Διατροφή Τα καναρίνια μου δεν πολυτρώνε το αυγό και την αυγοτροφή

Maria Tito

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2018
Μηνύματα
154
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπερα σας και Καλη Χρονια σε ολους!
Εχω προσεξει οτι τα δυο καναρινια μου, δεν πολυτρωνε το βραστο αυγο (10-12 λεπτα βρασιμο) ουτε την αυγοτροφη τους (MANITOBA).
Το λευκο μερος του αυγου, το ασπραδι δηλαδη, δεν το δοκιμαζουν καν, αλλα τσιμπανε μια μικρη ποσοτητα απο τον κροκο.
Κι οσο για την αυγοτροφη, δεν βλεπω να την καταναλωνουν (ετσι ωστε να μπορεσω να ενσωματωσω και διαφορα βοτανα κλπ μεσα).
Τι να κάνω; Αναρωτιεμαι μηπως ετσι θα εχουν ελλειψη πρωτει'νης στην διατροφη τους, κι ετσι τους πηρα προχθες την τροφη μειγμα σπορων 'MANITOBA Best Premium' που εχει μεσα αυγο κλπ (προσεξα οτι δεν εχει ενα μαυρο σπορο, που ειχε η προηγουμενη τροφη -δεν ξερω ποια ειναι, δεν την ειχα παρει εγω, και εψαχνα μονο μια καλη συσκευασμενη του ενος κιλου, για δυο πουλακια).
Δεν θα ειναι υπερβολικο ομως αυτο στην καθημερινη διατροφη τους;
Εδω στο Ηρακλειο, σε οσα pet shop πηγα εχουν κυριως χυμα τροφη σε διαφανα σακουλακια και δεν τα εμπιστευομαι, οποτε και πηρα την Μanitoba, που ειναι καλη σχετικα, αλλα νομιζω οτι η Best Premium ειναι μονο για την αναπαραγωγικη φαση, αφου εχει αυγο και γαλακτοκομικα κλπ.
Τι να κανω ομως που τα πουλακια μου απ' οτι βλεπω τσιμπολογουν ελαχιστο κροκο απο το βραστο αυγο και σχεδον καθολου αυγοτροφη;
Κατα τα αλλα τρωνε κανονικα τους σπορους, φρουτα, λαχανικα και χορταρικα, πινουν και το νερακι τους (καθημερινα φρεσκο και καθαρο σε αλλη ποτιστρα) και ειναι πολυ κεφατα και ζωηρα, τραγουδανε, πιπιριζουν κλπ. Λοιπον;
 
Δεν θα ειναι υπερβολικο ομως αυτο στην καθημερινη διατροφη τους;
Σε ένα κιλό του προϊόντος που δίνεις περιέχονται 50 γραμμάρια νέκταρ manitoba μορφοποιημένο σε σποράκια 2 χιλιοστών.
Πως είσαι λοιπόν σίγουρη ότι αυτά καταναλώνονται και οτι τα οδηγείς σε υπερβολή και όχι οτι υποσιτίζονται, παρόλα τα αβγά και τα γαλακτοκομικά;
https://www.petvet-shop.ro/en/cumpara/manitoba-complete-food-fo-canary-best-premium-3-kg-2272
http://www.manitobasrl.com/it/pdf/catalogo-manitoba-140525-eng.pdf σελίδα 9
 
Δεν είναι πρόβλημα αυτό που περιγράφεις...
Θα φάνε όταν θέλουν και όσο θέλουν...
Αν θες δοκίμασε να βάλεις αυγοτροφη ή αυγό νωρίς το πρωί μόλις ξυπνάνε ή αργά το απόγευμα την ώρα που τρώνε πριν κοιμηθούν..
Όπως περιγράφεις τους παρέχεις από όλα και συχνά οπότε είναι λογικό τόσο καλοταιζμενα να τσιμπολογουν λίγο αυγό και αυγοτροφη...
Μπορείς να δοκιμάσεις τις παρακάτω αυγοτροφες..


lipo-150x150.webpmorbido[1]-150x150.webp
http://www.birdmarket.gr


Καλή χρονιά!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αρα ειναι καλυμενα με αυτα που τους δινω, οπως φαινεται, συμφωνα με τις απαντησεις σας.
Εμ, πρωτη φορα με καναρινακια, οτι παρατηρω που δεν γνωριζω, ρωταω για να ειναι καλα τα μικρακια μου.
Οποτε Δημητρη η Manitoba ειναι καλη επιλογη απ'οτι καταλαβα.
Γιαννη, θα δοκιμασω και τις προτασεις σου στις αυγοτροφες, γιατι ισως να μην τους αρεσει η Manitoba που τους δινω.
Εχω προσεξει αλλωστε οτι και στα φρουτα και λαχανικα, αλλα τους αρεσουν λιγοτερο και τα δοκιμαζουν ελαχιστα και αλλα τα λατρευουν και τα εξαφανιζουν, κυριως τα χορταρικα.
Παντα τους δινω νωρις το πρωι φρεσκο νερο και φαγητο, για να εχουν ολη την ημερα να το απολαυσουν με την ησυχια τους...
 
