Γενικά Τα νέα μέλη και της δικιάς μου οικογένειας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bibianaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bibianaki

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουλ 2008
Μηνύματα
23
Πόλη
Καλαμάτα
γεια σας και χρονια πολλα! Μολις πηρα αυτα τα δυο παπαγαλακια και φυσικα θα χρειαστω την βοηθεια σας και για αυτα! 🙂
λοιπον μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε και να μου πειτε καταρχην τι ρατσα ειναι"; Γιατι ρωτησα την κυρια που τα πηρα και μου ειπε οτι ειναι απλα εισαγωγης ☹ χωρις να πει κατι περισσοτερο! Μου ειπε ακομα οτι ειναι 5 μηνων οταν της ειπα οτι δεν θελω να ειναι μεγαλα! Αυτα τα λιγα προς το παρων 🙂
 

Συνημμένα

  • 100_5296.webp
    100_5296.webp
    55,7 KB · Προβολές: 79
  • 100_5297.webp
    100_5297.webp
    73,7 KB · Προβολές: 91
  • 100_5298.webp
    100_5298.webp
    53,6 KB · Προβολές: 82
  • 100_5299.webp
    100_5299.webp
    63,5 KB · Προβολές: 74
  • 100_5314.webp
    100_5314.webp
    73,4 KB · Προβολές: 79
Είναι Budgies. Δηλαδή τα λεγόμενα "κοινά παπαγαλάκια". Να σου ζήσουν!
 
ευχαριστω παρα πολυ! Θα μου χρειαστουν οι οποιες πληροφοριες γιατι πρωτη φορα αγορασα παπαγαλακια εως τωρα ειχα μονο καναρινακια
 
Φαινονται και τα δυο μικρα σε ηλικια, νομιζω το πιο ανοιχτοχρωμο οτι ισως περναει και πτεροροια.

Το κλουβακι τους φαινεται πολυ μικρο για δυο πουλια, εκτος κι αν δεν βοηθαει η φωτο.


Να τα χαιρεσαι!
 
Ομορφούλικα, γλυκούλικα με φανταστικά χρώματα, να σου ζήσουν!
 
ανεστη δεν νομιζεις οτι εχουν πολυ σκουρους χαλινουν για να ειναι 5 μηνων...🙄
 
  • Like
Αντιδράσεις: johnny
ανεστη δεν νομιζεις οτι εχουν πολυ σκουρους χαλινουν για να ειναι 5 μηνων...🙄

το προσεξα Αγγελε αλλα παρασυρθηκα απο τις γραμμες στο κεφαλι και τις σχετικα μικρες ουρες ειδικα του ενος. Ισως βεβαια ευθυνεται και η πτεροροια.
 
οποτε μαλλον δεν ειναι 5 μηνων... Οποτε μπορδες του ελεγε ο πετ σοπας...
 
Ειναι ενα πολυ ομορφο ζευγαρακι κοινα παπαγαλακια!(Budgies-Budgerigar)

Αυτα τα κιτρινα που χεις μεσα στις μικρες θηκουλες για το αυγο πεταξε τα και αντικατεστησε τα με αυγοτροφη. Οχι με αυτο που υποτιθεται ειναι βιταμινη.

Το κλουβακι ειναι λιγο μικρο για 2 πουλια οποτε πρεπει να τα βαλεις σ ενα μεγαλυτερο με οριζοντια καγκελα γιατι αρεσκωνται να σκαρφαλωνουν.

Επισης οπως σου παν και οι υπολοιποι τα πουλακια σου δεν ειναι με τιποτα 5 μηνων και αυτο φαινεται απο τον χαλινο τους!(μυτη)Μαλιστα νομιζω οτι ειναι και σε φαση αναπαραγωγης μιας και η θηλυκια εχει πολυ καφε μυτη και ο αρσενικος πολυ μπλε.

Αν αποφασισεις να τους βαλεις φωλιτσα(κλειστο ξυλινο κουτι) να τους παρεχεις πλουσια τροφη(φρουτα λαχανικα, βιταμινες, στο νερο) και σε μονιμη βαση να τους εχεις σουπιοκοκαλο(ετσι θα το ζητησεις).

Βγαλε και αυτες τις πλαστικες πατηθρες γιατι ειναι αβολες γι αυτα και αντικατεστησε τις με ξυλινες απο καποιο δεντρο που δεν θα ναι βρομικο.Αποστηρωσε καλα τα ξυλα που θα τα κανεις πατηθρες(με καυτο νερο και ξυδι) και εισαι ετοιμος να τις βαλεις.Αυτα ειναι τα βασικα και αν τα κανεις θα τα χαιρεσαι για πολλα χρονια τα πουλακια σου!
 
Πολυ ομορφα πουλακια!
Να τα χαιρεσαι! 🙂
 
Πανέμορφα είναι τα νέα σου φιλαράκια!
Να τα χαίρεσαι, να τα φροντίζεις και να τα αγαπάς!
 
Back
Top