Ασθένειες Τα καναρίνια μου έχουν ψείρες

Σοφιακαν

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
35
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Τα καναρίνια μου έχουν ψείρες! Έχω πάρει σπρευ pinex που το χρησιμοποιείς σε κλουβί και πουλιά. Αύριο θα πάμε σε πτηνιατρο και θα κάνουμε και καθάρισμα στα πουλιά! Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω!
 
@Tony Forpus το σκεφτόμουν και εγώ ότι ίσως δεν χρειάζεται παρατηρώ όμως ότι τα πόδια στο ένα καναρινάκι μου ξεφλουδίζουν και είναι πολύ περίεργα σαν να είναι αρρωστα
 
@Tony Forpus βρήκα για μια κρέμα την epithol που βάζεις στα πόδια του καναρινιου την γνωρίζεις;
[automerge]1624301523[/automerge]
Απλά φοβάμαι να κάνω θεραπείες μόνη μου στα καναρίνια και τα βλαψω..
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ καλησπέρα! Δεν το γνωρίζω αυτό το τεστ και δεν μου το έχει πει κάποιος να το δοκιμάσω απλά τα πόδια του είναι σαν σκασμενα και ξυνεται πολύ το καναρίνι μου και από ότι φαίνεται είναι ακάρεα και οχι ψειρες
[automerge]1624302890[/automerge]
@Tony Forpus θα την κάνω εγώ να γίνει καλά θέλω γιατί είναι πολύ ταλαιπωρημένο και στεναχωριέμαι που το βλέπω έτσι...δυστυχώς δεν το κατάλαβα νωρίτερα...
 
Βαλε μας μια φωτο τα ποδια πριν ξεκινησεις για να βεβαιωθουμε οτι ειναι ακαρεα.
Οσο για τις ψειρες,θα βαλεις στις γωνιες του κλουβιου βρεγμενα κομμάτια χαρτοπετσετας(σε σημεια που δεν τα φτανουν τα πουλια) και θα τα αφησεις για ενα βραδυ.
Ελεγχος το πρωι για να δεις αν εχουν ψειρες.
 
παρατηρώ όμως ότι τα πόδια στο ένα καναρινάκι μου ξεφλουδίζουν και είναι πολύ περίεργα σαν να είναι αρρωστα
Τι ηλικία έχει;

βρήκα για μια κρέμα την epithol που βάζεις στα πόδια του καναρινιου την γνωρίζεις;
Δες και διάβασε αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Εφαρμογή-epithol-στα-καναρίνια.4748/
 
@Stavros είναι 3 ετών το καναρινάκι μου το ένα. Το άλλο είναι πιο μικρό αλλά δεν έχει θέμα στα ποδια
[automerge]1624304748[/automerge]
Θα σας στείλω φωτό από τα ποδαράκια του! Πάντως απ' ότι είδα από αυτά που στείλατε τα πόδια είναι με λέπια ξεφλούδισμενα. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και την βοήθεια σας!
 
Καλησπέρα! Επισυνάπτω μια φωτο από τα ποδαράκια του. Έχω βάλει την epithol σε αυτή τη φώτο και έκανα απολύμανση σε όλο το κλουβί και τα αξεσουάρ ψεκασα τα πουλάκια και το κλουβί με pinex.IMG_20210622_142002.webp
 
@Σοφιακαν
Είναι όντως ακαρεα.
Εφαρμογή της epithol για μία εβδομάδα, πριν το σούρουπο με προσοχή και αφού κανείς ένα ελαφρύ μασάζ την κρέμα στα χέρια σου.
Υπάρχει περίπτωση να έχει και στο ράμφος του.
Αν έχει ακολουθείς την ίδια διαδικασία θεραπεία.
 
Back
Top