Αναπαραγωγή Τα καναρίνια μου δεν πυρώνουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimis

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
11
Πόλη
Θεσσαλονίκη
θα ήθελα να μοιραστώ κάποιους προβληματισμούς μου με εσάς και να μου δώσετε κάποιες συμβουλές. Έχω 1 mozaic 1 χρωνου περίπου 1 redblack μεγαλύτερο και ενα αλλο καναρινάκι κόκκινο τα οποία ειναι κατα 99,9% αρσενικά ( τα έχω πάει σε pet shop ) και δέν λένε να πυρώσουν με τίποτα.'Εχω αγοράσει κάποια ειδικά όπως μου συνέστησαν φάρμακα που κάνουν αυτήν την δουλειά. Δηλ. Δήνει ορμόνεσ στο πουλί και με λίγα λόγια το πυρώνει, αλλα και παλι τίποτα. Ουτε κελαίδάνε ουτε τιποτα. Μου έδωσε ένασ φήλος παπαρουνόσπορο και μου είπε να ριξω πολύ λιγο απο αυτο στην βιταμίνη και θα στρώσει το πουλί. Εσείς τι θα μου συστήνατε "; να το δοκιμάσω η οχι;
 
ΦΙΛΕ DIMIS,ΚΑΛΗΜΕΡΑ!:D
ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ΄ειναι να αφησεις τα πουλια να βρουν μονα τους την ωρα αυτη!
ΥΠΟΜΟΝΗ!😎
απο πειρα σου λεω οτι καναρες μου, πυρωσαν ΜΕΤΑ τον 2 χρονο της ζωης τους!
εσυ να τους δινεις τροφη πλουσια σε βιταμινη e κ οχι(κατ'εμε)παπαρουνα!

η φυση θα προβλεψει για τα αλλα!
 
Επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς το νόημα του μηνύματός σου φίλε dimis, έχεις τρία πουλάκια αρσενικά και σε απασχολεί εάν βρίσκονται σε αναπαραγωγική ετοιμότητα (πύρωμα) ή όχι;

Για ποιο λόγο;
 
Kαλημερα! Θεωρεις δηλ. Οτι μονο τα πυρωμενα καναρινια κελαιδουν;(αυτο καταλαβα απο το μηνυμα σου)... Και οτι τα δικα σου προφανος δεν κελαιδουν οποτε...ψαχνεις κατι να τους δωσεις... Να πυρωσουν;
 
Δεν τα έχεις ακούσει ποτέ να κελαηδάνε;

Σε συνεχεια της ερωτησης του Μακη, ακομα και σε ξεχωριστα κλουβια και να μην
βλεπει το ενα το αλλο;
Και συγγνωμη, τι "βιταμινες", ειναι αυτες που δινεις στα πουλια;
 
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα,

αν κατάλαβα καλά Ντίμη, έχεις 3 αρσενικά καναρίνια τα οποία δεν κελαιδάνε και επίσεις δεν έχουν διάθεση για ζευγάρωμα. Έχεις φαντάζομαι και αντίστοιχα θυληκά να τα βάλεις αφού πυρώσουν, σωστά;:) Τα έχεις καιρό αυτά τα πουλιά ή τα αγόρασες πρόσφατα; Κοίταξες να δεις μήπως κάνουν πτερόρροια; Είναι η εποχή που τα πουλιά σιγά σιγά αρχίζουν να κάνουν. "Μαγικά" φάρμακα για το πύρωμα δεν υπάρχουν! Υπάρχουν κάποια σκευάσματα με βάση κυρίως την Βιτ Ε. Που τα δίνουμε στην προετοιμασία των πουλιών για να τα βοηθήσουμε να ετοιμαστούν ποιό εύκολα για την αναπαραγωγή! Με την παπαρούνα θα είμουνα ιδιαίτερα σκεπτικός, νομίζω ότι μπορεί να κάνει ζημιά παρά να βοηθήση!
 
KALO 8A HTAN NA KSEXASOUME PLEON THN ANAPARAGOGI KAI NA EXEIS EPITYXIA STO BATEMA KAI STA AYGA OI PI8ANOTITES NA MI BGOUN POTE H NA BGOUN KAI NA PSOFISOUN TA MIKRA EINAI PARA POLLES. OPOS KAI NA BGOUN AN EPIZISOUN PROBLIMATIKA KANARINIA POU 8A ARGISOUN POLU NA ZEYGAROSOUN TIN EPOMENI XRONIA
 
Back
Top