Οποτε Δημητρη η Manitoba ειναι καλη επιλογη απ'οτι καταλαβα.
Δεν έκανα κανενός τέτοιου τύπου σχόλιο.
Προσπάθησα να σου δείξω το άλμα που πραγματοποιείς πιστεύοντας πως παίρνοντας 15 τσιμπιές αυγού τα πουλιά υποσιτίζονται, ενώ προσφέροντας manitoba best premium που έχει αυγά και γαλακτοκομικά οδηγούνται σε υπερβολική πρόσληψη.
Η κατανόηση της ερώτησης μπορεί να ξεσκεπάσει προκαταλήψεις ή δαιμονοποιήσεις και κατα την άποψή μου αποτελεί ουσιαστικότερη βοήθεια απο εκατοντάδες εγγυήσεις διατροφής που μπορούν να προσφερθούν εν προκειμένω απο εμένα τον ίδιο.
 
Δημητρη, τοτε μαλλον δεν καταλαβα την ερωτηση σου.
Αρα δεν υποσιτιζονται τα πουλακια μου; Ειναι ενταξει με τον λιγο κροκο που τσιμπανε; Η συγκεκριμενη τροφη ειναι Οk?
 
Ειναι ενταξει με τον λιγο κροκο που τσιμπανε;
Φαντάζομαι πως ακόμα και έτσι ή ακόμα και αν επιμείνεις για μεγαλύτερη κατανάλωση,θα είναι ΟΚ.
Όπως σου τα έγραψε και ο Γιάννης παραπάνω.
 
Καλησπερα σας και παλι και Χρονια Πολλα σε ολους! 🙂
Τελικα τα πουλακια μου, μαλλον ειναι εκλεκτικα ως προς τα εδεσματα τους!
Μου εφερε προχθες ο θειος του αντρα μου κατι φρεσκα αυγα απο τις αλανιαρες κοτες του στο χωριο, που τις ται'ζει μονο με φλουδια απο φρουτολαχανικα ανακατεμενα με πιτουρα κι αλλα αποφαγια απο σαλατες, οσπρια κλπ.
Εβρασα λοιπον ενα για μενα και τα καναρινακια μου (1/4 του αυγου στο καθενα) και μιλαμε ητανε απαιχτα! Αφρος! Σαν σαντυγι με υπεροχη γευση! Πρωτη φορα τρωω τοσο νοστιμα και βελουδινα αυγα (βρασιμο 10' λεπτα).
Συμφωνισαν και τα μικρακια μου και φαγανε σχεδον ολο τον κροκο και αρκετο ασπραδι!
Προφανως ενιωσαν κι αυτα την διαφορα σε σχεση με τα αυγα του εμποριου, που πραγματικα δεν ειχαν καμια σχεση στην γευση και την υφη, κι εγω πρωτη φορα δοκιμασα χωριατικο αυγο, μιας και ειμαι παιδι της πολης.
Με τον αντρα μου σχεδιαζουμε εδω και καιρο να φτιαξουμε ενα κοτετσι στο χωραφι μας με τις ελιες, καποια στιγμη, οποτε μετα απο αυτα τα υπεροχα αυγα, εχουμε ενα καλο κινητρο για να το επισπευσουμε.
Σιγουρα θα το ευχαριστηθουν και τα πουλακια μας! :-D
 
Υπέροχα! Κι εγώ από αλανιαρες κότες παίρνω τον τελευταίο χρόνο και είναι πραγματικά υπέροχα.

Τα αυγουλάκια που προορίζονται για τα πουλάκια να τα βράζεις λίγο παραπάνω.
 
@Maria Tito , να τους βάζεις τα αυγουλάκια με το τσόφλι, εάν δεν το κάνεις ήδη. Το τσιμπολογάνε και αυτό και είναι εξαιρετική πηγή ασβεστίου για αυτά.
Είναι πάντως εντυπωσιακό να παρατηρείς και να συμπεραίνεις το πως διαφέρουν τα γούστα τους.. Ξεχωριστές προσωπικότητες γαρ:)
 
Ευχαριστω για τα σχολια σας παιδια!
Ζωη, οντως απαιχτα τα χωριατικα αυγα και, δεν γνωριζα οτι ηθελαν παραπανω βρασιμο για τα πουλακια, οποτε 15' λεπτα την επομενη φορα, νομιζω θα ειναι αρκετα.
Δημητρη, δεν εβαζα το τσοφλι, τωρα που το ειπες, θα το αφηνω πλεον και θα παρατηρησω αν το τσιμπολογησουν.
Και οντως, εχουν ιδιαιτερες προσωπικοτητες, εχει πλακα κι ενδιαφερον να τα παρατηρω, και ειδικα το κιτρινο πουλακι μου, εχει πολυ αστεια προσωπικοτητα, ειναι πολυ ζωηρο, θαρραλεο, εκφραστικο, παιχνιδιαρικο και πολυ ομιλητικο! Με διασκεδαζει πολυ το σκ@τουλι! 🙂
 
Back
Top