Αναπαραγωγή Τα μικρα αρχισαν και βγαινουν απο τη φωλια, τι κανω τωρα;

potidianos

PB Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2008
Μηνύματα
299
Πόλη
Νέα Ποτίδαια
τα μικρα αρχισαν και βγενουν απο την φωλια τι κανω τωρα;

βάζω εξτρά πατηθρες πιο χαμηλά;
βάζω φαΐ και νερό στο πάτο του κλουβιού;
η αφήνω να τα φροντίζουν οι γονείς;
 
εγω βαζω μια ταιστρα μεσα στην κλουβα και ετσι τρωγοντας η μανα μαθενει να τρωει και το μικρο την ποτιστρα την αφηνω οπως ειναι
 
λογικα τα μικρα σου θα ειναι στην 3η τους εβδομαδα. Ακομη τα ταιζει το ζευγαρι σου. Οταν δεις οτι η καναρα θελει να ξανακανει φωλια και τα μικρα σου εχουν αρχισει να τσιμπανε τροφες τοτε θα βαλεις το χωρισμα και θα βαλεις τα μικρα στην αλλη πλευρα μονα τους. Ετσι και το ζευγαρι θα τα ταιζει και αυτα θα αρχισουν να τρωνε μονα τους. Προς το παρον να εχεις στο κλουβι βρασμενο αυγο και μηλο.
 
ευχαριστω

Σακη την ταιστρα την βαζεις στο πατο τις κλουβας;
εχεις αλλες ταιστρες πιο πανω;
βαζεις ταιστρα με σπορους η αυγοτροφη;

Sainer τα μικρα μου ειναι 16-17-18 ημερων και ταιζονται απο το ζευγαρι
μηλο και αυγο βαζω καθημερινα δεν ειναι ωρα να τα χωρίσω ακομα

η ερωτηση μου ειναι επειδή τα μικρα βγενουν απο την φωλια
και πεφτουν στο πατο τις κλουβας
αν χρειαζεται να τα βαλω φαΐ εκει για να τρωνε;
η να βαλω πατηθρες να ανεβενουν ξανα στη φωλια;
(γιατι δεν πετανε ακομα)
 
Εγώ στη θέση σου θα έβαζα μια επιπλέον ταίστρα(και μια μπανιέρα μια χαρά θα ήταν) στον πάτο του κλουβιού αφού εκεί κάθονται τα πουλάκια,ώστε να μαθαίνουν να τρώνε μονα τους σιγά σιγά.Βάλε μέσα αναμικτα και αυγοτροφή και σπόρους. Τις κανονικές ταίστρες μην τις πειράξεις.
 
αντωνη δεν σου ειπα να τα χωρισεις τωρα. Οταν η καναρα θα θελει να κανει νεα φωλια σου ειπα να τα χωρισεις.
 
Sainer φιλε μου το καταλαβα αυτο που με ειπες το ποτε να τα χωρισω
την γνωμη σου θελω το τι κανω τωρα που τα μικρα μου κανουν βολτες στο πατο τις κλουβας
 
αντωνη δεν ειναι αναγκαιο να βαλεις extra ταιστρες. Απλα φροντισε να υπαρχει αυγοτροφη, αυγο και μηλο στο κλουβι και θα πανε μονα τους να τσιμπησουν οπου και να τα εχεις. Θα τα ταιζουν οι γονεις μεχρι να ξεκινησουν να τσιμπανε και μονα τους. Οταν τα χωρισεις τοτε χρειαζεται να βαλεις στον πατο τροφες για να τις βρισκουν πιο ευκολα.
 
φιλε αντονη οπως ειπε και ο sainer τα μικρα θα βρουν την τροφη μονα τους ενας ακομα τροπος για να καταλαβης ποτε ειναι ετοιμα τα μικρα για να βγουν απο τους γονεις ειναι να παρατηρησεις το χνουδακι που εχει επανω στο κεφαλι το μικρο μολις φυγει ειναι ετοιμο για εξω.
 
Back
Top