Διατροφή Τα καναρίνια μου δεν τρώνε όλους τους σπόρους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα πρόβλημα με τα καναρίνια μου. Το θυλικό τρώει κυρίως κεχρι ενώ αφήνει στο μεγαλήτερο ποσοστό το ρουπσεν με αποτελεσμα η ταιστρα να γεμιζει μαυρα σπορακια αφου πεσει το επιπεδο της "σταθμης" των σπόρων. Το μικρούλι το 2μηνο το αρσενικό τρώει ως επι το πλείστον ρουπσεν και οχι τόσο κεχρί, με αποτέλεσμα οταν πέφτει η σταθμη των σπόρων επανω να χει ενα στρώμα στο μεγαλύτερο ποσοστό απο κεχρί. Τί μπορώ να κάνω για να τρέφονται σωστά με όλους τους σπόρους; Η τροφή ειναι Rio και εχει μεσα κεχρι, καναβουρι, ρουπσεν, τον στρογκυλο κεχρυμπατενιο σπορο (γογγυλια πρεπει να λεγεται) και αποφλοιωμενη βρωμη. Σκεφτηκα να βαζω καθε νεα κουταλιά σπόρων απο κατω από τους αλλους ωστε να ανεβει το επιπεδο των σπορων και να μην χώνονται ολοκληρα μέσα για να φάνε και έτσι πανω θα παραμείνουν αυτοί οι σποροι που δεν προτειμάνε ωστε να αναγκαστουν να τους φανε κ να συνηθισουν. Τι προτείνετε εσεις ως πιο έμπειροι; Ευχαριστω.
 
Θα σου πρότεινα να βάζεις λίγη τροφή (ένα κουταλάκι του γλυκού)
κάθε δύο μέρες...
Ίσως έτσι μάθουν να την τρώνε όλη..
Δυστυχώς πολλές φορές τα κακομαθαινουμε από αγάπη..
 
Αυτή την ποσότητα να την βάζω στην βαθιά ταίστρα; Μονο τόση θα την φτάνει εκει;
Κατά τη γνώμη μου, όχι, δεν φτάνει. 1 κουταλάκι του γλυκού είναι μάλλον λίγο ή οριακά λίγο ακόμα και για μία ημέρα. Στη θέση σου θα έβαζα μία κουταλιά της σούπας καθημερινά και θα έβλεπα τι και πόσο τρώνε από αυτήν. Αν έμενε αρκετό, θα φυσούσα τα τσόφλια και θα το άφηνα και για όλο το επόμενο πρωί. Αυτά για τη θηλυκιά.
Για το μικρό αρσενικό το οποίο είναι πολύ νεαρό πουλάκι, θα πρέπει να βάζεις άλλου τύπου διατροφή που να περιλαμβάνει μεγάλες ποσότητες και πολυποίκιλους σπόρους, δλδ,
το κανονικό μείγμα που του βάζεις, αυγό ή αυγοτροφή οπωσδήποτε καθημερινά έως να δεις ότι τρώει (σπάει δλδ) και το ασπούρι, κία, καμελίνα, νίζερ, καναβούρι, περίλα και μετά από λίγο καιρό και λιναρόσπορο. Υποθέτω ότι πιθανά το μικρό δεν μπορεί ακόμα να ανοίξει το ασπούρι. Για να το αντιμετωπίσεις αυτό θα πρέπει εσύ να σπάσεις μερικές φορές το συγκεκριμένο σπόρο, με ένα γουδί ή κυλώντας ένα μπουκάλι γυάλινο πάνω σε λίγους σπόρους.
Ενημέρωσέ μας όμως για την πορεία, διότι η ιστορία με το μικρό αρσενικό μου φαίνεται κάπως ανησυχητική.
Να συμπληρώσω να αλλάξεις τις ταΐστρες σε πιο ρηχές, αν θεωρείς ότι το βάθος μπορεί να κάνει το μικρό πουλάκι να δυσκολεύεται και να καθαρίζεις το κλουβί κάθε απόγευμα καλά, ώστε την επόμενη ημέρα να κοιτάς στον πάτο, αλλά και μέσα στις ταΐστρες αν υπάρχουν φλούδια από σπόρους ή ολοκληροι σπόροι (στον πάτο)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για να το αντιμετωπίσεις αυτό θα πρέπει εσύ να σπάσεις μερικές φορές το συγκεκριμένο σπόρο, με ένα γουδί ή κυλώντας ένα μπουκάλι γυάλινο πάνω σε λίγους σπόρους.
Ενημέρωσέ μας όμως για την πορεία, διότι η ιστορία με το μικρό αρσενικό μου φαίνεται κάπως ανησυχητική.
Να συμπληρώσω να αλλάξεις τις ταΐστρες σε πιο ρηχές, αν θεωρείς ότι το βάθος μπορεί να κάνει το μικρό πουλάκι να δυσκολεύεται και να καθαρίζεις το κλουβί κάθε απόγευμα καλά, ώστε την επόμενη ημέρα να κοιτάς στον πάτο, αλλά και μέσα στις ταΐστρες αν υπάρχουν φλούδια από σπόρους ή ολοκληροι σπόροι (στον πάτο)

