Γενικά Τα μωρά μου έφυγαν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xenia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xenia

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαϊ 2008
Μηνύματα
28
Πόλη
Αθήνα
Αν κ δεν ήμουν τακτικό μέλος, τώρα θα με χάσετε εντελώς..
Το μεσημέρι που γύρισα σπίτι βγαίνω στο μπαλκόνι και βλέπω την πόρτα απ το κλουβί ανοιχτή κ τα lovies άφαντα.. Με μια κρυφή ελπίδα κοιτάω στη φωλιά τους αλλά πού..
Το πρωί πριν φύγω τους έβαλα νεράκι κ τροφή κ πίστευα ότι είχα κλείσει το πορτάκι. Το να το κλείνω ήταν για μένα σαν αντανακλαστική κίνηση όπως όταν φεύγεις κ κλειδώνεις την πόρτα ή όταν φτιάχνεις καφέ κ πάντα κλείνεις το μάτι της κουζίνας, απλά το κάνεις.
Μ έχω μισησει φοβερά.. Τ άκουγα ότι έχει συμβεί αλλά σε μένα όχι δεν πίστευα..
Γύρω παντού πολυκατοικίες.. Ούτε τις φωνούλες τους δεν ακούω..
Παιδιά έχω φρικάρει. Πώς θα επιβιώσουν;
Δε πρόλαβα να σας δείξω κ φώτο να βλέπατε πόσο γλυκά ήταν
 
τα Lovebirds και γενικά οι περισσότεροι παπαγάλοι έχουν τάσης ''φυγής''. Για αυτό καλο θα ήταν στην πορτούλα του κλουβιού τους να τους βάζουμε κάτι, όπως ένα μανταλάκι στη δική σου περίπτωση, για να τους χαλάμε τα σχέδια. Μην κατηγορείς τον εαυτό σου. Ας ελπίσουμε ότι τα πουλάκια θα τα βρει κάποιος. Γιατί δεν βάζεις αφισάκια στην γειτονιά σου, σε ψιλικατζίδικα, φούρνους, κολώνες αν κάποιος τα βρει να ξέρει ότι σε κάποιον ανήκουν και να σε ειδοποιήσει αν βέβαια θέλει...
 
Ξένια μου λυπάμαι πολύ!
Μπορείς να βγάλεις και το κλουβί τους στο μπαλκόνι με τροφή και νερό μπας και γυρίσουν... Βάλτο σε σημείο που να βλέπεται.
Και όπως σου είπε και η Μαίρη βάλε αφίσες ή ενημέρωσε την γειτονιά μήπως δουν αυτοί κάτι και σε ειδοποιήσουν.
 
Κ δε μου φτανε η γκαντεμιά μου, έπρεπε να φύγω για δουλειά κ όλα αυτά θα τα κάνω το βράδυ. Κ πραγματικά είναι τέτοια η φύση της δουλειά που δε μπορούσα να μην πάω. ΦΡΙΚΗ.
Να προσέχετε τα πουλάκια σας..
Είμαι πολύ απαισιόδοξη αν γίνει κάποιο θαύμα θα σας πω
 
Λυπαμαι πολυ ξενια..
αν τυχόν πάντως υπαρχει καποιο παρκακι εκει κοντα ή κατι τέτοιο
θα μπορούσες να κολλήσες καποια φυλλαδια οτι τα ψαχνεις..
Εγω σπουδαζω γυμναστικη ακαδειμεια κ επειδη η σχολη μου ειναι σαν "παρκο"
με δεντρα κλπ μαζεύονται πολλοι παπαγάλοι κ αλλα πουλακια που εχουν δραπετευσει..
Μερικά μαλλιστα τα εχουμε πιασει κ τα εχουμε επιστρεψει στους ιδιοκτητες τους που ειχαν κολλησει αφήσες στη σχολη..
Τι αλλο να σου πω.. Κουράγιο και μην εγκαταληψεις τις προσπαθειες!
 
Μην απογοητεύεσαι και μην απελπίζεσαι! Εγώ τον έκλεγα τον Ομάρ τον Σενεγαλέζο μου και είχα πάθει φρίκη..Αυτός μου άνηξε την πόρτα του και το έσκασε! Έφυγε Τετάρτη 8 το απόγευμα.. Παράσκευη πρωί όμως, άκουγα τη φωνή του.. Έτσι σφυρίζοντας, ήρθε μόνος του μες στο σπίτι.. Κι εγώ είχα βάλει αφησάκια. Κάνε το κι εσύ! Ελπίζω να έχεις καλή κατάληξη και να μην στεναχωριέσαι, αν και από προσωπική πείρα καταλαβαίνω απόλυτα πώς αισθάνεσαι.. Εγώ τα είχα παίξει, αλλά ο πανηκός δεν βοηθάει ΠΟΥΘΕΝΑ!
 
