Αναπαραγωγή Τα καναρινια ταιζουν απο τη 2η ημερα τους νεοσσους;

Kiriakos Hadjiloucas

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2016
Μηνύματα
135
Πόλη
Φρέναρος
Παιδοα εχω μια καναρα που ειχε τρια αυγα και ακκολαυθηκαν και τα τρια σημερα δεν τα εχει ταισει.; Ειναι ετσι οντως που λενε οτι απο την δευτερη μερα αρχοζουν να ταιζουνε;
 
Την πρωτη ημερα δεν χρειαζονται και οολυ φαγητο καθως εχουν τραφει απο το αυγο.
Τις πρωτες ημερες η καναρα ταιζει συχνα και λιγο, οποτε δυσκολα θα την δεις να ταιζει. Γι αυτο καποιοι νομιζουν οτι δεν ταιζει, ενω το κανει.
Γενικα δεν ειναι απαραιτητο να τα "σκασουν" στο φαι στην αρχη.
Αυτα ταιζουν, εσυ δεν το βλεπεις.
 
Την πρωτη ημερα δεν χρειαζονται και οολυ φαγητο καθως εχουν τραφει απο το αυγο.
Τις πρωτες ημερες η καναρα ταιζει συχνα και λιγο, οποτε δυσκολα θα την δεις να ταιζει. Γι αυτο καποιοι νομιζουν οτι δεν ταιζει, ενω το κανει.
Γενικα δεν ειναι απαραιτητο να τα "σκασουν" στο φαι στην αρχη.
Αυτα ταιζουν, εσυ δεν το βλεπεις.
αυτο που λετε ειναι επειδη πηγα και τα παρατηρησα μια φορα δεν ειχανε και φαγητο στο λαιμο τουα αλαλ ελειπε αυγο απο εκεινο που εβαλα στο ζευγαρι
 
αυτο που λετε ειναι επειδη πηγα και τα παρατηρησα μια φορα δεν ειχανε και φαγητο στο λαιμο τουα αλαλ ελειπε αυγο απο εκεινο που εβαλα στο ζευγαρι
Τρωνε συχνα και απο λιγακι, γι αυτο ακομα δε βλεπεις φαγητο στον προλοβο.
 
Λογικό μου δείχνει να έφαγαν τα μεγάλα το αυγό που τους έδωσες.
Ποιος μπορεί να πει όχι σε τέτοια λιχουδιά.

Με αφορμή το πρώτο φαγητό των γονιών στους νεοσσούς θα σας μεταφέρω όλα όσα με προσοχή άκουγα κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 80α, από το στόμα ενός ίσως αγράμματου ανθρώπου, που όμως αγαπούσε και είχε σπουδάσει καλά την εκτροφή των καναρινιών.
Έλεγε λοιπόν πως αυτό το πρώτο γεύμα είναι αναντικατάστατο και καθοριστικό για την υγεία των νεοσσών. Γιατί αυτό το πρώτο γεύμα... είναι "του πουλιού το γάλα".
Αλήθεια σας λέει κάτι αυτό?
Αυτό λοιπόν το γεύμα τα συνετά θηλυκά το προσφέρουν σε χρόνο τέτοιο που να διασφαλίζει ισότητα μεταξύ των διαφορετικών ηλικιακά νεοσσών (χρονικά).
Η καθυστέρηση όμως δεν μπορεί να ξεπερνά τις 12 ώρες!
Έτσι μου έλεγε... είχε άδικο?
Μας καμαρώνει σίγουρα από κει που βρίσκεται...
 
Back
Top