Φροντίδα Τα καναρίνια μου βρίσκονται σε σύγχυση

GrigorisK

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
250
Πόλη
Μαυροδένδρι
Σήμερα που πήγα να τα δω απογοητεύτηκα.
Αρχικά παρατήρησα ότι κάποια πουλιά ρίχνουν τα φτερά τους για δεύτερη φορά και κάποια ίσως και για τρίτη.
Επίσης έχω τρία θηλυκά τα οποία τα φτερά της ουράς είναι συνεχώς φθαρμένα.
Ταυτόχρονα παρατηρώ ότι ένα από τα καλύτερα πουλιά μου το οποίο είχε μεγάλο θέμα με τα αναπνευστικό το οποίο ξεπέρασε,του λείπουν πολλά πούπουλα πίσω στον σβέρκο.

Τι μπορώ να κάνω για όλα αυτά;
 
Ωραία τα έχω στο χώριο μου καθώς δεν μπορώ να τα έχω στην πόλη. Τα έχω σε ένα δωμάτιο φτιαγμένο με πάνελ και παράθυρα για να μπαίνει αέρας και φως.
Η διατροφή τους:Τα έχω δύο ταιστρες μια με κανονική τροφή σπόρια και μια με αυγοτροφη για το πτέρωμα καθώς έχω και κάποια που χρειάζονται χρωστικές γιατί είναι κόκκινου χρώματος και μια φορά στις δύο βδομάδες τα βάζω φρούτα και λαχανικά και μια φορά το μήνα βιταμίνη στο νερό
 
Κάθε πότε τα βλέπεις τα πουλάκια;
Τι είδους τροφή τους δίνεις; (Μάρκα - σύσταση)
Κάθε πότε τα καθαρίζεις;
Τι θερμοκρασίες επικρατούν στον χώρο που τα έχεις;
Πώς θα περιέγραφες τη φωτεινότητα στον χώρο διαμονής τους;
σουπιοκόκκαλο υπάρχει μόνιμα στα κλουβιά;
Η αυγοτροφή που αναφέρεις τι μάρκας είναι;
 
Αρχικά λόγου τεραστιο φόρτου εργασίας έχω την δυνατότητα να τα βλέπω μόνο Σαββατοκύριακο.
Η τροφή που περνώ και η αυγοτροφη που περνώ την περνώ χύμα και δεν γνωρίζω
Τα καθαρίζω μια φορά στις 3 βδομάδες η καμιά φορά μια στον 1,5 μήνα.
Ο χώρος είναι πολύ φωτεινός και θερμοκρασία είναι γύρο στου 15 βαθμούς.
Σουπιοκόκκαλο δεν τα έχω αλλά τα έχω άμμο υγείας ανακατεμένη με δικά μου βότανα.
 
Πιστεύω ότι αν είσαι ο μοναδικός φροντιστής τους υπάρχει πρόβλημα με τη συχνότητα των επισκέψεων σου. Κανονικά τα πουλιά θα πρέπει κάποιος να τα βλέπει κάθε ημέρα, να τους αλλάζει νερό επίσης καθημερινά και να τα κοιτά για τυχόν προβλήματα. Όσο για το καθάρισμα... Αν τα έχεις σε συμβατικά συνηθισμένα κλουβιά, καθόλου δεν αρκεί μια φορά στις 3 βδομάδες. Για τις τροφές, αυγό τροφές κλπ θα σου πω ότι οι χύμα συνήθως έχουν κακή ποιότητα, ανεπαρκή θρεπτική αξία, αυξημένο κίνδυνο επιμολύνσεων... Και φυσικά υψηλά ποσοστά κέρδους για τον έμπορο που τις διαθέτει.
Η πρόταση μου είναι να τα φιλοξενησεις στον χώρο που μένεις ή να βρεις καθημερινό φροντιστή τους εκεί που τα έχεις ή να τα δώσεις σε κάποιον που θα μπορεί να αναλάβει τη συχνή τους φροντίδα και να πηγαίνεις να τα βλέπεις.
 
