Γενικά Τα μεταλλαγμένα φλώρια που έψαχνα καιρό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης PETM2387
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

PETM2387

PB Member
Εγγραφή
16 Μαϊ 2008
Μηνύματα
382
Πόλη
Αθήνα
Χαιρετώ το forum 😊
Είμαι πολύ ευτυχισμένος γιατί κατόρθωσα και βρήκα μέταλλαγμενα φλώρια που έψαχνα καιρό.
Πριν 3 μήνες μέσω χρυσής ευκαιρίας βρήκα τη Φλο την ονόμασα έτσι γιατί ήταν καραφλή και σε άθλια κατάσταση, είναι μετάλλαξη Αχάτης από Ιταλία μου είπε ο ιδιοκτήτης που την είχε σε ένα κουτί σπιρτόκουτο και ξύλινο και βρώμικο, γνώριζα ότι ήθελε πολλή δουλειά και κυρίως αγάπη με διατροφή όλα μια χαρά ντύθηκε μετά από την πτερορροια. Είναι ομιλιτικη τα πρωινά και πεταχτουλα διαμένει σε 60αρα κινεζική κλούβα. Δυστυχώς ξύλινες πατηθρες που να μην βγαίνουν έξω από τα κάγκελα δεν έχω βρει ακόμη έχω πάει στα 2 πιο γνωστά Pet Shop έχω πάρει αλλά μένουν μακριές και δεν με βολεύουν σκέφτομαι να τις κόψω τεσπα στο θέμα μας.
Κοίταζα για συζυγο της Φλο από το καραφλο και πάλι μέσω χρυσής ευκαιρίας βρήκα έναν κύριο Ιζαμπελ μίλησα με τον ιδιοκτήτη πήγα εχθές τον είδα και τον πηρα 🙂, είναι σε καλύτερη κατάσταση από ότι ήταν η Φλο. Τον ονόμασα Τουμπο... Ετσι θα τα φωνάζω ο Τουμπο και η Φλο από το tuboflo 😂. Επειδή η Ιταλίδα δεν είναι οποία και οποία πάλι πήγα και πήρα μια 60αρα και τον εγκατέστησα μη λέει ότι δεν έχουμε προίκα για του χρόνου με τη προσπάθεια αναπαραγωγης 🙏. Θέλουν κόψιμο τα νύχια του αλλά ακόμη δεν το στρεσαρω σε καμία εβδομάδα με το καθάρισμα θα κοπούν.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για τροφές...
Έχω ένα μείγμα από elevage 2 τροφών που το τρώνε αλλά επειδή είναι χύμα δεν το συμπαθώ καθόλου και η elevage δεν βγάζει μόνο κιλά ή έστω 2κιλα.
Αυτά 😎

[automerge]1565419871[/automerge]
IMG_20190810_092917_resize_38.jpgIMG_20190810_092702_resize_74.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα Μιχάλη! Τα φλωρια σου είναι πανέμορφα και με ωραία χρώματα! Καλές αναπαραγωγές σου εύχομαι! Εγώ για τον δικό μου φλώρο χρησιμοποιώ το μείγμα "manitoba indigena", αρκετά καλή τροφή με πλούσια ποικιλία σε άγριους και μη σπόρους. Έχω παρατηρήσει πως ανά τακτά χρονικά διαστήματα προσθέτουν και νέους σπόρους, πχ τώρα έβαλαν κουκουναροσπορο και σπόρο αγριοτριανταφυλλιάς. Μπορείς να το δοκιμάσεις και να δεις εντυπώσεις. Του δικού μου πάντως του αρέσει πολύ.

Αυτό είναι:

INDIGENAMANITOBA-700x700.jpg
 
Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη, την είχα πάρει στη Φλο και δεν είχε την αποδοχή που ήλπιζα οι ταιστρες σε διάστημα 6 ημέρου δεν ήθελαν αλλαγή αλλά ελάχιστο συμπλήρωμα, έτσι ψαχτηκα και ψάχνω. Ενάντια στα πιστεύω μου πήρα την elevage που πραγματικά την τσακίζει αλλά δεν μου κάνει γιατί είναι χύμα 🤔
Θα δω είμαι στη διερεύνηση να έχω ήσυχο το κεφάλι μου μη μου πάθουν κάτι από τροφή 🙄
 
Τι να σου πω Μιχάλη εμένα πάντως την τρώει. Τώρα τελευταία βέβαια είναι λίγο επιλεκτικός με τους σπόρους που τρέφεται. Τρωει λιγότερο τον ηλιοσπορο και το γαϊδουράγκαθο και προτιμάει τους μικρότερους σπόρους. Τον χειμώνα βέβαια καταναλώνει όλους τους σπόρους. Πιθανολογώ ότι είναι αρκετά λιπαροι για αυτή την περίοδο και έτσι τους απορρίπτει. Δοκίμασε την και στον αρσενικό πάντως. Η elevage τι σπόρους έχει;
 
Τι να σου πω Μιχάλη εμένα πάντως την τρώει. Τώρα τελευταία βέβαια είναι λίγο επιλεκτικός με τους σπόρους που τρέφεται. Τρωει λιγότερο τον ηλιοσπορο και το γαϊδουράγκαθο και προτιμάει τους μικρότερους σπόρους. Τον χειμώνα βέβαια καταναλώνει όλους τους σπόρους. Πιθανολογώ ότι είναι αρκετά λιπαροι για αυτή την περίοδο και έτσι τους απορρίπτει. Δοκίμασε την και στον αρσενικό πάντως. Η elevage τι σπόρους έχει;
Εμ τι να σου πω, πάω στα παιδιά στα Πετράλωνα λέω τους προβληματισμούς μου και μου λέει ο Χριστόφορος θα σου δώσω ένα μείγμα και πιάνει και βάζει από 2 σακιά. Στη φώτο αν δεις είναι διαφορετική η σύσταση από ότι στην elevage οπτικά συγκεκριμένη
[automerge]1565500160[/automerge]
 

Συνημμένα

  • IMG_20190811_080500_resize_73.webp
    IMG_20190811_080500_resize_73.webp
    110,5 KB · Προβολές: 28
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι τους περισσότερους σπόρους τους περιέχει και ή indigena. Υπάρχουν κι άλλα μείγματα με τα οποία μπορείς να πειραματιστεις όπως της versela laga και της vadigran. Τα θεωρώ λίγο φτωχά όσο αναφορά τη σύσταση των σπόρων αλλά άμα τους αρέσουν πάω πάσο. Το μείγμα της Manitoba πλησιάζει κατά πολύ στην διατροφή του άγριου φλώρου, ίσως για αυτό να το προτιμάει ο δικός μου.
 
Φαινεται να εχει πολυ ψιλικοκο μεσα, σου τρωνε και τους ελαφρεις σπορους η τους πετανε;
Όσον αφορά τη Φλο ναι είναι από τα πουλιά που τρώει το σπόρο και τον πετάει έξω από τη τροφοθηκη, έχω και καναρινια που την καθαρίζουν μέσα στη τροφοθηκη για αυτό το λέω, κάθε Σάββατο σχεδόν αδειάζει έτσι γνωρίζω τη κατανάλωση. Τώρα για τον Τουμπο θα δω τι προτιμήσεις έχει 🤔
 
Back
Top