Αναπαραγωγή Τα κοκατιλ μου γεννησαν!

vasilakis13

PB New Member
Εγγραφή
19 Σεπ 2010
Μηνύματα
110
Πόλη
Πάτρα
Σημερα συμπληρωθηκαν 20 μερες απο την μερα που εκαναν το πρωτο αυγο και εσκασε ο πρωτος νεοσσος, ειμαι πολυ χαρουμενος! Να και μια φωτο :)

csoi.jpg
 
Ωραία Βασίλη! Είχες κάνει ωοσκόπηση στα άλλα;
 
Γεια σου Πατρα Δυναμη!

Να το χαιρεσαι! το πιτσιρικι Βασιλη.

Με το καλο και τα υπολοιπα. :)

* Στρωσε μπολικο ακατεργαστο πριονιδι στον πατο της φωλιας, για να μην γλιστρουν τα ποδαρακια του και παθει κανενα splayed legs.
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Σταύρο ωοσκοπηση στα άλλα δεν είχα κάνει, οι γονείς δεν έβγαιναν και εγώ είμαι πρωτάρης οπότε προτίμησα να περιμένω. Σήμερα που βρήκα την ευκαιρία επειδή βγήκαν είδα μία σκιά στο μεγαλύτερο μέρος, λέει κάτι αυτό ή ακόμα κι αν ήταν ασπορα θα την έβλεπα;
Δημήτρη τους είχα βάλει μπόλικο πριονίδι αλλά το πέταγαν έξω, λες να τους ξαναβάλω; Επίσης τώρα κάνει να πιάνω τον νεοσσό; Είχα ακούσει ότι μυρίζουν τη μυρωδιά μου και μπορεί να τον παρατήσουν. Τέλος από ποια μέρα πρέπει να περιμένω να αρχίσουν το τάισμα;
 
να σου ζήσει με το καλό να βγουν και τα υπόλοιπα! Δεν έχω δει γέννα κοκατίλ αλλά τα μπάτζι αρχίζουν αμέσως το τάισμα
 
Σήμερα που βρήκα την ευκαιρία επειδή βγήκαν είδα μία σκιά στο μεγαλύτερο μέρος, λέει κάτι αυτό ή ακόμα κι αν ήταν ασπορα θα την έβλεπα;
Αυτή η σκιά, το ότι δεν περνάει το φως μέσα από το αυγό, δείχνει ότι υπάρχει έμβρυο.
 
Σήμερα που βρήκα την ευκαιρία επειδή βγήκαν είδα μία σκιά στο μεγαλύτερο μέρος, λέει κάτι αυτό ή ακόμα κι αν ήταν ασπορα θα την έβλεπα;

Βασιλη εαν οποιο αυγο ειδες.. ειναι οπως στην φωτογραφια παρακατω, ειναι ενσπορο.

v5RSOmV_zps95cd45df.webp

Δημήτρη τους είχα βάλει μπόλικο πριονίδι αλλά το πέταγαν έξω, λες να τους ξαναβάλω; Επίσης τώρα κάνει να πιάνω τον νεοσσό?

Βαζε τους πριονιδι μεχρι να βαρεθουν να το πετουν εξω. Πρεπει να ειναι σταθερος στα ποδια των νεοσσων ο πατος της φωλιας.

Μπορεις να τα πιανεις και να καθαριζεις την φωλια, μετα το πρωτο τους 10ημερο. Οχι νωριτερα γιατι ειναι ιδιαιτερα ευαισθητα τα κορμακια τους.

Είχα ακούσει ότι μυρίζουν τη μυρωδιά μου και μπορεί να τον παρατήσουν.

Δεν ισχυει αυτο με την μυρωδια.

Τέλος από ποια μέρα πρέπει να περιμένω να αρχίσουν το τάισμα;

Την πρωτη ημερα εχουν ακομα φαγητο στο προλοβο απο το αυγο τους. καποιοι γονεις ταιζουν αμεσως.. καποιοι την ακριβως επομενη ημερα η το ιδιο βραδυ.
 
Οκ, ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Ναι έτσι ήταν τα αυγά! Το κακό είναι ότι εγώ νόμιζα ότι τα γάντια είναι για τη μυρωδιά και χρησιμοποιησα κάτι χρησιμοποιημενα, δεν ήξερα ότι περνάνε μικρόβια από το αυγό (σήμερα το διάβασα κάπου) κίνδυνος από τα μικροβια είναι μεγάλος;
 
δεν ήξερα ότι περνάνε μικρόβια από το αυγό (σήμερα το διάβασα κάπου) κίνδυνος από τα μικροβια είναι μεγάλος;

Εφοσον περναει το οξυγονο, μπορουν να περασουν ευκολα και τα μικροβια.