Το σουπιοκόκκαλο το τρώει κανονικά από μόνο του. Το λέω αυτό γιατί υποθέτω ότι ειναι εξίσου σκληρό με τους άλλους σπόρους. Θα ήταν καλή ιδέα να ανακατέψω λίγο κεχρί με αυγοτροφή εμποριου; Οτι τρώει ορισμένους το ξέρω γιατί βρίσκω φλούδια στην ταίστρα αλλά δεν τους προτιμάει. Θα δοκιμάσω αυτό με τους σπασμένους σπόρους και θα σας κρατώ ενήμερους. Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτή την ποσότητα να την βάζω στην βαθιά ταίστρα; Μονο τόση θα την φτάνει εκει;

Ναι για κανένα μήνα...
Έτσι θα τρώνε όλους τους σπόρους θα δεις...
Μετά αφου συνηθισουν μπορείς να βάζεις την ποσότητα που σου γραφει ο Ιανός...
 
Ναι για κανένα μήνα...
Έτσι θα τρώνε όλους τους σπόρους θα δεις...
Μετά αφου συνηθισουν μπορείς να βάζεις την ποσότητα που σου γραφει ο Ιανός...
Γιάννη και MrNek36 διαφωνώ με την ποσότητα 1 κουταλάκι του γλυκού για δύο ημέρες. Τη θεωρώ παρά πολύ μικρή ποσότητα για καναρίνι. Αντιπροτείνω 1 κουτάλια της σούπας την ημέρα και μετά από μια εβδομάδα μας λέει ο κάτοχος αν μένει και αναλόγως την προσαρμόζει.
 
ianos και γω διαφωνούσα μαυτη την πρακτική αλλά αναγκάστηκα να το κάνω με βαριά καρδιά.. Και έπιασε.
Ίσως είσαι από τους ελάχιστους ανθρώπους που γνωρίζω (έστω διαδικτυακα) που δείχνουν πραγματική αγάπη για τα πουλιά γι'αυτο να σου φαίνεται υπερβολικό το εγχείρημα...
 
ianos και γω διαφωνούσα μαυτη την πρακτική αλλά αναγκάστηκα να το κάνω με βαριά καρδιά.. Και έπιασε.
Ίσως είσαι από τους ελάχιστους ανθρώπους που γνωρίζω (έστω διαδικτυακα) που δείχνουν πραγματική αγάπη για τα πουλιά γι'αυτο να σου φαίνεται υπερβολικό το εγχείρημα...
Γιάννη διαφωνώ με την ποσότητα ειδικά σε ένα τόσο μικρό ηλικιακά καναρίνι, αλλά και σε ένα μεγαλύτερο που μπορεί να μην αναγνωρίζει σε ένα είδος σπόρου την τροφή του. Θεωρώ ότι έτσι μπορεί το πτηνό να υποσιτιστει.
 
Καλησπέρα, μετά χαράς μου σήμερα διαπίστωσα ότι ξεκίνησε το μικρό σε σημαντικό βαθμό να τρώει το κεχρί. Το θέμα είναι το θυλικό τώρα που από ότι βλέπω το ρούπσεν δεν το ακουμπάει καθόλου και το πετάει ατόφιο από την ταίστρα κάτω και πετάει και κάτω ορισμένα (βέβαια πιστεύω τρώει καποια) από τα σποράκια τα στρογγυλά με το κεχρυμπαρένιο χρώμα. Απ ότι κατάλαβα στα συστατικά αυτό τον σπόρο τον αναφέρει ως κόκκινο κεχρί. Το κεχρί δε το μακρόστενο, το θυλικό το τσακίζει και γενικά βλέπω τρώει πολύ μεγαλύτερη ποσότητα σπόρων από το αρσενικό.
 
