Διατροφή Τα καναρίνια μου δεν τρώνε την αυγοτροφή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xarisk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xarisk

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2018
Μηνύματα
115
Πόλη
Τρίπολη
Γειά σας,έχω ένα πρόβλημα με τα καναρινια μου. Όπως καταλαβατε το πρόβλημα είναι ότι δνς τρώνε την αυγοτροφη. Η υγοτροφη είναι μάρκας King. Τα μεγάλα καναρινια την τρώνε αλλά τα. Μικρά ούτε που να τη κοιτάξουν. Μηπως ξέρετε τι φταίει
 
Θα χρειαστεί λίγος χρόνος να τη μάθουν, να τη συνηθίσουν και στη συνέχεια θα την τρώνε με όρεξη.
Δεν είναι θέμα μάρκας της αυγοτροφής αλλά συνήθειας
Δεν την ξέρουν... και μέχρι να τη μάθουν θα τρώνε μόνο λίγο.
 
Είναι πατέ(μαλακή) οταν την πήρα δεν μου είπε κάτι. Ετοιμηγια χρήση θα είναι
σίγουρα.Αφου δεν μου είπε τίποτα
 
Είναι πατέ(μαλακή) οταν την πήρα δεν μου είπε κάτι. Ετοιμηγια χρήση θα είναι
σίγουρα.Αφου δεν μου είπε τίποτα


Δεν ειναι απαραιτητο αυτο που λες, δεν εχει συσκευασια η αυγοτροφη;
 
Ναι ήταν σε 20 κιλη συσκευασία. Απλά εγώ δεν χρειαζόμουν τόσο πολύ και μου έβαλε σε ένα σακουλάκι.

Δεν ειναι απαραιτητο αυτο που λες, δεν εχει συσκευασια η αυγοτροφη;
Όπως διάβασες και από πάνω. Μονο τα μικρά δεν την τρώνε. Μάλλον θα είναι αυτό που λεει ο Γιάννης. Θα τους δώσω λίγο χρόνο να το μάθουν και πιστεύω θα φανε
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όπως διάβασες και από πάνω. Μονο τα μικρά δεν την τρώνε. Μάλλον θα είναι αυτό που λεει ο Γιάννης. Θα τους δώσω λίγο χρόνο να το μάθουν και πιστεύω θα φανε


Το διαβασα αλλα αναφερομαι στο γεγονος αν ειναι ξηρη ή πατέ.
Εκτος αν εισαι 100% σιγουρος οτι ειναι πατε
 
Όχι συνεχεια πιο πολύ αυγό τάιζανε. Δεν τους την έδινα συνέχεια. Παντα έδινα μόλις κλαρωνανε και όλα την έτρωγαν. Τωρα τα τελευτεα μικρά δεν την τρώνε
 
Όχι συνεχεια πιο πολύ αυγό τάιζανε. Δεν τους την έδινα συνέχεια. Παντα έδινα μόλις κλαρωνανε και όλα την έτρωγαν. Τωρα τα τελευτεα μικρά δεν την τρώνε
Αφού έχουν συνηθίσει στην γεύση του αυγού γιατί δεν πατάς με το πιρούνι λίγο βραστό αυγό και να το ανακατέψεις με την αυγοτροφη μήπως και το δοκιμάσουν και συνηθίσουν και τη γεύση της αυγοτροφης; Δεν το έχω δοκιμάσει, απλά σαν ιδέα το αναφέρω.
 
Αφού έχουν συνηθίσει στην γεύση του αυγού γιατί δεν πατάς με το πιρούνι λίγο βραστό αυγό και να το ανακατέψεις με την αυγοτροφη μήπως και το δοκιμάσουν και συνηθίσουν και τη γεύση της αυγοτροφης; Δεν το έχω δοκιμάσει, απλά σαν ιδέα το αναφέρω.
Ωραίο θα το δοκιμασω
 
Δεν τους την έδινα συνέχεια.
Αυτό είναι λάθος. Οταν βρισκόμαστε σε ιδιαίτερες περιόδους όπως αυτή της αναπαραγωγής δεν κάνουμε αλλαγές. Επιλέγουμε απο πρίν τον δρόμο και τον ακολουθούμε πιστά. Την καλύτερη λύση στην έδωσε πιο πάνω η Ζωή. Μεχρι να την καταναλώσεις ανάμειξη με λιωμένο βραστό αυγό. Μάθε να φτιάχνεις δική σου αυγοτροφή ώστε να έχεις τον έλεγχο.
 
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις ιδέες σας. Θα σας πω περισσότερα μόλις δοκιμάσω ότι μου προτείνατε

Αυτό είναι λάθος. Οταν βρισκόμαστε σε ιδιαίτερες περιόδους όπως αυτή της αναπαραγωγής δεν κάνουμε αλλαγές. Επιλέγουμε απο πρίν τον δρόμο και τον ακολουθούμε πιστά. Την καλύτερη λύση στην έδωσε πιο πάνω η Ζωή. Μεχρι να την καταναλώσεις ανάμειξη με λιωμένο βραστό αυγό. Μάθε να φτιάχνεις δική σου αυγοτροφή ώστε να έχεις τον έλεγχο.
Φίλε έχεις δίκιο δικό μου λάθος. Ναι θα δοκιμάσω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top