Ασθένειες Τα κοκατίλ μου δεν είναι καλά

lefteris xrist

PB New Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2022
Μηνύματα
6
Πόλη
αρκαλοχωρι
Καλησπέρα στην παρέα…χρόνια πολλά…είμαι ο λευτερης γράφω πρώτη φορά στην ο ομάδα…έχω 12 κοκατιλ..ένα απόγευμα είδα ένα αρσενικό να μην ειναι καλά την επόμενη μερα ήταν σχεδόν όλα…τώρα τρέχω από πτηνιατρο σε πτηνιατρο…σήμερα στείλαμε κόπρανα για καλλιέργεια…
 
@lefteris xrist Καλησπέρα και χρόνια Πολλά!! Να τα χαίρεσαι όλα!!
Όσον αφορά το πουλακι που ειναι άρρωστο, ελπίζω να το έχεις απομονώσει σε ξεχωριστό κλουβί και χώρο ώστε να μην κολλήσει τα υπόλοιπα.
Σε ποιο γιατρό το πηγες αν επιτρέπεται??
Τι συμπτώματα έχει το πουλακι??
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!
 
Καλησπέρα @Anna Maria Mp χρόνια πολλά….ευχαριστώ για το ενδιαφέρον…
Όπως σας είπα είμαι από ηρακλειο Κρήτης…
Ισμήνη Σταυρουλακη άκουσα είναι πολύ καλή…
Τώρα απλά περιμένουμε αποτελέσματα…
Έχουμε δώσει μια αντιβίωση αλλά δεν έκανε τίποτα και απλά περιμένουμε για να δώσουμε το σωστό φάρμακο…aviomycine…
 
@lefteris xrist
Αφού δώσατε και τις κουτσουλιές για ανάλυση και παίρνει και την αντιβίωση του πιστεύω ότι σύντομα θα είναι καλύτερα.
Αν θέλεις ενημερώσε μας ξανά για την πορεία του.
Εύχομαι περαστικά!!
 
Tι συμπτώματα παρατήρησες στο πρώτο πουλάκι που λες ότι δεν έδειχνε καλά? Μπορούμε να έχουμε φωτογραφία των πουλιών και του χώρου που ζουν?
 
@Φοίβος γεια σου Φοίβο χρόνια πολλά…
Είδα ματάκια λίγο περίεργα και κατάλαβα ότι δεν είναι καλά….όμως μετά με ξεγελασα γιατί τον είδα να ζευγαρώνει με την θυλάκια του…την επόμενη μέρα ημέρα Κυριακή ήταν 5 πουλιά σχεδόν έτσι…ματάκια κουρασμένα φουσκωμένα πούπουλα και διαρροια …τώρα έχουν επανέλθει…αλλά 4 πουλιά είναι βαριά δεν τα επανέφερε η αντιβίωση…περιμένω την καλλιέργεια να δούμε τι αντιβίωση θα δώσουμε…θα σας στείλω φωτο οταν
Πάω σπίτι…
 
@lefteris xrist , τελικά τι γίνεται με τα πουλιά; Βρέθηκε τι έχουν και κυρίως τι να πάρουν για να γίνουν καλά; Είναι ήδη σε θεραπεία με κατάλληλο για την περίσταση φάρμακο;
 
@ianos καλησπέρα χρόνια πολλά καλή χρονια…
Έχω σταματήσει κάθε θεραπεία και περιμένω την καλλιέργεια…από της 27 του μήνα περιμένω..δεν ξέρω τι άλλο να κάνω…έχω χάσει τον ύπνο μου…το καλό είναι ότι τρώνε….τους έχω βάλει ένα υπατοπροστατευτικο στο νερό της liver aid και απλά περιμένω την καλλιέργεια..
 
Back
Top