Το θέμα είναι το θυλικό τώρα που από ότι βλέπω το ρούπσεν δεν το ακουμπάει καθόλου και το πετάει ατόφιο από την ταίστρα κάτω και πετάει και κάτω ορισμένα (βέβαια πιστεύω τρώει καποια) από τα σποράκια τα στρογγυλά με το κεχρυμπαρένιο χρώμα.
Αυτά που βλέπεις να πετάει κάτω, είναι όσα απο τα σπόρια δεν μπορεί να ανοίξει, να σπάσει. Απο την στιγμή που παίρνει το σποράκι στο στόμα, θέλει να το φάει, απλά, ο σπόρος δεν είναι βρώσιμος. Αν πάλι, απλά ψάχνει σγαρλεύοντας στα σπόρια για να βρεί αυτό που της αρέσει, τότε, ανάμεσα σ' αυτά που δεν τρώει και είναι πεταγμένα έξω απο την ταϊστρα, θα εύρισκες και πολλά απο αυτά στα οποία αρέσκεται.
Υ. Γ Κάνε έναν έλεγχο βλαστήματος των σπορικών και θα ανακαλύψεις εύκολα ποια είναι αυτά που δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση για βρώση.
 
Υ. Γ Κάνε έναν έλεγχο βλαστήματος των σπορικών και θα ανακαλύψεις εύκολα ποια είναι αυτά που δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση για βρώση.

Συνεπώς όποιος σπόρος δεν φυτρώσει είναι πολύ σκληρός και ακατάλληλος. Τι προτείνετε. Αλλαγη της τροφής; Μήπως να σπάσω εγώ ορισμένους για να το υποβοηθίσω; Θα σπάσω κάποιους με κάποιο τρόπο για να διαπιστώσω την σκληρότητα τους. Αγόρασα τροφή deli nature premium canaries, δεν την χρησιμοποίησα όμως ακόμα.

Έχει κανένας εμπειρία από αυτή την τροφή; Την είδα να την συστήνουν σε ένα άλλο θέμα ως απλή χωρίς πολλά πολλά όπως αυγά, φρούτα ή μέλι και μου φάνηκε ιδανική.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
To βασικό στην διατροφή είναι η γνώση της αποδοχής και της κατανάλωσης των σπορικών, ένα προς ένα, ώστε να έχουμε μια πλήρη εικόνα του μείγματος που ταΐζουμε. Απο εκεί και μετά ο καθένας κάνει τις επιλογές του, που και αυτές πρέπει να ελέγχονται απο την πρώτη στιγμή.
 
Πήρα πριν να σπάσω κάποιους σπόρους με πέτρα για να δω πόσο σκληροί είναι. Τα αποτελέσματα ήταν τα εξείς. Το ρούπσεν είναι αρκετά μαλακό. Το κεχρί το μακρόστενο λόγω του σχήματός του με την πετρα έσπαγε πιο δύσκολά αλλά εξακολουθεί να είναι εφικτό να καταναλωθεί από το πουλί (σύμφωνα με δική μου εκτίμηση πάντα), το σποράκι όμως αναφερόμενο ως κόκκινο κεχρί το στρογγυλο... Δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρει να το φάει το πουλί. Με αρκετή δύναμη έσπασε. Θα κοιτάξω στο μέλλον τα μείγματα που πέρνω να περιέχουν όσο το δυνατόν συγκεκριμένους χρήσιμους σπόρους ή εν ανάγκη μέσα από την "βιβλιογραφία" το φορουμ να κάνω το δικό μου με τα προτεινόμενα ποσοστά σπόρων τους οποίους θα αγοράζω μεμονομένα..
 
με τα προτεινόμενα ποσοστά σπόρων τους οποίους θα αγοράζω μεμονομένα..
Αν συμβεί αυτό, θα πρέπει να προτιμήσεις συσκευασμένος επώνυμους σπόρους με εμπορική ονομασία των οποίων τη συσκευασία θα ανοίγεις ο ίδιος. Κάτι τέτοιο φυσικά θα ανεβάσει το κόστος σου, ενώ υπάρχουν έτοιμα μείγματα εμπορικής ονομασίας φυσικά του ενός και τριών κιλών που είναι συνήθως αξιόπιστα.
 
Back
Top