Γενικά Τα μωσαϊκά μου του 2017

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikosk1

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2011
Μηνύματα
838
Πόλη
Κομοτηνή
Φέτος ήταν μια από της χειρότερες περιόδους αναπαραγωγής για εμένα παρότι υποτίθεται ότι θα ήταν η ευκολότερη, στα αρχικά σχέδια ήταν από μια μόνο γέννα από το κάθε ζευγάρι ώστε να έπαιρνα λίγα πουλιά από το κάθε είδος και να έβλεπα αν αξίζει η συνεχιση τους σαν ζευγάρια στο μέλλον, τελικά είχα πέταμα μικρόν από την φωλιά μετά από δαχτυλιδωμα, ατάιστο μικρο που δεν πρόλαβα, επίθεση από αρσενικό σε μικρο 25 ημερών που δεν τα κατάφερε, παράτημα μικρόν 12 ημερών από την μάνα για να κάνει άλλη φωλιά και ο πατέρας δεν τάιζε, μικρο 45 ημερών το βρήκα νεκρό με καρίνα που ακόμα δεν κατάλαβα γιατί και αρκετά άσπορα αυγά.
Εκτός από 3 πουλάκια που έχουν δοθεί αυτά είναι τα μικρά που έχω τώρα και τα περισσότερα δεν θα μπουν σε αναπαραγωγή λόγο ελαττωμάτων.
Τα πούλια είναι ακόμα σε πτεροροια.
Κόκκινο λυποχρομικο αρσενικό με αρκετή διάχυση.
20171001_171945.webp
Κοκκινο λυποχρομικο θηλυκο γραμμης αρσενικου με αρκετα καλη μασκα.
20171001_172020.webp
Αλλα δυο θηλυκα γραμμης αρσενικου με καλες μασκες αλλα ακομη δεν είναι ετοιμα.
20171001_172502.webp
Αχατης παστελ κοκκινο μωασα'ι'κο θηλυκο.20171001_173441.webp
Αχατης κοκκινο μωσα'ι'κο θηλυκο βασικα ελατωματα μαυρο σε νυχια και ραμφος και οχι καθαρο γκρι στην πλατη.
20171001_173507.webp
Αχατης θηλυκο κοκκινο μωσα'ι'κο ιδια ελατωματα με την αδερφη της από πανω.
20171001_174026.webp

Αχατης κοκκινο μωσα'ι'κο αρσενικο ιδια ελατωματα με τα θηλυκα.
20171001_174314.webp
Αχατης οπαλ κοκκινο μωσα'ι'κο βασικο ελατωμα σταυρομα φτερουγας.
20171001_183608.webp
και μια ομορφη φωτο για το τελος
20171001_171915.webp
 
δεν ξερω για τα ελαττωματα, αλλα εγω βλεπω πολυ ωραια πουλάκια...
Αν τα βλέπουμε σαν κοινα καναρινια ναι είναι ωραια πουλακια αλλα αν τα βλέπουμε σαν ρατσα τοτε καλο είναι να μην συνεχιζουμε τα ελατωματα να τα αναπαράγουμε και κατι καλυτερο θα πετυχουμε του χρονου
 
Νίκο θα το πω για μια ακόμη φορά. Γιατί να μη μένουμε κοντά; Να σου ζήσουν.
Ναι ρε Στεφανε ειμαστε μακρια θα καναμε και καμια ανταλαγη. Αν και φετος μονο 3 καλα θηλυκα πηρα και θα μπουνε με τους περσινους αρσενικους, με τον αρσενικο το σκεφτομαι ακομα, του χρονου μονο κοκκινα λυποχρομικα τιποτα άλλο.
 