Εγώ τον έκλεγα τον Ομάρ τον Σενεγαλέζο μου και είχα πάθει φρίκη..Αυτός μου άνηξε την πόρτα του και το έσκασε! Έφυγε Τετάρτη 8 το απόγευμα.. Παράσκευη πρωί όμως, άκουγα τη φωνή του.. Έτσι σφυρίζοντας, ήρθε μόνος του μες στο σπίτι..
Ιδού και το σχετικό θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Έφυγε-ο-παπαγάλος-μου-υπάρχει-περίπτωση-να-γυρίσει.6572/
 
καλησπερα κι απο εμενα... λυπαμε για τα μικρα σου!
κανε ομως οτι σου ειπαν τα παιδια, μπορει να γυρισουν...
βαλε το κλουβι στο μπαλκονι με μπολικο φαγητο, νερο και καμια λιχουδια και μπορει ξαφνικά να τα δεις μεσα...
 
Ενα ιδιο προβλημα ειχα και εγω με τον παπαγαλο μου,
Μονο που δε γυρισε πισω και μετα απο πραγματικο χτενισμα της γυρω περιοχης και κολοντας πολλα χαρτια λεγοντας πως χαθηκε κιτρινος παπαγαλος και μπλα μπλα τον βρηκαμε μετα απο 2.5 μερες με τη βοηθεια μερικων γυφτων!
Δεχτηκαμε παντως αρκετα τηλεφωνα οποτε θα σε συμβουλευα να κανεις το ιδιο.
Κατα πασα πηθανοτητα θα εχει παει σε καποιο κοντινο μερος (σε ακτινα μπορει να ειναι 200 μετρα), που θα εχει κανα δεντρακι και θα ειναι και λιγακι ησυχα.
κοιτα σε κανα παρκακι εκει κοντα και κολισε μερικα σημιωματα λεγοντας ποτε εφυγε, πως ειναι κλπ.
Σου ευχομαι πραγματικα να το βρεις γιατι το περασα και εγω και σε καταλαβαινω...
 
Λυπαμαι πολυ... Οπως σου ειπαν και παραπανω ασε την πορτα του κλουβιου ανοικτη με λιχουδιες μεσα μηπως γυρισουν, στην περιπτωση που δραπετευσει ενα πουλι μονο του ειναι ευκολο να το κανεις να γυρισει ( με το να αγορασεις ενα αντιθετου φιλου και να το βαλεις σε σημειο που μπορει να το δει ), στην περιπτωση σου ομως ειναι πιο δυσκολο.. Αλλα ποτε μη χασεις την ελπιδα οτι ισως γυρισουν 😉
 
Ευχαριστώ για την ελπίδα μου δίνετε έλεγα να τα παρατήσω..
Ξύπνησα 7 το πρωί κ έψαχνα τις φωνούλες τους.
Θα σας πω αν έχω κάτι νεώτερο.
Να στα καλά
 
Σε καταλαβαίνω απόλυτα και λυπάμαι πολύ. Ελπίζω να τα βρεις σύντομα...
 
Ξένια μην απογοητεύεσαι... Μπορεί και να γυρίσουν...Αν όχι ευχήσου να πέσουν σε καλά χέρια που θα τα φροντίζουν με αγάπη.:)

Αν δεις οτι περνάει καιρός και δεν επιστρέφουν, δεν χρειάζεται να χαθείς, απλά πάρε ένα άλλο ζευγαράκι και σίγουρα την επόμενη φορά θα είσαι πολύ προσεχτική!
 
Όχι δυστυχώς.. Θα είχα κατεβάσει νέο θέμα με τίτλο Τα μωρά μου γύρισαν! Είμαι ψυχάκι πάντως, μπήκα σ ένα πετ σοπ κ δε μπορούσα ούτε να κοιτάξω άλλο love bird, με πήραν τα ζουμιά.
 
Οι περισσότεροι από εμάς, βρίσκουμε παρηγοριά σε ένα νέο φίλο!
 
Back
Top