Αναπαραγωγή Τα καναρινάκια μου πεθαίνουν από την 7η έως την 9η ημέρα

Λαυράκης

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2009
Μηνύματα
8
Πόλη
Λάρισα
Έπειτα από 2ο συνεχόμενες γέννες,τα καναρινάκια μου ανάμεσα από την 7η έως την 9η ημέρα πεθαίνουνε. Ένας φίλος γνώστης που το είδε λίγο μετά τον θάνατό του, μου είπε ότι διέκρινε την λεγόμενη <ελιά > εσωτερικά δίπλα από το συκώτι, το οποίο είναι ασθένεια που την μεταφέρει η κανάρα στον νεοσό.
Εάν υποψιάζεται κάποιος κάτι άλλο ας βοηθήσει.
Ή εάν γνωρίζει κάποιος θεραπεία για την <ελιά> ας μου το αναφέρει.
Ευχαριστώ εκ'των προτέρων.😕
 
αν τα ζευγαρωσες τωρα παιζει συμαντικο ρολο και η ζεστη.
εγω εκανα την βλακεια και αβαλα αρχες ιουλιου ενα απο τα ζευγαρια μου και απο 4 μικρα τωρα εχει μηνει 1.
 
Hallo Frago. Δυστυχός άρχισαν να ζευγαρώνουν μέσα Ιουλίου αλλά είναι σε πολύ ψυλό κτίριο με 80 πόντους ντουβάρια. Υπάρχει δηλαδή δροσιά. Γνωρίζεις κάτι για την <ελιά;>
 
συγγνωμη που πεταγομαι, δεν εχω ιδεα απο καναρινια, απλα για να βοηθησω
μηπως εννοεις τη λεγομενη "τελιτσα"; Στο παρακατω θεμα στο ποστ #8 υπαρχει αναφορα σε σχετικο αρθρο απο το kiklos
κ αν κανω λαθος ζητω κ παλι συγγνωμη, η προθεση μου ειναι μονο να βοηθησω
 
Hallo Frago. Δυστυχός άρχισαν να ζευγαρώνουν μέσα Ιουλίου αλλά είναι σε πολύ ψυλό κτίριο με 80 πόντους ντουβάρια. Υπάρχει δηλαδή δροσιά. Γνωρίζεις κάτι για την <ελιά;>

kiklos.info/schw-punkt.html
 
Ευχαριστώ Anatoli για την παράθεσή σου, αλλά διάβασα το σχετικό που λές και δεν έχει σύγκριση.
Μιλάμε για νεοσούς,όχι για γονείς.
 
στο ποστ #8 ο κ. Μακης απο το προηγουμενο θεμα παραθετει το αρθρο απο τον kiklos, το οποιο παρεθεσε κ πιο πανω kiklos.info/schw-punkt.html, , κ εκει κανει λογο για νεοσσους

λυπαμαι εγω μονο να βοηθησω ηθελα γιατι οταν ποσταρες δεν υπηρχε μεσα καποιος ειδικος, οπως ειπα ειμαι ασχετη με τα καναρινια

τωρα ομως υπαρχει ο mgerom μεσα κ παρεθεσε το ιδιο με αυτο που σου ειπα το μεσημερι
 
Γειά σου Μάκη. Μήπως γνωρίζεις κάτι για τους ξαφνικούς θανάτους των νεοσών που αναφέρω παραπάνω; Γιατί στις ασθένιες δεν βρήκα κάτι που να τεριάζει.
Χαιρετίσματα στην Αθήνα μας που αυτόν τον μήνα ξεκουράζεται απότους κατοίκους της.
 
Πατα απανω σε αυτο που σου δειχνει ο mgerom και λεει αναλυτικοτατα στην μαυρη "ελιτσα"που αναφερεσαι...
 
στο ποστ #8 ο κ. Μακης απο το προηγουμενο θεμα παραθετει το αρθρο απο τον kiklos, το οποιο παρεθεσε κ πιο πανω kiklos.info/schw-punkt.html, , κ εκει κανει λογο για νεοσσους

λυπαμαι εγω μονο να βοηθησω ηθελα γιατι οταν ποσταρες δεν υπηρχε μεσα καποιος ειδικος, οπως ειπα ειμαι ασχετη με τα καναρινια

τωρα ομως υπαρχει ο mgerom μεσα κ παρεθεσε το ιδιο με αυτο που σου ειπα το μεσημερι

Sorry Anatoly, δεν άνοιξα την παράθεση KIKLOS γι'αυτό απάντησα για τούς γονείς. Είμαι καινούργιος στην σελ. και δεν τα κατέχω καλά. 😉
 
Δεν υπαρχει λογος να ζητας συγγνωμη :)
τελικα τελιτσα κ ελια ειναι το ιδιο πραγμα;
σε βοηθησε το αρθρο;
 
Γειά σου Μάκη. Μήπως γνωρίζεις κάτι για τους ξαφνικούς θανάτους των νεοσών που αναφέρω παραπάνω; Γιατί στις ασθένιες δεν βρήκα κάτι που να τεριάζει.
Χαιρετίσματα στην Αθήνα μας που αυτόν τον μήνα ξεκουράζεται απότους κατοίκους της.

Γεία σου κι ' εσένα. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πώ μια σοβαρή γνώμη.
Για να βγάλει, κάποιο συμπέρασμα για τις αιτίες θανάτου των νεοσσών, πρέπει
να είναι κανείς πάνω απο την ζευγαρώστρα και την φωλιά. Να δεί τους γονείς
να δεί την φωλιά, τον χώρο απο απόψεως εξαερισμού και φωτισμού, να εξετάσει την πιθανότητα παρασίτων, να δεί προσεκτικά, την "γιρλάντα" (τις κουτσουλιές των νεοσσών γύρο απο τη φωλιά) και τέλος πάντων, να έχει μια πολύ καλή εικόνα όλης της οικογένειας και του χώρου.
Εδώ, Θνησιμότητα των νεοσσών στην φωλιά
Γιατί πεθαίνουν οι νεοσσοί
υπάρχουν κάποιες πιθανές αιτίες απωλειών, σ' αυτήν την φάση της ζωής των νεοσσών που αναφέρεσαι.
Ενας λόγος είναι και αυτό το μαύρο στίγμα αλλά θα ήθελα εδώ να σου πώ οτι
αν κανείς δεν έχει κάποια ιδιαίτερη εμπειρία δύσκολα μπορεί να πει με σιγουριά άν πρόκειται
για ασθένεια, ή εάν είναι τα ίδια τα έντερα και το συκώτι του νεοσσού, που σ' αυτήν την ηλικία διαγράφονται πολύ έντονα. 😕
 
Δεν υπαρχει λογος να ζητας συγγνωμη :)
τελικα τελιτσα κ ελια ειναι το ιδιο πραγμα;
σε βοηθησε το αρθρο;

Ναί Anatoly.Ήταν ακριβώς αυτό που υποθέταμαι. Και μόλις πρίν λίγο πήρα συγκεκριμένη θεραπία.Απολυμάνσεις για το Μυκόπλασμα το οποίο το μεταφέρουν οι γονείς στους νεοσσούς,+ θερπεία για 7 ημέρες + μία δόση εφ'όσον βγούν οι νεοσσοί.
Ελπίζω στο καλύτερο.
 
Back
Top