Και στα δικα μου ασχετα ματια ειναι πανεμορφα παντως! 🙂
Ομως να πω κατι; Αν εχουν υγεια δεν πειραζει τοσο, ας ειναι καλα και την επομενη με το καλο ευχομαι ολα να πανε πολυ καλυτερα!👍
 
Να χαιρεσαι Νικο τα πουλακια σου. Σου ευχομαι του χρονου να γεμισεις με πολλα και ποιοτικα κοκκινα λιποχρωμικα μωσαικα
Να σε καλά Κώστα! Η θηλυκές προορίζονται για τους αρσενικούς από δικά σου πουλιά για να δούμε πως θα πάνε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: koskos
Εγώ από όλα τα πουλάκια ξεχωρίζω αυτόν που κάθεται δεξιά στην τελευταία φωτογραφία στο 1 post. Ρωμαλέος φαίνεται. Δεν ξέρω "τι καπνό φουμάρει" αλλά μου αρέσει. Γι' αυτό δεν πρόκειται να πάω ποτέ μπροστά...😀.
 
Εγώ από όλα τα πουλάκια ξεχωρίζω αυτόν που κάθεται δεξιά στην τελευταία φωτογραφία
Αν δεν είχε τόσο πολύ διάχυση θα ήταν ένα αρκετά καλό πουλάκι για της δικές μου απαιτήσεις, έχω κάνει και εγώ λάθος με την έναρξη χρωστικης που έγινε στης 50 ημέρες και τώρα δεν είμαι σίγουρος αν θα καταφέρω να πάρω κάτι καλύτερο σε διάχυση από τους απογόνους του, θα δούμε του χρόνου τέτοια εποχή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Βαλτον με μια καθαρη απο λιποχρωμα θηλυκια με μασκα κοφτη στις γωνιες γιατι βλεπω η μασκα του τραβαει πισω σαν φρυδι.Χωρις να ειμαι ειδικος ισως οι απογονοι να βγουν ποιο καλοι
 
Βαλτον με μια καθαρη απο λιποχρωμα θηλυκια με μασκα κοφτη στις γωνιες γιατι βλεπω η μασκα του τραβαει πισω σαν φρυδι.Χωρις να ειμαι ειδικος ισως οι απογονοι να βγουν ποιο καλοι
Όλα τα θηλυκά που έχω είναι με πολύ μικρή μάσκα το απόγευμα θα βγάλω καμία φωτογραφία να στης δείξω η μία έχει και λίγο μαύρο στο κεφάλι της θα δούμε.
 
Κωστα αυτά είναι τα κορίτσια μου η μαλλον τα κορίτσια σου... Το μονο που δεν μπαινει είναι το πρωτο από αριστερα στην πρωτη φωτο είναι η μανα του, η φωτο βγηκαν χαλια ειχε αρχισει να σκοτεινιαζει.
20171002_182536.webp 20171002_182750.webp
σε αυτη τερμα δεξια είναι αυτό που ειχε μαυρο στο κεφαλι εχει εξαφανιστη το 99% σε αυτην την πτεροροια
20171002_183400.webp
20171002_182848.webp
 
Η λογικη λεει θηλυκια με καθαρη πλατη μεγαλη μασκα που συνεχιζει και κατω από το ραμφος χωρις τράβηγμα προς τα πισω.Βγαλε ποιο καθαρες φωτο για να σε βοηθησουν και οι ποιο ειδικοι του forum
 
Όλες η θηλυκές μου έχουν πεντακαθαρες πλάτες και εχουν το ίδιο ελάττωμα μία μικρή διάχυση στην ουρά από 1 μέχρι 3 πόντους μεγαλύτερη μάσκα έχει μόνο η τελευταία, εγω νόμιζα πως θηλυκά με μεγάλη μάσκα δίνουν αρσενικά με διάχυση και ότι δεν κάνει να μπουν με αρσενικά με διάχυση, θα δούμε αν θα τον βάλω τελικά έχει αρκετή διάχυση και δεν θα είναι εύκολο. Για καλύτερες φωτογραφίες είναι δύσκολο μέσα στην εβδομάδα φεύγω νωρίς το πρωί και έρχομαι αργά το απόγευμα.
 
Back
Top