Γενικά Τα καναρίνια μου συναγωνίζονται στο κελάηδημα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης larys
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

larys

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.783
Πόλη
Σιδηρόκαστρο
Λοιπόν φίλοι μου, αισίος έφτασα τα 9 πουλάκια.

Όλα καλά μέχρι εδώ.
Όλα τα έχω μέσα στο σπίτι και μέχρι πρίν μια εβδομάδα΄υπήρχε μια ισοροπία όσον αφορά τα κελαηδίσματα.
Η καρδερίνες τα λέγανε πολύ ωραία, σειρά έπερνε το φετινώ καναρινάκι και όπως πάντα τα σκαθάκια κάνανε τις παρεμβάσεις τους.
Πριν 10 μέρες περίπου αγόρασα ένα ζευγάρι μπλακ ρεϊντ(ΕΟΟΚ140-Ο8-Ο11& ΕΟΟΚ140-08-011 χρώμα δαχτυλιδιού μπλέ).
Ο καινούργιος είναι πολύ σίρμα από φωνή και δεν κάνη ποτέ πίσω.Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι φτάνουν οι 2 αρσενικές καρδερίνες και τα δύο καναρίνια σε σημείο έτοιμα να σκάσουν.

Φυσικά μέσα στο σπίτι γίνεται ένας χαμός.

Ειναι φυσιολογικό αυτό φίλοι μου;
 
Λοιπόν φίλοι μου, αισίος έφτασα τα 9 πουλάκια.

Όλα καλά μέχρι εδώ.
Όλα τα έχω μέσα στο σπίτι και μέχρι πρίν μια εβδομάδα΄υπήρχε μια ισοροπία όσον αφορά τα κελαηδίσματα.
Η καρδερίνες τα λέγανε πολύ ωραία, σειρά έπερνε το φετινώ καναρινάκι και όπως πάντα τα σκαθάκια κάνανε τις παρεμβάσεις τους.
Πριν 10 μέρες περίπου αγόρασα ένα ζευγάρι μπλακ ρεϊντ(ΕΟΟΚ140-Ο8-Ο11& ΕΟΟΚ140-08-011 χρώμα δαχτυλιδιού μπλέ).
Ο καινούργιος είναι πολύ σίρμα από φωνή και δεν κάνη ποτέ πίσω.Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι φτάνουν οι 2 αρσενικές καρδερίνες και τα δύο καναρίνια σε σημείο έτοιμα να σκάσουν.

Φυσικά μέσα στο σπίτι γίνεται ένας χαμός.

Ειναι φυσιολογικό αυτό φίλοι μου;

Φυσιολογικό να ''κοντράροντε'' στην φωνή δεν ξέρω όμως αν κάνει καλό να γίνεται αυτό. Τα δαχτυλίδια που αναγράφεις έχουν τον ίδιο αριθμό, πιστεύω να μην έπεσες σε αδερφάκια 😉
 
τα αγριοπουλια φιλε μου μπορουν να τραγουδανε ολοι μερα τα καναρινια στην προσπαθεια τους να τα κοντραρουν μπορει και να (σκασουν) προσεξε το αυτο προτου γινει κανενα κακο. Φιλικα σακις_40
 
Καλημερα.. Αυτο το ξερω κ εγω απο ενα φιλο κτηνιατρο που ασχολειται πολυ, μου εχει πει καναρινια και καρδερινες να μην τα βαζω μαζι γιατι τα καναρινια προσπαθουν να φτασουν στο κελαηδημα τις καρδερινες και σκανε... Κριμα ειναι να τα χασεις... Προσεξε...
 
Τα καναρινια δεν θα παθουν τιποτα. Πιο ευκολα σκανε οι καρδερινες οι αγριες.Αν ηταν τοσο ευκολο να σκασουν τα καναρινια τοτε ο καθε εκτροφεας θα ειχε μονο θυληκα και ενα αρσενικο. Εχω δει κοσμο να γκρινιαζει γιατι το καναρινι του ειναι μουγκο αλλα πρωτη φορα βλεπω καποιον να εχες την ευτυχια να κελαιδανε ολα τα αρσενικα και να γκρινιαζει.
 
Είχα ακούση κάποτε ότι έσκασε καναρίνι επειδή κοντραρίστηκε με αηδόνι.
Ελπίζω τα πουλάκια μου να μην πάθουν τίποτα:)
 
Εγώ πάλι πιστεύω οτι είσαι πολύ τυχερός.. Που τραγουδάνε όλα τα πουλάκια σου και μπορείς να τα απολαμβάνεις!
 
Σκέψου το θετικά! Σάν μια συναυλία...
Ακριβως... Ειναι κατι πολυ ομορφο. Για να σκασουν δεν σκανε.. Το πολυ πολυ καποιο απο το ενα ειδος να ''υποχωρησει''.Ασε που τα καναρινια ειναι και λιγο μιμοι... Ολο και κατι θα προσπαθησουν να ξεσηκωσουν απο τις καρδερινες.
Τυχερε!
Τωρα αν παλι δεις τις καρδερινες να το ''βουλωνουν'' γιατι δεν αντεξαν τα.. ''φωνακλαδικα'' καναρινια χωρισε τα.
... Προσωπικα επειδη μου εχει τυχει εχει πολυ γουστο... Ολη αυτη η μιξη γυρισματων και εντασης.. Να προσπαθουν ολα να δειξουν το καλυτερο τους εαυτο! Τελειο.🙄
 
Φίλε lary,
τα περί σκασίματος κτλ. είναι μύθος. Το πολύ-πολύ κάποια να υποχωρήσουν γιατί απλά κουράζονται, μετά κάποια άλλα και μετά κάποια άλλα.
Να είσαι χαρούμενος που όλα τα πουλιά κελαηδάνε:cool1.
 
Τα πουλάκια δεν θα έχουνε κανένα πρόβλημα ως προς τον συναγωνισμό μεταξύ τους, εσύ να συνηθίσεις σ΄αυτό το σκηνικό το οποίο θα αυξηθεί όταν θα ανοίγεις την τηλεόραση ή το στερεοφωνικό, δοκίμασέ το.
 
Back
Top