Αναπαραγωγή Τα καναρινια μου ειναι γεμάτα ψείρες, τι να κανω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης savio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

savio

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2009
Μηνύματα
19
Πόλη
Ιταλία
Φίλοι μου την βοήθεια σας!
Σε συνέχεια του https://community.petbirds.gr/threads/Φάρμακο-για-ψείρες-σε-μικρά-1ός-μήνα-Μπορώ.13917/ ανακάλυψα μετά από έλεγχο ότι τα μικρά καναρινάκια μου ενός μήνα έχουν ψείρες τελικά...
Πήγα σε δύο διαφορετικά petshop εδώ στην Ιταλία που μένω και το μόνο που είχαν και που τελικά αγόρασα είναι το "Foractil ΝΕΟ" για πουλιά (σπρέι 300ml της Formavet). Κάτι άλλο σε σκόνη-πούδρα δεν υπήρχε πουθενά εδώ! Και το chevitren ούτε που το ξέρανε..
Η πωλήτρια στο μαγαζί μου είπε να αφήσω τα μικρά στο κλουβί, όμως να βγάλω τροφές - νερό και να ψεκάσω από απόσταση 30 εκατοστών!... και μετά να ξαναβάλω τις τροφές και το νερό..
Έχω αμφιβολίες γιατί έχω διαβάσει ότι τα σπρέι ίσως είναι επικίνδυνα για τα πουλιά.
Τι να κάνω;
-> Επίσης μπορώ να ψεκάσω και τους γονείς με τον ίδιο τρόπο που είναι σε άλλο κλουβί χωριστά;
-> Μπορώ να βάλω το υγρό του σπρέι σε βαμβακάκι και να "περάσω" με αυτό τα πουλάκια, κάτω από το λαιμοδάκι τους και στα φτερά... μήπως έτσι είναι καλύτερα ή όχι;

ενημερωτικά για τους πιο "ειδικούς" αυτό το σπρέι περιέχει piperonil butossido, permetrina, tetrametrina...

Ευχαριστώ, Σαβ
 
Γιασου φιλε savio αποτι καταλαβα τα πουλακια ειναι ανεξαρτητα απο τους γονεις τους, καλο για μενα ειναι πρωτα να κανεις ενα μπανιο να τα αφησεις να στεγνωσουν καλα! Και στην συνεχεια μπορεις να τα ψεκασεις αφου βγαλεις πρωτα της τροφες και την ποτιστρα οσο γιατο ζευγαρι αν εχει αυγα μονο ψεκασε τον αρσενικο και την θηλυκια, σε περιπτωση που τα πλακωνει μερες κανε μια καινουρια φωλια και βαλε μεσα τα αυγα πρωτα ομως ψεκασε το ζευγαρι πιστευω να δεις καποιο αποτελεσμα. Εγω χρησιμοποιω (pirene spray της RAFF) και ειμαι ευχαριστημενος
 
Back
Top