Η καλυτερη λυση Βασιλη ειναι η λαβιδα για αυγα, μπορεις να την βρεις σε e- pet shops. την δικια μου την πηρα 1.40 ευρω.
lavida.webp
 
εγω δεν τα πιανω καθολου τα αυγα. κανω ωοσκοπηση μεσα στην φωλια. εαν χρειαστει να πιασω τα αυγα βαζω γαντια λατεξ μιας χρησεως και φυσικα δεν πιανω την χοντρη μερια του αυγου απο οπου και αναπνεει ωστε να μειωσω τις πιθανοτητες οποιασδηποτε μολυνσης.
 
απ τη χοντρη αναπνεει; Γιαυτο ειναι κενο 😉 Αμα βρω τη λαβιδα και ειναι λογικα τα μεταφορικα θα την παρω να την εχω για τις επομενες γεννες, μεσα στην φωλια δεν βολευομαι 😛
Αυτο που με απασχολει τωρα ειναι οτι η θηλυκια απο χθες που εκολλαφθηκε ο πρωτος νεοσσος βγαινει για μεγαλα διαστηματα απο τη φωλια, μονο ο αρσενικος καθεται και οταν παει να βγει ο καημενος για να φαει τον τσιμπαει αυτη και δεν τον αφηνει να βγει, ελπιζω να μην συνεχισουν ετσι,θα εξαντληθει ο αντρακος μου μονος του
 
Τόσος καιρός πέρασε και μεγάλωσαν τόσο; Φτου φτου να τα χαίρεσαι! Πόσα έκαναν τελικά;
 
Τρία έκαναν, είναι αυτά που φαίνονται στην τελευταία φωτογραφία(Το lutino είναι η μάνα). Το ένα αυγό δεν εκκολάφτηκε ποτέ και το ένα το πάτησαν οι γονείς και είχε ένα μικρό βούλιαγμα.
Ήταν υπέροχη εμπειρία πάντως όλη η διαδικασία! Και δεν πίστευα ότι αυτό που λένε ότι η εξημέρωση του πουλιού εξαρτάται από το χαρακτήρα του ότι ισχύει τόσο πολύ! από την πρώτη στιγμή φερόμουν σε όλα τους το ίδιο, μόλις έβγαλαν φτερά όμως και μπορούσαν να πετάξουν το καθένα έδειξε το χαρακτήρα του. Το μεγαλύτερο, το normal grey, ήταν το πιο ανεξάρτητο, δεν ήθελε καθόλου χάδια, όταν το άφηνα ελεύθερο πέταγε σε όλο το δωμάτιο μαζί με την μάνα του. Το μεσαίο,το normal grey με τις βούλες στο λαιμό, για κάποιο λόγο για ένα μεγάλο διάστημα δεν μπορούσε να πετάξει και δεν του άρεσε καθόλου όταν το έπιανα γιατί δεν μπορούσε να πετάξει και να φύγει. Τώρα βέβαια που πετάει μπορώ να πω ότι είναι πιο ήμερο από το normal grey, το οποίο επίσης έχει αρχίσει να ημερεύει. Το cinammon πάλι βγήκε μάλαμα, ήταν το μοναδικό που καθόταν στο χέρι μου χωρίς να πετάει και δεχόταν χάδια!
Τώρα έχει σχεδόν ολοκληρωθεί και η διαδικασία απογαλακτισμού και έχουν αρχίσει να βρίσκουν σπίτια, μιας και εγώ λόγω χρόνου και της μάνας μου δεν μπορώ να τα κρατήσω 😛
To cinammon το εμπιστεύτηκα ήδη στο φιλαράκι μου τον Δημήτρη (lagreco69) :), και τα άλλα δύο είναι σε κλουβί ξεχωριστά από τους γονείς εδώ και μια βδομάδα και θα φύγουν το άλλο σαββατοκύριακο για τη γιαγιά μου και έναν φίλο μου.
 
μπράβο ωραία που τους εξασφάλισες καλά σπίτια, καλότυχα να είναι!
 
Καπου τα εχω ξαναδει αυτα τα μικρα! Πανεμορφα ειναι φτου φτου. Δημητρη να χαιρεσαι την ναζιαρα cinammonitsa σου.
 
Αααχχ Ψυχές μου! Να τα χαίρεσαι! Φτου φτου φτου! Τα κράτησες τα μικρά; Και τα 3; :)
 
Back
Top