Διατροφή Τα καναρινια δεν τρωνε την ξηρη αυγοτροφη

Εγγραφή
29 Αυγ 2015
Μηνύματα
1.711
Επειδη μεχρι περυσι ειχα πολυ λιγα καναρινια δε χρησιμοποιουσα αυγοτροφη, αλλα τους προσφερα καλοβρασμενο φρεσκο αβγο στις αντιστοιχες ποσοτητες αναλογα την περιοδο. Φετος ομως τα δυο ζευγαρακια που ειχα μου εδωσαν 20 μικρα συνολο. Ετσι σκεφτηκα να αγορασω μια αυγοτροφη εμποριου αφου ο αριθμος των καναρινιων μου
αυξηθηκε. Αγορασα τη raggio di sole white extra(ξηρη) αφου πρωτα ειχα ακουσει πολυ καλες κριτικες. Προσφερα λοιπον την αυγοτροφη οπως ηταν σκετη και τα καναρινια μου ισα ισα τη δοκιμασαν. Εμεινε σχεδον ανεπαφη. Πηρα τηλ στο καταστημα που την αγορασα και μου ειπαν να προσθεσω ελαιολαδο. Διαβασα στο ιντερνετ οτι αλλοι προσθετουν ρασκ με νερο και αλλοι κους κους. Εγω δεν εχω χρησιμοποιησει ξανα αυγοτροφη και
δεν γνωριζω τι πρεπει να προσθεσω και σε τι αναλογιες. Θα ηθελα τη βοηθεια σας ωστε να γινει αναρπαστη απο τα καναρινια μου.
 
Σε μια αυγοτροφή του εμπορίου δεν είναι απαραίτητο να προσθέσεις οτιδήποτε μόνο και μόνο για να την φάνε. Η πρόταση για το ελαιόλαδο ήταν και να την κάνεις περισσότερο δελεαστική (περισσότερο λιπαρή) για να μπορέσουν να την φάνε.

Με απλά λόγια, μετά από ένα τηλεφώνημα θα έπρεπε να σου πει κάτι για να σε καθησυχάσει, ακόμη και αν ο τρόπος δεν είναι σωστός.

Ο αριθμός των πουλιών από μόνος του, δεν είναι κριτήριο για την επιλογή της αυγοτροφής. Εάν έχεις τη διάθεσή και το χρόνο να βράζεις αυγά για 50 πουλιά, τότε κάνε το. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έφτιαχνα. Κάποιος που έχει το χρόνο και τη διάθεση να βράζει αυγά για 50 πουλιά, είναι σίγουρο ότι έχει τη διάθεση και το χρόνο για να ασχοληθεί με τις διατροφικές τους ελλείψεις με πιο φυσικό τρόπο. Εφόσον μπορείς, θα σου πρότεινα να το κάνεις.
 
Η ξηρή αυγοτροφή από μόνη της δεν μπορεί να "σταθεί" και να γίνει αποδεκτή από τα πουλιά. Είναι η αυγοτροφή που χρησιμοποιούμε για να προσφέρουμε μαζί μ' αυτή διάφορα κατά περίπτωση πρόσθετα όπως υδατοδιαλυτές βιταμίνες, χρωστική, ασβέστιο κλπ. Πραγματικά για να μπορέσει να γίνει ευπρόσδεκτη από τα πουλιά πρέπει να χρησιμοποιήσουμε νερό και ρασκ ή κους - κους, ώστε να αποκτήσει την απαραίτητη υγρασία που θα την κάνει πιο επιθυμητή από τα πουλιά...
Εγώ τη χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια... Η συνταγή παρασκευής της αυγοτροφής αυτής πλέον είναι για όλους γνωστή... Αν κριθεί σκόπιμο θα γράψω τη δική μου.
Κατά τη γνώμη μου είναι ασφαλώς καλύτερα να χρησιμοποιείτε σε παρόμοιες περιπτώσεις (όταν δεν υπάρχει ανάγκη χρωστικής ή προσθέτων) την patte αυγοτροφή που είναι άμεσα αποδεκτή από τα καναρίνια.
 
Η συνταγή παρασκευής της αυγοτροφής αυτής πλέον είναι για όλους γνωστή... Αν κριθεί σκόπιμο θα γράψω τη δική μου.
Επειδη για μενα δεν ειναι γνωστη, θα μπορουσατε να μου την πειτε; Εγω δε χρησιμοποιω χρωστικες οποτε την επομενη φορα θα δοκιμασω patte
 
Επειδη για μενα δεν ειναι γνωστη, θα μπορουσατε να μου την πειτε;
Εδώ μπορείς να διαβάσεις την προετοιμασία της αυγοτροφής που προσφέρω στα καναρίνια μου...
Υπάρχουν πολλές παρόμοιες συνταγές... Οι διαφορές τους είναι αυστηρά στο τι "προσθέτει" ο κάθε εκτροφέας...
Λίγο ψάξιμο και διάβασμα μέσα στο petbird ... και όλα βρίσκουν τη λύση τους...
 
Εδώ μπορείς να διαβάσεις την προετοιμασία της αυγοτροφής που προσφέρω στα καναρίνια μου...
Υπάρχουν πολλές παρόμοιες συνταγές... Οι διαφορές τους είναι αυστηρά στο τι "προσθέτει" ο κάθε εκτροφέας...
Λίγο ψάξιμο και διάβασμα μέσα στο petbird ... και όλα βρίσκουν τη λύση τους...
Θα δοκιμασω να την προσφερω στα καναρινια μου ετσι. Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας. Πολυ κατατοπιστικος.
 
@Panagiota. μου καλησπέρα και από μένα! Εγώ εδώ και πολλά χρόνια φτιάχνω αυγοτροφή σπιτική για τα μικρά εύκολα, ανέξοδα και πολύ θρεπτικά χωρίς καν να αγοράσω έτοιμη αυγοτροφή! Τα καναρίνια μου την λατρέυουν και πραγματικά θεωρώ πως τους κάνει πολύ καλό μιας και αρρωσταίνουν πολύ σπανιότερα και αν αρρωστήσουν δεν καταπέφτουν το ίδιο εύκολα με παλαιότερα.. Φυσικά δεν αμφισβητώ την ξηρή αυγοτροφή του Γιάννη, απλά θεωρώ πως η δική μου είναι πιο εύκολη να την κάνεις και θέλει πολύ λιγότερο χρόνο και κούραση! Ορίστε το λινκ: https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/
 
Back
Top