Ασθένειες Τα κοτόπουλα πεθαίνουν από την 5η εβδομάδα

Giannisbox

PB Member
Εγγραφή
7 Νοε 2017
Μηνύματα
695
Πόλη
Εύοσμος
Τα κοτόπουλα του πατέρα μου απο την 5η εβδομάδα αρχίζουν ένα ένα και πεθαίνουν...
Εγώ δεν γνωρίζω από αυτα αλλά και ο ιίδιος με δεκαετίες εμπειρία πρώτη φορά του συμβαίνει...received_10216819245412360.webp received_10216819245652366.webp

Ζωύφια σαν τσιμπούρια σαν ψειρες δεν ξερω...
 
Με δεδομένη την ύπαρξή των παρασίτων σε αυτούς τους αριθμούς δεν θα πρέπει ο πατέρας σου να ψάχνει την αιτία θανάτου τους αλλά τον τρόπο καταπολέμησής τους.
 
@misalouris πηρε ένα να το παει στον κτηνίατρο...
Το παράξενο είναι ότι οι μεγάλες κοτες που είναι δίπλα κολλητα εδώ και δύο εβδομάδες που συμβαίνει το γεγονός δεν έχουν τίποτε...
Αποπαρασιτωση είχε κάνει πριν τα βάλει στο χώρο και το επανέλαβε όταν άρχισε να εμφανίζεται το πρόβλημα...
 
Προφανώς πολύ κοντά υπάρχουν τετράποδα κι εκεί ο πλυθησμός στα παράσιτα έχει "ξεφύγει".

Αυτό που πιστεύεις ως παράξενο γεγονός που πεθαίνουν μόνο τα μικρά στην ουσία δεν είναι.
Είναι εντελώς φυσιολογικό τα νέα και μη δυνατά άτομα να μην μπορούν να παλέψουν αυτή την επίθεση.

Να ξέρεις πως και οι μεγάλες κότες δέχονται επίθεση αλλά αυτές είτε με το "χωματόλουτρο" είτε λόγω αντοχών.. Βγαίνουν νικήτριες.

Νομίζω πως αποπαρασίτωση πρέπει πρώτα να γίνει στα γειτνιάζοντα τετράποδα...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top