back
Top