Γενικά Τα λατρεμένα μου φτερωτά φιλαράκια

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Στη φτερωτή μας οικογένεια έχουμε 8 σε αριθμό καναρινάκια! Το καθένα με το χαρακτήρα του και την προσωπικότητα του, με τις συμπάθειες και τις αντιπάθειες του! 3 θηλυκά, 4 αρσενικά και ένα που ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι! 😛

ΒΑΓΓΟΣ:
Την παρουσίαση λοιπόν ανοίγει ο πιο παλιός και ο σοφότερος από όλους! Ο Βάγγος με το όνομα! 😛 Είναι το πρώτο καναρινάκι που μου έκαναν δώρο μαζί με το ζευγαράκι του(η οποία κυρία μας το σκασε ☹)όταν έκλεισα τα 14! Δυστυχώς δεν έχει δαχτυλίδι και δε ξέρω πόσο χρονών είναι ακριβως.. 6? 7; 8; κανείς δε ξέρει! Ακόμη βέβαια είναι ζωηρός και κελαιδάει και ζευγαρώνει(αλλά είναι άσπορα 😛) όλα μια χαρά! Είναι πρασινοκίτρινος με καφέ ρίγες και με σκουφί!
IMG_2865.webpP1050179.webp
Το 2010 λοιπόν ο κύριος Βάγγος ζευγάρωσε με μία παλιά μεγάλη αγάπη που δυστυχώς μας άφησε νωρίς, αλλά πάντα θα τη σκέφτομαι και θα την αγαπάω, μια κίτρινη-λεμονί όμορφη θηλυκιά (Μητσάκι)! Αυτό το κορίτσι μου χάρισε ένα απο τα πιο όμορφα δώρα που μου έχουν κάνει ποτέ! 2 γλυκήτατα καναρινάκια! Την Αννούλα και τον Παρούλη!

Εδώ στη φωλιά τους!
20062010273.webp
 
ΠΑΡΟΥΛΗΣ:

Είναι ο μοναχογιός λοιπόν του Βάγγου με τον οποίο μοιάζουν πάρα πολύ! Μόνο που ο Παρούλης έχει κίτρινη κοιλιά και δεν έχει σκουφί. Όταν κελαιδάνε και τα δυο μαζί δεν καταλαβαίνω διαφορά! 😛 Ο Παρούλης είναι ο αρχηγός του σμήνους μας! Τα πάει καλά με όλα εκτός του μπαμπά του! Πλέον δεν τσακώνονται, έχουν συνηθίσει ο ένας τον άλλον, ο Βάγγος έχει αποδεχτεί ότι αρχηγός είναι ο γιος του και απλά δε συμπαθιούνται! 😛 Ο Παρούλης επίσης είναι και πολύ γόης! Ζευγαρώνει με όλες μου τις θηλυκές δεν έχει θέμα! Και την άνοιξη που μας πέρασε έγινε πατέρας 2 φορές από 2 διαφορετικές κυρίες! Θαυμάστε τον γόη μας!
IMG_2831.webp

ΑΝΝΟΥΛΑ:

Η μοναχοκόρη του Βάγγου και η τρελή του αδυναμία! Έχουν ακόμη σχέση-οιδιπόδειο! Ταΐσματα και τα συναφή.. Η Αννούλα μας είναι ίδια ο Παρούλης μόνο που έχει λίγο παραπάνω κίτρινο και πίσω απο το κεφαλάκι της μία ξανθιά αντάυγεια! 😛 Θέλει πολλά χρόνια να γίνει μανούλα αλλά δεν τα έχει καταφέρει ακόμη... Τα αυγουλάκια της είναι υπερβολικά μικρά.. Αλλά φέτος σίγουρα θα υιοθετήσει μερικά κουτσούβελα! 😉 Τέλη ιουλίου η Αννούλα μου αρρώστησε πολύ άσχημα... Παρέλυσαν τα ποδαράκια της και δεν μπορούσε να ισορροπήσει στα κλαδάκια... Δεν έχασε όμως την όρεξη της αφού ρωτήσαμε τους πάντες πήραμε αντιβίωση(μάλλον για σαλμονέλλα) και τώρα είμαστε στα καλύτερα μας! Είμαστε και πάλι με την οικογένεια!
IMG_2874.webpIMG_3378.webp

ΜΗΤΣΑΡΑΣ:

