Γενικά Τα καναρίνια μου

Καμια προταση για ζευγαρι στο δευτερο; Με τι να το βαλω;
Στις δυο πρώτες φωτό είναι ενα κοινό καναρινάκι. Το επόμενο με Ιζαμπελ ή Σατινέ κόκκινο μωσαικού.
 
Στις δυο πρώτες φωτό είναι ενα κοινό καναρινάκι.

Το 1ο εικονιζομενο πουλι φερει δαχτυλιδι κλειστου τυπου σε αντιθεση με τα αλλα δυο. Μπορει να ειναι σινναμον(κανελι) του 15(μωβ δαχτυλιδι) κατα πασα πιθανοτητα θηλυκο(γενος που κυριαρχει στα σιναμον τιμπραντο-τα αρσενικα κανελι ειναι σπανια) τιμπραντο, αναλογα τι γραφει και το δαχτυλιδι αν ειναι συλλογου.
 
Κύριε Μάκη το πρωτο θα μπορούσε να είναι ιζαμπέλλα κίτρινο;
 
Το πρωτο παιδια ειναι αρσενικο σιναμον του 15.. Ειναι απο γνωστο το εχω απο πολυ μικρο.. Τωρα για το δευτερο δε ξερω ακριβως και ψαχνω μια καναρα αλλα δε ξερω τι! Αν μπορειτε να μου πειτε με τι καναρα να το ζευγαρωσω..
 
Κ. Μακη με ιζαμπελ αμα το βαλω βαφω πριν τα αυγα;
Η ερώτηση είναι ΛΑΘΟΣ . Δεν έχει να κάνει με την μετάλλαξη (Izabela) το βάψιμο, αλλά με την ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ του πτερώματος.
Ετσι, επειδή εσύ χρειάζεσαι ένα επίσης Μωσαικού πτερώματος θηλυκό, η "βαφή" θα αρχίσει μετά την ολοκλήρωση του αρχικού πτερώματος (50-60 ημέρες απο την εκκόλαψη)
 
Καταλαβα... Θα ψαξω καναρα μωσαικου.. Οτι βρω σε πιο κοντινο μαυτο... Και βαφω μετα τη γεννηση των νεοσσων...
 
Κύριε Μάκη το πρωτο θα μπορούσε να είναι ιζαμπέλλα κίτρινο;
Απο εκεί κρατάει σαν "χρωματική προέλευση" αλλά με τα λευκά φτερά στην ουρά δεν μπορεί να μπεί σε καμιά κατηγορία χρώματος.
 
Το πρωτο παιδια ειναι αρσενικο σιναμον του 15.. Ειναι απο γνωστο το εχω απο πολυ μικρο..
Αν σ αρέσει αυτό το χρώμα έχω θηλυκό του 16 ακριβώς το ίδιο χρώμα. Λες και είναι αδέλφια. :)
 
Δεν είναι πουλάκι χρώματος. Είναι Τιμπράντο.
Το ξέρω κύριε Μάκη μου το διάβασα. Το δικό μου είναι κοινό. Αλλά είναι ακριβώς το ίδιο χρώμα. Αν δε θέλει τιμπράντο νύφη εγώ του δίνω τη δική μου μικρή του 16. :)
 
χαχα! Ευχαριστω πολυ αλικη μου! Εισαι πολυ ευγενικη... Εχει ενας φιλος μου βαλει τρια ζευγαρακια τετοια φετος και θα με προμηθευσει αμα χρειαστω... Να σαι καλα!
 
Back
Top