Πιστεύω ότι αν είσαι ο μοναδικός φροντιστής τους υπάρχει πρόβλημα με τη συχνότητα των επισκέψεων σου. Κανονικά τα πουλιά θα πρέπει κάποιος να τα βλέπει κάθε ημέρα, να τους αλλάζει νερό επίσης καθημερινά και να τα κοιτά για τυχόν προβλήματα. Όσο για το καθάρισμα... Αν τα έχεις σε συμβατικά συνηθισμένα κλουβιά, καθόλου δεν αρκεί μια φορά στις 3 βδομάδες. Για τις τροφές, αυγό τροφές κλπ θα σου πω ότι οι χύμα συνήθως έχουν κακή ποιότητα, ανεπαρκή θρεπτική αξία, αυξημένο κίνδυνο επιμολύνσεων... Και φυσικά υψηλά ποσοστά κέρδους για τον έμπορο που τις διαθέτει.
Η πρόταση μου είναι να τα φιλοξενησεις στον χώρο που μένεις ή να βρεις καθημερινό φροντιστή τους εκεί που τα έχεις ή να τα δώσεις σε κάποιον που θα μπορεί να αναλάβει τη συχνή τους φροντίδα και να πηγαίνεις να τα βλέπεις.
Ευτυχώς τα πουλιά τα βλέπει ο πατέρας μου
[automerge]1570945864[/automerge]
Ευτυχώς τα πουλιά τα βλέπει ο πατέρας μου

Εσύ τι είδους τροφή θα μου πρότεινες;
 
Αυτο που αρχικα θα κανεις Γρηγορη ειναι να παρεις ενα καλο μειγμα οπως το Manitoba και μια καλη αυγοτροφη οπως η Cede .

Στην παρουσα φαση θα χρειαστεις και ενα πολυβιταμινουχο σκεύασμα και το δινεις οπως οριζει ο κατασκευαστης σε περιοδους στρεσαρισματος.
Ενα τετοιο ειναι και το Oropharma το οποιο στην δικη σου περιπτωση σου προτεινω να το βαλεις στην αυγοτροφη και οχι στο νερο.
Επισης θα πρεπει τα πουλακια σου να δουν και λιγο ηλιο, δεν αρκει απλα το φως.
Περα απο την αμμο που εχεις να βαλεις και σουπιοκοκκαλο.

Για την καθαριοτητα οτι εχει ειπωθεί ηδη.
 
Επίσης ένα καλό κριτήριο για το χώρο που βρίσκονται αν είναι κατάλληλος είναι να αναρωτηθείς αν έπρεπε να περνάς την μέρα σου εσύ εκεί θα την περνούσες ευχάριστα.
 
@Tony Forpus Ευχαριστώ πολύ θα τα λάβω υπόψη!
[automerge]1570962333[/automerge]
Επίσης ένα καλό κριτήριο για το χώρο που βρίσκονται αν είναι κατάλληλος είναι να αναρωτηθείς αν έπρεπε να περνάς την μέρα σου εσύ εκεί θα την περνούσες ευχάριστα.

Ωραίο κριτήριο εγώ πάντως θα περνούσα τελεια.Αλλα άμα ήταν κάποιος άλλος θα μπορούσε να μην περνάει καλά.Αυτο σημαίνει ότι το κάθε καναρίνι το αντιλαμβάνεται διαφορετικά.
 
Ένα καναρίνι νιώθει ευχάριστα σε ένα χώρο όπου δεν έχει έντονες οσμές δεν έχει καπνό και δεν έχει ρεύματα αέρος, χώρος που να μην έχει πολύ ζεστή ή πολύ κρύο καθόλου υγρασία και να μην εκτίθενται άμεσα στης ακτίνες τού ήλιου.

Ότι ακριβώς θέλουμε οι περισσότεροι άνθρωποι για να νιώσουμε άνετα σε ένα χώρο.
 
Back
Top