Ασθένειες Τα μικρό μου lovebird είναι άρρωστο

giannisvlg

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.588
Πόλη
Αθήνα
Δεν ξερω αν καποιοι υποψιαστηκατε τιποτα για το γκρι φιλαρακι μου😞Δεν ειναι καθολο καλα το μικρακι μου...Πριν 4 μερες το ειδα και αρχιζε να μην εχει πολυ διαθεση ηταν λιγο πιο ησυχο κλπ. Εντωμεταξύ ηταν 25 γραμμ. κόκαλο επιανα καρινα πλευρα τα παντα!Εννοείται πηγαμε στη γιατρο και το ειδε απο αποψη κουτσουλιας ηταν μια χαρα! Μου ειπε (επειδη ηταν η φαδη του απογαλακτισμου του) να του δινω συμπλήρωμα κρεμα οχι πολυ ομως γιατι γεμιζε απο μιλλετ.Χθες ανοιγα το κουτακι του και δεν εβγαινε οπως παλια πετώντας... 🥺Σημερα το πρωι ουτε μιλαγε ουτε τιποτα πολυ χαλια...Ειχε ζεστη,καλοριφερ δεν το αφηνα να κρυωσει καθολου!Πριν λιγο ανοιξε τα φτερακι του και εμεινε εκει ειναι πολυ αδυναμο,εμεναν και οι κουτσουλιτσες του στην αμαρα του...Το ξεματιασα(εγω προσωπικά πιστευω),το χάιδεψα και μου ειπε η γιατρος δωστου nystamysyn(η θερμοκρασια συνέχιζε παντα να ειναι 39,5, αλλα σημερα απο το πρωι δεβ την ειχε χωνέψει ηταν γεματο)ετρεχα 23:00 να βρω φαρμακειο,το πηρα του εδωσα αλλα ειναι πολυ χαλια😭Ευχηθείτε να μη παθει τιποτα ρε παιδια,ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ😭.
 
Γιάννη, το μικρότερο απο τα δύο, αυτό που είχε τα στραβά πόδια? Τα 25 γρ. σε αυτήν την ηλικία νομίζω πώς θα ήταν απο μόνα τους αρκετά ανησυχητικό σημάδι για να δεις γιατρό άμεσα. Μην το ταίζεις άλλο αν δεν αδειάζει ο πρόλοβος. Δίνε την κρέμα μόνο με την αντιβίωση ανεμιγμένη μέσα. Γκαντεμιά να τύχει και πάνω στον χιονιά. ☹️
 
@ParrotletTwityZeta Ειμαι απο το πρωι χαλια...😞
@marapo Εγω να δεις...ειχε γινει μια χαρα τα ποδαρακια του ετρωγε, απογαλακτιζοταν και ετσι εκλεισε τα ματάκια του στα χερακια μου και εφυγε... 🥺
@Tony Forpus Μακαρι να μπορουσα να κανω τα παντα για να ξανάρθει πισω μου λειπει πολυ...

Σκεφτομαι το ενδεχόμενο της νεκροψιας αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ δυσκολο να το μεταφερω.Σκεφτομουν για το διαγνωστικο της κομοτηνής αλλα πιστευω μην βγαλουν συμπέρασμα οτι επιεδη ηταν αδυνατο και εχω τυψεις μετα και για αλλα... 🥺
 
@giannisvlg ειλικρινά λυπάμαι για την απώλεια σου, προσωπικά πιστεύω ότι έκανες ότι καλύτερο μπορούσες,θεωρώ πως το πουλάκι αυτό αν είχε γεννηθεί στη φύση δεν θα είχε περισσότερο από μια εβδομάδα ζωής.Θέλω να ξέρεις ότι τέτοια γεγονότα μας κάνουν πιο δυνατούς στην ζωή μας.Συνέχισε να κάνεις αυτό που αγαπάς και μην στεναχωριέσαι.
 
Έκανες ότι καλύτερο μπορούσες. Χωρίς τη βοήθειά σου και την επιμονή σου δεν θα είχε καταφέρει να επιζήσει. Κάποιες φορές το splayed legs μπορεί να οφείλεται σε γενικότερα προβλήματα υγείας των νεοσσών με συνέπεια την σχετική αδυναμία των μυών. Έτσι μερικές φορές μπορούμε να εξηγήσουμε γιατί οι γονείς εγκαταλείπουν συγκεκριμένους νεοσσούς. Η δύναμη του ενστίκτου και της επιβίωσης. Κατά καιρούς αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι εφικτό και ηθικό να αφήνουμε τη "φύση" να αποφασίζει στις εκτροφές μας.
 
Back
Top