Το τρίτο καναρινάκι που ήρθε στην "αγκαλιά" μου το 2009 ως νύφη για τον Βάγγο! Με δαχτυλίδι γεννημένο το 2008.. Στην αρχή τσακωνότανε με τον Βάγγο και κελαιδούσε (πολύ λίγο βέβαια) και τον είδα να βατεύει και θηλυκιά οπότε του έμεινε το Μητσάρας για να δοθεί έμφαση στο φύλο του! 😛 Αυτό όμως που με προβληματίζει είναι ότι έχω να τον ακούσω χρόνια να κελαιδήσει και επίσης έχει μία μοναδική σχέση με τον Παρούλη! Φιλιά, ταίσματα, κοιμούνται δίπλα-δίπλα... Τρομερή σχέση! Αλλά ποτέ δεν έχει πιάσει νήμα να κάνει φωλιά ή αυγό! Τα συμπεράσματα δικά σας! 😛 Ααα να τονίσω οτι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους γκέι! Είμαι ανοιχτόμυαλη εγώ! 😛 Και εδώ ο/η κούκλος/-α μας!
IMG_2818.webpIMG_3379.webp
 
ΜΑΡΙΛΟΥ (ΧΟΥΡΡΕΜ):

Η Μαριλού μας ή όπως αλλιώς την λέμε χαιδευτικά λόγω χρώματος Χουρρέμ είναι μία πανέμορφη καναρινίτσα με εξαιρετικό χαρακτήρα! Έχει ένα μπλε δαχτυλίδι αλλά δεν έχω διαβάσει του πότε είναι.. Την πήρα πέρσι τον Οκτώβρη μαζί με την Μελίνα. Την είδα και την ερωτεύτηκα! Δεν μπορουσα ν αντισταθώ στην ομορφιά της! Την είδα το πρωί σ' ένα πετ σοπ και το βράδυ πηγα και την αγόρασα! Είναι το πιο λαίμαργο καναρίνι μου! Τρώει όλη την ώρα! Την άνοιξη μου χάρισε με τη βοήθεια φυσικά του μεσιέ Παρούλη το μωρό μας! Το βενιαμίν της παρέας που θα τον παρουσιάσω στο τέλος..:D
Έτσι ήταν όταν την πήρα
P1050155.webp

Εδώ ταίζει τον μπόμπιρα
DSC_0409.webp
Και εδώ στην πτερόροια... Αλλάξαμε χρώμα! Γίναμε πορτοκαλί ανοιχτό! 😛
P1050826.webp
 
ΜΕΛΙΝΑ:

Το πρώτο μωζαίκ καναρινάκι που έχω! Την είδα στην ίδια κλούβα με την Μαριλού και την ερωτεύτηκα και αυτή! 😛 Είναι πολύ κοινωνικό και δε φοβάται πολύ τους ανθρώπους παρόλο που την πήρα απο πετ σοπ... Είναι αφελής και χαζοχαρούμενη! Λατρεμένη ασχολία της να κόβει χαρτιά απο τον πάτο! Επίσης είναι πολύ γόνιμη! Στις δυο φωλιές που έκανε 2 στα 4 αυγά γόνιμα και στην 2η 4 στα 4 παρακαλώ! Αλλά είχαμε μερικές ατυχίες και μεγάλωσε μόνο ένα μωράκι. Γουστάρει τρελά τον Παρούλη, σε σημείο την άνοιξη να τον κυνηγάει να την βατέψει! 😛 Εξαιρετική μάνα και δυνατό πουλί γενικότερα.. Φέτος την άνοιξη έχω σκοπό να την βάλω σε ζευγαρώστρα με τον Παρούλη έτσι ώστε να εκμεταλλευτώ το οτι είναι πολύ γόνιμη και πολύ καλή μητέρα..

DSC_0021.webpDSC_0055.webpP1050527.webp

Τον μικρούλη τον τάιζε τόσο πολύ που είχε φυγει απο την φωλιά και ακόμη εκείνη τον κυνηγουσε! 😀 κλασσική Ελληνίδα μάνα! 😛
DSC_0049.webp
 
ΣΤΕΛΙΟΣ:

Ο πρωτότοκος γιος του Παρούλη! Παρόλο που ο μπαμπάς του είναι παρδαλός και η μαμά του μωζαίκ έχει βγει ένα πανέμορφο εξωτικό πουλάκι καφέ με κόκκινες αποχρώσεις! Δεν το λέω επειδή είνει δικός μου! 😛 Γεννήθηκε στις 08/04/2013 και είχε και ένα αδελφάκι που δεν καταφερε να βγει απο το αυγο..☹ο Στελινος απο μικρό ήταν πολύ δυνατό και έυρωστο πουλάκι!Βγήκε απο τη φωλιά οταν ηταν 14 ημερων και δεν ξαναμπήκε! Μετα απο μερικές μερες πέταγε άνετα μέσα στην κλούβα! Απο 3ων μηνων κελαιδαει! Το καλοκαιρι κελαιδουσε! Για ποτε μεγαλωσε δεν τον πηρα χαμπάρι.. Με φοβαται παρα πολυ παρολο που ασχολιομουν μαζι του οταν ηταν μωρακι και προσπαθησα να τον ταισω λιγο για να με μαθει αλλα δεν τα καταφερα... Ειναι πολυ φοβιτσιαρης και του αρεσει να πειραζει και να κυνηγαει τα υπολοιπα ενηλικα καναρινια! 😛

