Φροντίδα Τα κοκατίλ μου άλλαξαν συμπεριφορά στις διακοπές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Evou88
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Evou88

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2022
Μηνύματα
57
Πόλη
ATHENS
Καλησπέρα σε όλους,
Έχω δύο κοκατιλ,ένα αρσενικο πέντε μηνών πια και ένα θηλυκό 7 μηνών.Τωρα στις διακοπές τα πήρα μαζί μου γιατί δεν είχα κάποιον να τα προσέχει.Απο την πρώτη μέρα που βγήκαν από το κλουβί στο εξοχικό το αρσενικό με τσιμπούσε όταν πήγαινα να του χαιδεψω το κεφάλι.Θεωρησα ότι φταίει η αλλαγή περιβάλλοντος.Γενικα το αρσενικό είναι πολύ δεμένο μαζί μου και πάντα καθόταν ώρα ατελείωτη για χάδια κλπ.
Τώρα πια γυρίσαμε και βλέπω συνεχίζει την ίδια συμπεριφορά.
Να επισημάνω πως φλερτάρει συνεχώς το θηλυκό εδώ και τουλάχιστον δύο μήνες,το οποίο όμως τον αποφεύγει.
Τι λέτε να φταίει;Είναι που μεγάλωσε και δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στο θυληκο;
Τελευταία σημείωση,περνάμε και πτερορροια εδώ και τουλάχιστον ένα μήνα ολόκληρο.
 
@Evou88 Καθώς ξεκινάει σιγά σιγά η περίοδος αναπαραγωγής οι ορμόνες του είναι στα ύψη. Τα περισσότερα πουλιά αυτήν την περίοδο είναι νευρικά λόγω των υψηλών ορμονών που έχουν. Τα αρσενικά συνήθως έχουν υψηλότερες ορμόνες από τα θηλυκα. Για να του πέσουν οι ορμόνες και για να μην ζευγαρωσει με το θηλυκό κάνε τα παρακάτω:
Άλλαξε εντελώς την διαρρύθμιση του κλουβιού.
Τοποθέτησε το κλουβί σε ένα σκοτεινό μέρος.
Φρόντισε να έχεις πάντα μέσα στο κλουβί σουπιοκόκαλο.
Σταμάτα να τους δίνεις αυγό/αυγοτροφή.
Αύξησε τις ώρες ύπνου σε 12-14.
Μόλις τελειώσει η αναπαραγωγικη περίοδος θα ηρέμησει.
 
@Ledagcc Αυτό είχα φανταστεί και εγώ!Απλά μου φάνηκε πως ίσως είναι μικρός ακόμα για να θέλει να αναπαραχθεί.Μάλλον έκανα λάθος!Τις οδηγίες τις έχω διαβάσει αλλά δεν θεωρούσα ότι θα τις χρειαστώ από τώρα.Μάλλον έκανα λάθος!Θ'αρχισω μα τις εφαρμόζω άμεσα!
Σας ευχαριστώ πολύ!
 
ένα αρσενικο πέντε μηνών
Πιστεύω ότι είναι πολύ μικρό για αναπαραγωγική διάθεση, το πιθανότερο είναι η πτερόρρια που αναφέρεις, σε συνδυασμό με την προσπάθεια που κάνει λόγω ηλικίας, και φύλου να γίνει ο αρχηγός του σμήνους.
Είναι μία κρίσιμη ηλικία , είναι όπως η μετάβαση του παιδιού στην εφηβεία, και η σχέσεις δοκιμάζονται.
Παιχνίδια για να δαγκώνουν πιστεύω ότι τους έχεις.
 
@Vada Ναι απ'όλα!Ξύλινα παιχνίδια,σουπιοκοκκαλο,πέτρα ασβεστίου...Βέβαια όταν βγαίνει έξω συνεχίζει τα τσιμπάει τα πάντα αλλά αυτή είναι και η φύση τους.
Μα και'μενα μου έκανε εντύπωση να τον έχουν πιάσει τόσο νωρίς οι ορμόνες...
Ίσως φταίει και ότι πήγε σε άλλο μέρος και μετά ξανά πίσω...
[automerge]1661364639[/automerge]
@Vada Στο θέμα της πτερορροιας σκεφτείτε βγάζει καινούργια φτερά γύρω από το κεφαλάκι του και πιάνω καταλάθος όταν τον χαιδευω τα σκληρά που καλύπτουν τα νέα φτερά (δεν ξέρω πως τα λένε) και πονάει.Ισως γι'αυτό δεν θέλει να πλησιάζω στο κεφάλι.
 
@Evou88 Αυτά ονομάζονται καρφάκια. Είναι ένα στρώμα κερατινης που καλύπτει το αναπτύσσομενο πούπουλο. Όταν τα πιέζεις κατά λάθος ποναει και ίσως γι αυτό δεν σε αφήνει σε συνδυασμό με την πτερορρια.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top