Φροντίδα Τα κοκατιλακια μου δεν λενε να μονιασουνε

Μαίρη 2420

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2014
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδια!Για οσους δε με ξερουν, εχω 2 κοκατιλακια, το αρσενικο εναμισι και ενος ετους το θηλυκο. Οταν φεραμε την Λινα στο σπιτι τα ειχα 7 μηνες σε ξεχωριστα κλουβια αφενος γιατι ο Λουφης εδειχνε να θελει τρελλιτσες και η μικρη ηταν ανωριμη ακομα για κατι τετοιο λογω ηλικιας και αφετερου γιατι ηταν πολυ φοβισμενη εξ αρχης και ηθελα να προσαρμοστει ηρεμα στο νεο της περιβαλλον. Πλεον τα πουλακια μου ζουν σε ενα κλουβακι αλλα ο Λουφης δεν την αφηνει σε χλωρο κλαρι. Την τσιμπαει, την παραμεριζει και με οτι παιχνιδι παιζει, παει και της το παιρνει! Απο τη μια οταν το ενα δεν βλεπει το αλλο αρχιζουν και φωναζουν σαν να μην μπορουνε χωρια και απο την αλλη συνεχως τρωγωνται! Σας παρακαλω πειτε μου πως να το αντιμετωπισω; Στην αρχη σκεφτηκα οτι την τσιμπαει γιατι την θελει, απο την αλλη αυτο γινεται συνεχεια και φοβαμαι μην την βλαψει!
 
Βάλε τα σε δύο ξεχωριστά κλουβιά κολλητά-κολλητά. Δεν βλέπω άλλη λύση. Δεν θυμάμαι Μαίρη, είχε προηγηθεί σταδιακή γνωριμία τους πριν τα βάλεις σε ένα κλουβί;
 
Βάλε τα σε δύο ξεχωριστά κλουβιά κολλητά-κολλητά. Δεν βλέπω άλλη λύση. Δεν θυμάμαι Μαίρη, είχε προηγηθεί σταδιακή γνωριμία τους πριν τα βάλεις σε ένα κλουβί;
Νομιζω ειχε προηγηθει. Καραντινα και μετα σιγα σιγα ειχαν ερθει κοντα.
https://community.petbirds.gr/threads/Προσαρμογή-κοκατίλ-σε-νέο-περιβάλλον.22855/
 
Οπως προειπε και η Μιραντα Μαρακι για τους επτα αυτους μηνες ειχα διπλα διπλα τα κλουβια και μαλιστα οταν τα εβγαζα εξω, ακολουθουσε το ενα το αλλο, ο Λουφης της τραγουδουσε και φαινοταν το δεσιμο που ειχε αρχισει να δημιουργειται μεταξυ τους..Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι μαλωνουν τωρα! Μηπως δεν ταιριαζουν;
 
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι μαλωνουν τωρα! Μηπως δεν ταιριαζουν;
Ίσως... Βάλε τα σε ξεχωριστά κλουβιά κοντά-κοντά ώστε και παρέα να έχουν αλλά και να μπορούν να φάνε άνετα, να μην έχουν προστριβές και αργότερα ξαναπροσπαθείς πάλι.
Προσπάθησε να κάνουν παρέα εκτός κλουβιού μόνο αν είναι ήμερα και τα βγάζεις και για τις ιδιαίτερες ανάγκες τους χώρια.
 
Μαράκι μου, σε ευχαριστώ που ρώτησες! Είναι καλά! Πολύ καλύτερα από πρίν!Έχει αναπτυχθεί μια σχέση εξάρτησης μεταξύ τους, κοιμούνται κοντά κοντά, καθαρίζουν κάποιες φορές ο ένας τα φτερά του άλλου και γενικότερα έχουν ηρεμήσει! Ο Λούφης βέβαια ως κυρίαρχο χαρακτήρα που εκδηλώνει, την τσιμπάει όταν θέλει κάτι και το έχει εκείνη για να της το πάρει! Αυτό που με παραξενεύει λιγάκι και ίσως το θέσω ως ερώτημα σε κάποιο νέο θέμα είναι ότι δεν έχει προσπαθήσει ποτέ να ανέβει επάνω της αν και είναι φανερή η λαχτάρα του να ζευγαρώσει τα χέρια μας 😛
 
Δεν έχει ωριμάσει ακόμα το κορίτσι σας και δεν τον προκαλεί. Με την ώρα τους. Τότε θα δέσουν και περισσότερο και θα πάψει να την βλέπει ανταγωνιστικά ως προς εσάς και θα την προστατεύει.
 
χαχα Αχουτο μωρέ το κοριτσάκι μας όντως είναι μικρούλι ακόμα και το φαντάστηκα ότι το καταλαβαίνει ο αρσενικός! Τα χαίρομαι τόσο πολύ που έχουν το ένα το άλλο και καθομαι και τα παρατηρώ έτσι όπως αλληλεπιδρούν! 🙂
 
Back
Top