Αναπαραγωγή Τα μικρά (11 και 12 ημερών) τα βρήκα ατάιστα

Εγγραφή
27 Μαϊ 2014
Μηνύματα
72
Πόλη
Αθήνα
καλημερα σας! τα μικρα μου ειναι ειναι 11 & 12 ημερων. Θέλω να σας παρουσιάσω τα μωρα, τα κουνησα λιγο με το χερι μου να τα δειτε για να μου πειτε και σεις τι γνώση σας.
Χθες το απογευμα που γυρισα σπιτι τα ειδα αταϊστα. Κοιταξτε τα και εσεις. Το μεγαλύτερο (αυτο με το μαυρο κεφαλάκι) ηταν ακουνητο, αλλα και το μονο φαγωμένο. Τους εδωσα λιγο με την συριγγα μια σκόνη που την διελυσα με νερο (αποστηρωμενα όλα). Αν και σημερα το πρωί έβλεπα οτι ταϊζει, αλλα μόνο το μεγαλυτερο γιατι ειναι το μονο που σηκωνει ψηλά-ψηλα το κεφάλι του.
Αν και πάλι σήμερα το απογευμα που θα γυρισω σπίτι, ειναι τα υπολοιπα 2 αταϊστα, να τους δώσω πάλι με την συριγγά φαγητο; τους δινω το handmix της orlux διαλυμενο καλά με αποστηρωμένο χλιαρο νερο. Είναι μητρικο γάλα για νεοσσους, μου το εδωσαν στο petshop. κανω σωστά ;😵
Πως ανεβάζω το αρχειο; Γιατι δεν μου το εμφανιζει; help !

Μπορειτε παρακαλώ να μου απαντησετε γιατι δεν ξέρω τι να δωσω στα μικρα αν και παλι ειναι αταιστα; χθες με μανια κατεβαζαν αυτο που τους εδινα με την συριγγα και ολο και ζητουσαν. ειχε φουσκωσει ο λαιμουδακος τους και φοβηθηκα μην σκασουν και σταματησα. Δεν τους εδωσα πολυ ομως... αυτα ομως συνεχως ζητούσαν!
 
Η μαμά δεν τα ταίζει καθόλου; Παρατήρησε τι κάνει η μαμά.. Το να τα ταίσεις εσύ μόνη σου χωρίς να έχεις εμπειρία είναι μεγάλο ρίσκο...
 
τράβηξα βιντεο να σας το παρουσιασω αλλα δυστυχως δεν μπορω να σας το στειλω... ευχομαι να μην συμβει τιποτα κακο σημερα... Να παω να τα δω και να τραβηξω φωτο να τα δειτε..
ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως
 
Τίνα μου πρέπει να κάτσεις να παρατηρήσεις από μακριά αν η μαμά τους τα ταίζει. Αν δεν τα ταίζει τότε πρέπει να τα αναλάβεις εσύ. Αν πάλι τα ταίζει λίγο ή δεν τα ταίζει όλα τότε θα πρέπει να βοηθάς λίγο στο τάισμα ειδικά αυτά που δεν ταίζει. Αν έχουν ένα κίτρινο εξόγκωμα κάτω από το ράμφος στο λαιμό τους τότε είναι ταίσμένα. :)
 
το ξερω, οπως στην φωτογραφια. την τραβηξα την Δευτέρα, οταν τους καθαρισα την φωλια τους και τους εβαλα την ψειροσκονη. Ο λαιμος τους ομως χθες ηταν αδειος!
 

