Αναπαραγωγή Τα μικρα δεν τρωνε σπορους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Myra

PB Known Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2015
Μηνύματα
6.101
Πόλη
Σαντορίνη
Οπως λεει και ο τιτλος. Τα μικρα μου ειναι 31 ημερων. Δεν τρωνε σπορους ακομα.

Ειχα μια κλειστη εξωτερικη ταιστρα και μια εσωτερικη ανοιχτη (για να ειναι πιο ευκολο να τους βρουνε)..
Αυτο που γινοταν ειναι να σκορπουν απο την ανοιχτη ταιστρα τα σπορακια κατω, και να βολευονται για υπνο στην ταιστρα μαλλον γιατι ειναι μαλακη και σαν θρονος. Απο εχτες αλλαξα και εχω δυο εξωτερικες.

Αποτελεσμα; βλεπω κατω σπορους κλειστους. Ουτε ενα ανοιχτο δεν ειδα με μια γρηγορη ματια. Τι αλλο μπορω να κανω μηπως και καταλαβουν οτι πρεπει να σπαμε τους σπορους και οχι να παιζουμε μαζι τους;

Πρεπει επιτελους να μετακινηθουν στο δικο τους κλουβι και το καθυστερω λογω του στραβου και λογω του οτι δεν δειχνουν διαθεση να δοκιμασουν σπορους.
 
Οπως λεει και ο τιτλος. Τα μικρα μου ειναι 31 ημερων. Δεν τρωνε σπορους ακομα.

Ειχα μια κλειστη εξωτερικη ταιστρα και μια εσωτερικη ανοιχτη (για να ειναι πιο ευκολο να τους βρουνε)..
Αυτο που γινοταν ειναι να σκορπουν απο την ανοιχτη ταιστρα τα σπορακια κατω, και να βολευονται για υπνο στην ταιστρα μαλλον γιατι ειναι μαλακη και σαν θρονος. Απο εχτες αλλαξα και εχω δυο εξωτερικες.

Αποτελεσμα; βλεπω κατω σπορους κλειστους. Ουτε ενα ανοιχτο δεν ειδα με μια γρηγορη ματια. Τι αλλο μπορω να κανω μηπως και καταλαβουν οτι πρεπει να σπαμε τους σπορους και οχι να παιζουμε μαζι τους;

Πρεπει επιτελους να μετακινηθουν στο δικο τους κλουβι και το καθυστερω λογω του στραβου και λογω του οτι δεν δειχνουν διαθεση να δοκιμασουν σπορους.
Κάνε μια δοκιμή...
Βάλε μερικούς σπόρους πάνω στον πάγκο της κουζίνας και με ένα μπουκάλι κάπως μεγάλο πάτησε πάνω τους να σπάσουν... Τοποθέτησε αυτούς τους σπασμένους σπόρους σε μια ταΐστρα και παρακολούθησε κίνηση...
Θα αργήσουν κάπως να πάνε να φάνε... αλλά άμα το κάνουν δεν θα σταματήσουν μετά...
Κοντά στα σπασμένα που θα δοκιμάσουν πρώτα θα ακολουθήσουν τα μισο-σπασμένα και στη συνέχεια τα άσπαστα... Θα μπουν σε ρυθμό.
 
μιραντα τι σπορους τους βαζεις; Μια συμβουλη που κανω και εγω παρε καναβουρι σκετο βαλτο μεσα σε μια πετσετα και σπαστο και γεμησε δυο ταιστρες θα το ξεσκισουν, και ανα μερα θα βαζεις και ασπαστο μεσα μεχρι να καταργησεις
τελειως το σπασμενο.. Το κανω χρονια τωρα..

κυριε γιαννη τηλεπαθεια..
 
Αρα πρεπει να παω να παρω σκετο καναβουρι η τελοσπαντων καποιο σκετο σπορο για να τον σπασω... Εχω μονο νιζερ οποτε δεν θα το κανω με αυτο.. Αληθεια τοσο δυσκολο ειναι; Πρεπει να σπασω αρκετη ποσοτητα παντως για να γεμισω ταιστρα 😉 θα προσπαθησω παντως.

Αρα δεν κανω εγω κατι λαθος απλα θελουν βοηθεια, ετσι;

Παναγιωτη στο νημα με την παρουσιαση ειχα γραψει ποια ειναι η τροφη τους, βαριεμαι να σηκωθω να την κοιταξω τωρα (😀) περιμενε να το βρω..

ΝΑ το Τα μωρά της Myra! | Σελίδα 7
 
ααα ωράια δν ειναι τιποτα βρε περναει και το μεσήμερι σου ευχαριστα σπασε σπασε σπορους 😀 ριξτα στο μουλτι μωρε 😀να
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μ αρεσει που το λες, σαν να μην εχω και τιποτα να κανω 😀!

Αυτη η αναμεικτη της vitakraft πειραζει να σπασω απο αυτη σπορια; Εννοω οχι καθαρα μονο καναβουρι..
Επισης, στο μουλτι δεν θα γινουν σκονη; 😕
 
Ναι, έτσι με μπουκάλι που σου είπαν τα παιδιά πιο πριν.
οκ, αμα τα σπασω αναμεσα σε αλυμινοχαρτο θα χει "παρενεργειες";

Με το μπουκάλι ή με πλάστη!
Φοιτητρια ειμαι, οχι Μαμαλακης να εχω και πλαστη 😀 :D

Ναι παιδια θα το δοκιμασω το απογευμα με μπουκαλα γυαλινη.
 
Φοιτητρια ειμαι, οχι Μαμαλακης να εχω και πλαστη 😀 :D

Ναι παιδια θα το δοκιμασω το απογευμα με μπουκαλα γυαλινη.
Οι φοιτήτριες έχουν μουκάλια απο ποτά συνήθως... αχ χάλασε ο κόσμος! :D
 
οκ, αμα τα σπασω αναμεσα σε αλυμινοχαρτο θα χει "παρενεργειες";
Γιατί να το κάνεις αυτό; Μπορεί να κοπούν κομματάκια. Καθάρισε τον πάγκο της κουζίνας, στέγνωσέ τον καλά και εκεί δούλεψε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Γιατί να το κάνεις αυτό; Μπορεί να κοπούν κομματάκια. Καθάρισε τον πάγκο της κουζίνας, στέγνωσέ τον καλά και εκεί δούλεψε.
Να το κανω για να μην σκορπισω σπορια παντου. Αλλα θα το κανω με μικρη ποσοτητα για να μην κλαιω που καθαριζω ολη μερα!
 
Και με γουδί μπορείς να το κάνεις, αλλά πιστεύω πως με το κοπάνημα θα πετάγονται περισσότερο τα σπόρια.
Τέλος πάντων, με γουδί μπορείς να βάλεις ένα πετσετάκι γύρω από το γουδοχέρι και με μπουκάλι στον πάγκο θα ακουμπάς το μπουκάλι και θα ασκείς τοπική πίεση χωρίς κινήσεις πέρα-δώθε.
 
Υπρχουν ωραιοτατες γυαλινες μπουκαλε για νερο, πρεπει σωνει και καλα να βγω ποτης; 😛

Θα ελεγξω κουζινακι και θα σας πω ποιο ηταν πιο βολικο για πρωταρα στο σπασιμο!
 
Back
Top