Ασθένειες Τα καναρίνια μου μαδούν διαρκώς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gold300
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gold300

PB New Member
Εγγραφή
15 Δεκ 2013
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
ποιος μπορεί να μου πει γιατι μου μαδανε συνέχεια σπρει και τέτοια δεν βάζω κακώς
 
Καλημέρα καλή εβδομάδα, θέλεις να διαβάσεις λίγο αυτές τις ερωτήσεις petbirds.gr/community/threads/Πριν-κάνετε-μια-ερώτηση-περί-ασθένειας.18794/ και να μας πεις λίγα πράγματα για τα καναρινάκια σου, ώστε να μπορέσουμε να σου δώσουμε κάποιες γνώμες;
 
Πες μας κι άλλες λεπτομέρειες.. Τι διατροφή τους παρέχεις; Τα κλουβιά βρίσκονται σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο; Σε τι θερμοκρασία;
 
Άλλοτε μέσα, άλλοτε έξω; Είναι είναι τα μαλινουα σπόρους εχω τουσ συγκεκριμένους που ειναι BEYERS N0 53 για τα καναρινια φωνής βιταμίνες τούς βάζω μερα πάρα μέρα τησ nekton s αυγοτροφη την νωπή
ORLUX-Χρυσαφένιο πατέ κίτρινο 250gr
τα πουλιά ειναι του 2013 τα έχω ξεχωρίσει για τα ζευγαρώματα πηρα κάποιους ειδικούς άλλος μου ειπε για το βράδυ να τα σκεπάζω και να τούς δίνω την πτεροφρεν και αντιστρεσ τα πουλιά είναι ζωηρά με καθαρά τα πόδια οι αναπνοές τούς επίσης κελαηδάνε δεν την κάνω τωρα την εκτροφή την κάνω χρόνια άλλα το μάδημα δεν είναι πουθενά γυμνά από πούπουλα KAI ΨΕΙΡΊΖΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
 
ποιος μπορεί να μου πει γιατι μου μαδανε συνέχεια σπρει και τέτοια δεν βάζω κακώς

Ποιό μήνα του 2013 έχουν γεννηθεί; Πότε έκαναν την καλοκαιρινή τους πτερόρροια;
 
Αρα η πτερόρροια έχει να κάνει είτε με έλλειψη βιταμινών και στρές, είτε με ψείρα. Αν είναι εξωπαράσιτα να εύχεσαι να είναι, ακάρεα των πτερών και του σώματος : Analgoidea, Pterolichoidea και Freyanoidea. Οποιαδήποτε σκόνη με 1-2 εφαρμογές και με μια επανάληψη κάθε 2-3 μέρες θα δώσει λύση. Δεν χάνεις τίποτα να βάλεις και μια σταγώνα ΣΚΑΤ ή ΠΟΥΛΜΟΣΑΝ στο σβέρκο. Ούτως ή άλλως ενδείκνυται για την κόκκινη ψείρα (και όχι μόνον) την περίοδο της αναπαραγωγής. Τώρα που σου παρουσίασαν πτερόρροια ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ τους. Βρές ένα καλό υπήνεμο μέρος και άστα συνεχώς έξω . Πολυβιταμίνη στο νερό τους, περίλλα και σισάμι στην διατροφή, αυγουλάκι τακτικά (κάθε δευτερη μέρα) και καμία απολύτως ενόχληση. Ισως καταφέρεις σε κανένα μήνα να έπανέλθουν και να μπορούν να μπούν σε αναπαραγωγή. Δεν θα συμβεί όμως άμεσα αυτό ακόμα κι' αν δείξουν καλυτέρευση. Αν εξακολουθήσεις να παίρνεις BEYERS θα πάρεις την 55 αυτή την εποχή. (ασε που και αυτή θέλει ενίσχυση με βρώμη, λινάρι, νίζερ και λίγο καναβούρι ακόμα)
 
Για την περίπτωση, το pinex φυσικά που είναι σκόνη.
 
Back
Top