Συνημμένα

  • rsz_1rsz_1img_1692111.webp
    rsz_1rsz_1img_1692111.webp
    82,1 KB · Προβολές: 85
θα συμφωνήσω με την Αλίκη και θα συμπληρώσω ότι στην φώτο φαίνονται ταϊσμένα τουλάχιστον το ένα, για εμένα κακώς έβγαλες το νήμα από την φωλιά είναι μικρά ακόμα,να ξέρη ότι εάν είναι ταϊσμένα δεν σηκώνουν το κεφάλι τους, γι"αυτό δεν κουνήθηκε αυτό με το μαύρο κεφαλάκι όταν ταΐζουμε δεν δίνουμε συνέχεια τροφή άλλα λίγο και πάλι για να φεύγη ο αέρας που παίρνουν με το τάισμα εμενα μου φαίνεται δύσκολο (όχι αδύνατο) να τα αφήσουν ατάιστα μετά από τόσες μέρες
 
Τίνα μου όντως το ένα μικρό φαίνεται ταισμένο. Άμα δεν παρατηρήσεις την μαμά τι κάνει και αν τα ταίζει μην τα πάρεις να τα ταίσεις εσύ... Πολλές κανάρες τα ταίζουν λίγο λίγο και φαίνονται ατάιστα αλλά στην πραγματικότητα η μανούλα κάνει μια σαρά τη δουλειά της. Άσε που τι έγινε και μετά από 11 μέρες την έκανε να παρατήσει τα μικρά και να μην τα ταίζει; Μήπως μετακίνησες το κλουβί; Μήπως έβγαλες τον μπαμπά από μέσα;
 
δεν εχω εμπειρια, γι αυτο και τοσες ερωτησεις, αλλα τον λαιμότους -εκτος απο ενα-τον βλεπω άδειο.
εγω δεν εχω κανει καμια αλλαγη. Οπως ηταν ειναι, το μονο που θα πρέπει να τους βάλω καινουργια τσόχα γιατι λερωθηκε η προηγουμενη και να τους βαλω και νημα;
 
Εγώ μόνο το λαιμό του ενός μπορώ να δω και φαίνεται αταιστο. Την τσόχα την αλλάζουμε μόνο μια φορά όταν τα μικρά είναι 8-10 ημερών.. Μήπως τα ενοχλείς και τα πειράζεις πολύ βλέποντας τα ή αλλάζοντας τσόχα και η μαμά είναι παράξενη και τα παράτησε; Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να παρατηρήσεις την μαμά από μακριά. Τα ταΐζει; Τέτοια ηλικία κάνουν και κάποιο θόρυβο όταν ταιζονται. Χωρίς παρατήρηση εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σου πω παρτα ταισε τα γιατί μπορεί να τα ταΐζει η μαμά τους που είναι το καλύτερο γι αυτά!
 
τα κοιτάζω μονο το πρωι πριν φυγω και το απογευμα που γυριζω κατα τις 6.00μμ. Ποτέ αλλοτε δεν τα ενοχλω. τις ωρες δηλ που κανω τις αλλαγες νερου -αυγου και φαγητου. αν τα δω και σημερα αταϊστα νομιζω οτι δεν θα αντεξουν... χθες δεν εκανα τιποτα. Αυτο ειναι το προβλημα... Οτι δεν ειμαι σπιτι για να δω την μανουλα τι κανει...

Συγνωμη δεν απαντησα σε αυτο... Τσοχα αλλαξα μονο μια φορα τις ημερες αυτες... Ποτε αλλοτε...
 
Εφόσον όμως φεύγεις πρωί και γυρνάς έξι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τα ταίζεις λίγο εσύ το βράδυ. Αλλά και πάλι αυτό δεν είναι αποτελεσματικό γιατί είτε θα τα πάρεις και θα τα αναλάβεις εσύ 100% που σημαίνει φαγητό κάθε 2 ώρες και το βράδυ και να φτιάχνεις κρέμα στην κατάλληλη θερμοκρασία και να δίνεις όσο αναλογεί στο βάρος τους είτε θα τα αφήσεις στην μαμά τους. Γιατί αν τα ταίζει και αρχίσεις να τα ταίζεις και εσύ και τα βρει ταισμένα θα τα παρατήσει... Όταν γυρνάς σπίτι στις 6 μέχρι να νυχτώσει είναι κάποιες ώρες παρατήρησε τα! Αν και πιστεύω τόσες μέρες δε θα είχαν αντέξει! Οπότε λογικά τα ταίζει! Εσύ πότε τα τάισες τελευταία φορά;
 
