Γενικά Τα νέα μου κόκκινα καναρινάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα! Αυτά είναι τα νέα μου πουλάκια. Οποιαδήποτε πληροφορία πάνω στην φροντίδα, την διατροφή, την αναπαραγωγή είναι ευπρόσδεκτη μιας και πρώτη φορά έχω στην κατοχή μου κόκκινα καναρινακια. Η αναπαραγωγή τους θα γίνει σε μεγάλη κλούβα 75αρα (που δεν έχει χώρισμα) διότι δεν έχω 60αρα με χώρισμα. Το ερώτημα μου είναι: πρέπει να βάλω χώρισμα ή δεν πειραζει αν είναι από τώρα μαζί; Τα πουλάκια είναι πυρωμενα και παρολα αυτά λέω να τα κρατήσω αντί για 40, 20 μέρες καραντίνα για να μην χάσω την αναπαραγωγική περίοδο. Καλή σκέψη ή θα αργήσω πολύ;
 

Συνημμένα

  • B84A0400-CF5E-489A-B2E9-2E718A33080A.webp
    B84A0400-CF5E-489A-B2E9-2E718A33080A.webp
    155,9 KB · Προβολές: 69
  • 287F2035-0E47-4B46-AE1E-4F9FE5C0B197.webp
    287F2035-0E47-4B46-AE1E-4F9FE5C0B197.webp
    162,4 KB · Προβολές: 68
@panos_sk να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα να κράταγα κανονική καραντίνα στα πουλιά. Δεν χρειάζεται βιασύνη. Σιγουρέψου για την υγεία τους φροντίσε τα και του χρόνου πας και για αναπαραγωγή. Φέτος δεν προλαβαίνεις. Έπρεπε να είχες κάνει ήδη προετοιμασία και να είχαν και πουλακια ίσως. Θα σε πιάσει καλοκαίρι και είναι ότι χειρότερο. Δεν χρειάζεται να ταλαιπωρήσει ςτα πουλιά και να απογοητεύτεις και συ ίσως.
 
Bάλε καμιά κοντινή φωτό, διότι με την πρώτη ματιά φαίνονται και τα δύο να έχουν το ίδιο πτέρωμα (έντονο), που δεν είναι ό,τι καλύτερο. Τί χρώμα δακτυλίδι φοράνε;
 
Ότι σου είπαν...
Επιπροσθέτως, βλέπω ότι έχεις 40άρα ζευγαρώστρα, την οποία θα προτιμούσα για αναπαραγωγή έναντι της χαοτικής δίχως χώρισμα 76άρας λόγω καλύτερης διαχείρισης και μόνο...
 
Το χώρισμα μάλλον τις περισσότερες φορές είναι απαραίτητο για διάφορους λόγους, οπότε αν και δεν μου αρέσει ο συνωστισμός των 40 εκατοστών, ψηφίζω την πρόταση του Σπύρου.
 
Να τα χαίρεσαι είναι πολύ όμορφα. Εγώ στη θέση σου πάντως επειδή είναι καναρίνια χρώματος θα ρώταγα τον κύριο Γερολυμάτο που είναι από όσο γνωρίζω ο πιο ειδικός σε αυτά. Εγώ δεν έχω χρώματος αλλά ξέρω ότι ο τύπος του πτερώματος παίζει ρόλο στο ζευγάρι. Νομίζω ότι σε ρώτησε πιο πάνω κάτι σημαντικό.
 
Bάλε καμιά κοντινή φωτό, διότι με την πρώτη ματιά φαίνονται και τα δύο να έχουν το ίδιο πτέρωμα (έντονο), που δεν είναι ό,τι καλύτερο. Τί χρώμα δακτυλίδι φοράνε;
Και τα 2 έντονα είναι με πετυχημένες γέννες παλαιότερα! Το αρσενικό φοράει κόκκινο και το θυληκο μπλε δαχτυλίδι. Απ ότι είδα είναι του 2018 και 2017 αντίστοιχα.
 
Και τα 2 έντονα είναι με πετυχημένες γέννες παλαιότερα! Το αρσενικό φοράει κόκκινο και το θυληκο μπλε δαχτυλίδι. Απ ότι είδα είναι του 2018 και 2017 αντίστοιχα.

Διάβασε παρακάτω για ποιον λόγο δεν είναι κατάλληλο για αναπαραγωγή το ζευγάρι σου:

[automerge]1587874594[/automerge]
Και τα 2 έντονα είναι με πετυχημένες γέννες παλαιότερα!

Μεταξύ τους; Ή με άλλο ταίρι το καθένα;
 
@TZANNSPY Ναι μεταξύ τους!
«Το ζευγάρωμα έντονου με μη-έντονο καναρίνι, παράγει θεωρητικά, 50% έντονους και 50% μη-έντονους απογόνους.

Το ζευγάρωμα δύο έντονων καναρινιών, θα δώσει θεωρητικά, 25% ομοζυγωτά έντονα, 50% ετεροζυγωτά έντονα και 25% ομοζυγωτά μη-έντονα.» Δεν το κατάλαβα αυτό
 
@panos_sk Ειλικρινά δεν μπορώ να στο εξηγήσω πιο αναλυτικά από έτσι ακριβώς όπως το γράφει...
Μισό λεπτό να φωνάξουμε βοήθεια από πιο "παραστατικούς" φίλους: @mgerom , @Deukalion , @Tony Forpus .
 
@panos_sk Δεν μπορω να στο εξηγισω με ακριβια αλλα θα προσπαθησω...
Ετεροζυγοτα ειναι αυτα που στην προκειμενη περιπτωση θα εχουν και τα δυο γονιδια και θα εκφραζεται μονο το ενα. Ομοζυγοτα ειναι αυτα που εχουν μονο το ενα γονιδιο στο χρωμοσωμα. Καταλαβες;
Αν κανω λαθος διορθωστε!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ θα έχω πρόβλημα αν τα βάλω για αναπαραγωγή (έντονο με έντονο);
Οχι απαραίτητα. Υπάρχει όμως 25% πιθανότητα, κάποιος απο τους απογόνους να έχει κληρονομήσει και απο τους δυο γονείς του (ομοζυγωτός), το μεταλλαγμένο ΚΥΡΙΑΡΧΟ γονίδιο του ΕΝΤΟΝΟΥ ΠΤΕΡΩΜΑΤΟΣ .Αυτός ο απόγονος δημιουργεί αργά το "ντύσιμό" του και συνήθως έχει ελλιπές πτέρωμα. Υπαρχουν συνηθέστατα ατέλειες στον σκελετό και στα κεράτινα μέρη, νευρικές διαταραχές και άλλα λιγότερο ή περισσότερο σοβαρά προβλήματα.
 
Back
Top