Λίγων ημερών
P1050570.webp

Μολις ανοιξαμε ματάκια
DSC_0019.webp

Όταν βγηκαμε απο τη φωλιά
DSC_0253.webp

Οπως είμαστε τώρα δίπλα στον παππού(δεν φαινεται πολυ καλα η ομορφια του παιδιου μου😛)
P1050824.webp
 
Για το τέλος άφησα το μικρούλη μας, τον βενιαμίν μας και την μεγάλη μου αδυναμία! Ναι ναι το παραδέχομαι! Ακομη δεν εχω βρει το καταλληλο ονομα για το μικρο μου.. Αλλα σίγουρα ειναι ένα μοναδικό και πολύ τυχερό πουλάκι! Γεννηθηκε στις 30/04/2013 με μαμά την Μαριλού και μπαμπά τον Παρούλη.. Μόλις είχε βγει απο το αυγό πηγε η Μελινα και τράβηξε το νήμα και ο μικρούλης έπεσε απο υψους 1,20! Οταν ειδα οτι στη φωλια λειπει ενα αυγο και ειδα και σπασμενα τσοφλια λεω το φαγανε το μωρο! Ανοιγω το συρταρι και βλεπω ενα ροζ σκουλικακι... Ημουν σιγουρη πως ηταν νεκρο... Το πιανω και αυτο αρχισε να ζηταει φαγητο! Ειχε βεβαια μια τεραστια μελανια στον λαιμο! Ζηταγε κανονικα φαγητο και η μαμα του το ταιζε κανονικα! Το ταιζα και εγω με αποτελεσμα να ειναι πληρως εξεικοιωμενο μαζι μου και να μην με φοβαται καθολου! Τρωει απο το χερι μου, καθαριζεται, ξυνει το ραμφος του, παιζουμε, με δαγκωνει, ανεβαινει στ οδαχτυλο μου.. Ο χαρακτηρας του μοιαζει με παπαγαλου! Ειναι κοινωνικος με ολους τους ανθρωπους και δεν του αρεσει πολυ να πεταει... Πιο συχνα τον βλεπω σκαρφαλωμενο στα καγκελα! 😛 Τρελαινεται να κανει μπανιο! Οταν μπαινει μεσα στην μπανιερα δε βγαινει! Καθεται εκει λες και ειναι τζακουζι! 😛Και επισης κελαιδαει ολη την μερα! Απο το πρωι εως το βραδυ! Εχει τελειως διαφορετικο κελαιδισμα απο τα αλλα τρια... Εχει πιο τσιριχτη και ψηλη φωνουλα! Επισης το καλοκαιρι την περιοδο που περνουσε και πτεροροια εβγαλε ενα καρουμπαλο στο ποδαρακι... Δεν ηταν και στα καλυτερα του.. Αλλα εγω ημουν ολη μερα μαζι του και τον ταιζα πολυ καλα! Μαλλον ηταν ξηρη ευλογια... Του εβαζα betadin και μετα απο 15 μερες ξεραθηκε και επεσε... Σημερα ειναι ενας κουκλος πορτοκαλι νεος χωρις ονομα βεβαια! 😛

Μερικες φωτο που ηταν μωρακι. (τωρα θα μου πειτε πως απο αυτους τους γονεις βγηκε αυτο το χρωμα... Πρεπει να ρωτησουμε την μαμα του νομιζω! 😛)Εχω παρα πολλες φωτο του μικρου αλλα σας δειχνω ενα δειγμα και πως μεγαλωνε σταδιακα.
 

Συνημμένα

  • DSC_0628.webp
    DSC_0628.webp
    31,7 KB · Προβολές: 76
  • DSC_0593.webp
    DSC_0593.webp
    30,3 KB · Προβολές: 73
  • DSC_0507.jpg
    DSC_0507.jpg
    99 KB · Προβολές: 22
  • DSC_0331.jpg
    DSC_0331.jpg
    98,8 KB · Προβολές: 23
Ξερω οτι σας κουρασα και συγχωρεστε με γι αυτο, απλα ηθελα να σας δειξω τα μικρα μου και να συνοδευεται η περιγραφη με φωτο!