μεχρι προχθες και να σημειωθει οτι δεν τα ταιζω κανονικα. τους σταζω λιγο με την συριγγα, φουσκωνει λιγο ο λαιμουδακος τους και ενω συνεχιζουν να θελουν σαν τρελα τα αφηνω ετσι, γι αυτο το λογο. Για να μην εφησυχασθει και τα παρατησει. αλλα φοβαμαι μην δω κανενα και δεν ζει. Γιατι μετα θα φταιω εγω ολοκληρωτικα που ενω βλεπω οτι δεν ειναι ταισμενα εγω τα αφησα στο ελεος!☹
 
Τίνα αν δεν τα τάιζε δυο μέρες πιστέυω πως σήμερα δε θα ζούσαν... Πριν κοιμηθούν μπορείς να τους δίνεις λίγο φαγητό αν τα βλέπεις ατάιστα, αλλά το να τα αναλάβεις εσύ 100% είναι κάτι πολύ δύσκολο και ανέφικτο αν δουλεύεις από το πρωί μέχρι τις 6...

Όταν θα γυρίσεις σπίτι παρατήρησε τα για αρκετή ώρα από μακριά. Αν δεις την μαμά να τα ταίζει μην ανησυχείς και μην αγχώνεσαι! Αν πάλι την δεις να μην ασχολείται καν μαζί τους τότε πρέπει να τα αναλάβεις εσύ... Αλλά άμα δεν κάτσεις 1 ώρα, και παραπάνω μη σου πω, να παρατηρήσεις θα μείνεις με το άγχος και την ανασφάλεια αν τα ταίζει ή όχι, αν πρέπει εσύ να τα ταίσεις ή όχι κτλ κτλ...
 
Ντίνα τα πουλάκια σου είναι μια χαρά για έμενα μην κάνεις τίποτα είμαι σίγουρος ότι όλα πάνε καλά οι κουτσουλιές (υπέροχες ) εβγαλαν και φτερά. Αυτό που πρέπη να κάνεις αμέσως είναι να βάλης νήμα μέσα για να φτάνουν στην άκρη και να κάνουν της κουτσουλιάς έξω γιατί βρομίζουν μέχρι να γυρίσεις από την δουλειά (το θεωρώ απαραίτητο)
 
Καλημέρα σας! Την παρασκευη γύρισα και ηταν άδειος ο λαιμος τους. Τελικά δεν ξερω ποσο λαθος ηταν αυτο που έκανα, αλλα ειχα αγοράσει τροφη για νεοσσους. την οποία τήν απέσυρα γιατι μου ειχατε γραψει να δινω σπόρους και αυγο. Εκανα την αλλαγη και πετυχε. Βάζω στην μια τροφοθηκη την τροφη για νεοσσους(κίτρινη με σπασμένους σπορους) και στην αλλη τους σπορους που έδινα πάντα. Πηγαινε συνέχεια στην τροφοθηκη που ειχα βαλει με την τροφη αυτη που σας ειπα. Νομιζω οτι της ηταν πολυ πιο ευκολο να ταιζει με αυτο τα μωρα της και ετσι ο λαιμος τους το Σαββατο ηταν κατακιτρινος! Μηπως της ηταν δυσκολο να τους δινει τους σπορους; Εντομεταξύ ενω στην αρχή το ετρωγε ολο το αυγο και ταιζε και τα μωρα.. Τωρα τελευταια αφηνε και το αυγο της.
Το αποτελεσμα; Παει συνεχεια στην τροφοθηκη και τα ταϊζει απο εκει, γιατι το προσεξα... Το σαββατοκυριακο ηταν μια χαρα!
 
Back
Top