Εδω ο μικρος μου τυχερος πρίγκιπας οπως είναι σήμερα! Μας δειχνει ποσο ψηλος ειναι! 😛

Υ. Γ.: Ελπιζω να σας αρεσε η παρουσιαση μας και να με συγχωρεσετε για τα τοσα πολλα ποστ...

Φιλικά,
Αλίκη!
 

Συνημμένα

  • DSC_1859.webp
    DSC_1859.webp
    39,7 KB · Προβολές: 93
  • DSC_1870.webp
    DSC_1870.webp
    53,7 KB · Προβολές: 80
  • P1050825.webp
    P1050825.webp
    38,6 KB · Προβολές: 82
πανέμορφα όλα να τα χαίρεσαι! Και η παρουσίαση και η περιγραφή σου άπαιχτη, παρακινεί και τους άλλους στην αγάπη του είδους. Είδες που κάθε ζωάκι έχει την προσωπικότητά του. μπράβο ωραίο πρωινό θέμα, ευχαριστούμε!
 
Από τον τρόπο που μας τα παρουσίασες φαίνεται η αγάπη και το ενδιαφέρον που έχεις γι αυτά. Να είναι γερά και να τα χαίρεσαι τα όμορφα καναρινάκια σου Αλίκη! 😉
 
Αλίκη χάρηκα που είδα τα ποστ σου που ομολογουμένως ήταν πολύ όμορφα και ανάλογα των όμορφων φίλων σου. Πολύ ωραία πουλάκια Αλίκη πάντα να σε γεμίζουν χαρές...
 
Αχ σας ευχαριστω πολυ φιλοι μου για τα καλα σας λογια! Τα υπερλατρευω τα σκατουλακια μου! Ειμαι ομως και λιγο σπαστικια μανα το παραδεχομαι!

είδες που κάθε ζωάκι έχει την προσωπικότητά του.

Εννοειται μαρια μου πως καθε ζωακι εχει διαφορετικο χαρακτηρα και προσωπικοτητα! Απο το περηφανο αλογο μεχρι το μικρο καναρινακι.. Απλα πρεπει να ασχολεισαι.. Επισης πιστευω οτι ως "γονεις"(δε θα πω ιδιοκτητες) επιβαλλεται να ξερουμε την καθε προσωπικοτητα και το πως αντιδραει το καθενα ετσι ωστε αν υπαρξει μια αλλαγη στη συμπεριφορα του να το βοηθησουμε.. Αυτο μ εχει σωσει καθως πολλες φορες εχω προλαβει ασθενειες των μικρων μου!

Φιλικα,
Αλίκη!
 
Απλα πρεπει να ασχολεισαι.. Επισης πιστευω οτι ως "γονεις"(δε θα πω ιδιοκτητες) επιβαλλεται να ξερουμε την καθε προσωπικοτητα και το πως αντιδραει το καθενα ετσι ωστε αν υπαρξει μια αλλαγη στη συμπεριφορα του να το βοηθησουμε.. Αυτο μ εχει σωσει καθως πολλες φορες εχω προλαβει ασθενειες των μικρων μου!
Συμφωνώ απόλυτα Αλίκη, η παρατήρηση είναι το παν!
 
Να χαίρεσαι τα καναρινάκια σου Αλίκη! Είναι όλα τους όμορφα, γλυκά και ξεχωριστό το καθένα για την προσωπικότητα του! Και μπράβο σου που τα αγπάς και τα φροντίζεις τόσο πολύ και στοργικά! Και η παρουσίαση τους ήταν τέλεια! Εμένα προσωπικά δεν με κούρασες καθόλου με τα ποστ σου. Μου αρέσει να διαβάζω τέτοια θέματα!
Καλή συνέχεια με τους φτερωτούς σου φίλους! Πολύ φιλικά Αμβρόσιος! 🙂
 
Η κιτρινουλης μου σημερα, ο Μητσαρας μας, μας αφησε... "Εφυγε"... ☹

Ελπιζω να ειναι καλα οπου και να ειναι και να μην ποναει... Να πεταει ελευθερος στον παραδεισο η ψυχουλα μου μαζι με ολες τις αλλες ψυχες που εχασα... Σου ευχομαι να βρεις την Πεννυ που αγαπησες κι εσυ οσο κι εγω και εφυγε νωρις απο κοντα μας...

Θα μου λειψεις πολυ φιλαρακο! Ηδη μου λειπεις... Δε θα σε ξαχασω ποτε! Παντα ησουν και θα παραμεινεις ενα κομματι της καρδιας μου! Θελω να πιστευω πως καποτε θα σε ξαναδω... Καλο σου ταξιδι... και να προσεχεις.
 
Φαντασικο ποστ αλικη με εκανες και εμενα να λατρεψω :D τα καναρινια να τα χαιρεσαι όλα :) !
 
Back
Top