Γενικά Τα οικόσιτα πτηνά από τις πυρκαγιές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryPoo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MaryPoo

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2020
Μηνύματα
233
Πόλη
Λάρισα
Χαίρετε! Τις τελευταίες μέρες παρακολουθούμε έντρομοι όλο αυτό που συμβαίνει γύρω μας και όλους τους θανάτους των ζώων που έχουν επιφέρει οι πυρκαγιές. Παρακολουθώ όλη την προσπάθεια των φιλοζωικών ομάδων αλλά και τις ατομικές προσπάθειες καθενός να σωθούν τα παρατημένα ζώα...έχω όμως μια απορία... έχουμε καμία ιδέα αν έχουν διασωθεί τα πουλάκια από τα σπίτια που καίγονται; Γιατί είμαι σίγουρη ότι την στιγμή που εγκαταλείπονται γάτες και σκύλοι, τα πουλιά (ως "δευτέρας" διαλογής κατοικία) θα έχουν επίσης αφεθεί στη μοίρα τους κλεισμένα στα κλουβιά τους μέσα σε κλειδωμένα σπίτια... έχει κάποιος καμία ιδέα του τι συμβαίνει;
 
Είχα δει Μάι φωτογραφία στο ινσταγραμ που ήταν ένας πυροσβέστης που κρατούσε ένα κλουβί με κάποιο πτηνο μέσα λογικά τα σώζουν και τα πτηνά
 
Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω όμως σαν υπεύθυνος για το κατοικίδιο σου που δεν είναι σκύλος,γάτα που θα μπορούσε να φύγει από μόνο του για να σωθεί αλλά πτηνό, θα έπρεπε να το πάρεις μαζί σου διότι μόνο του δεν θα τα έβγαζε πέρα αφού είναι κλεισμένο σε κλουβί. Πόσο κρίσιμη θα είναι η κατάσταση για να μην προλάβεις ούτε την ψυχούλα να πάρεις;
Χθες στις ειδήσεις έδειχνε έναν κύριο που στο ένα χέρι κρατούσε το λουρί του σκύλου του που δεν ήταν τίποτα παρά μόνο ένας κοντός επίδεσμος δεμένος στον λαιμό του και στο άλλο χέρι ένα κλουβάκι . Έτσι καταλαβαίνουμε ότι όσο κρίσιμες ήταν οι καταστάσεις ο κύριος νοιάστηκε για τα ζώα του όμως αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι άνθρωποι είναι σαν αυτόν...
 
Θεωρώ ότι από την στιγμή που έχεις κατοικίδιο ή οικόσιτα πτηνά τα αγαπάς και τα νοιάζεσαι. Δεν μπορώ να διανοηθω ότι κάποιος θα τα άφηνε για να σωθεί μόνο ο ίδιος.
 
@marapo θεωρητικά αυτό θα έπρεπε να ισχύει... αλλά μέρες τώρα βλέπουμε πόσοι παράτησαν αλυσοδεμένα σκυλιά ή κλειδωμένα στα σπίτια ζώα χωρίς να τους νοιάζει τι θα απογίνουν... και αυτά είναι ζώα που θα αρχίσουν να κλαίνε πάνω στον πανικό, να σου θυμίσουν ότι είναι κι αυτά εκεί και θα πρέπει να τα πάρεις μαζί... δεν θέλω να σκέφτομαι τι απέγιναν καναρίνια, ψαράκια, χαμστερακια, τα "εύκολα" κατοικίδια που όλοι μπορούμε να έχουμε γιατί δεν έχουν πολλές ανάγκες, δεν κάνουν φασαρία και μπορούν απλά να είναι σε μια γωνιά του σπιτιού...
Συγγνώμη για όλη την σύγχιση μου αλλά σε κάτι τέτοιες στιγμές φαίνονται ποιοι πραγματικά νοιάζονται και έχω στενοχωρηθει πολύ που αφέθηκαν αθώες ψυχές να καούν χωρίς λόγο...😢
 
Οι φυσικές καταστροφές δημιουργούν άγριες καταστάσεις που αναγκάζουν τους ανθρώπους να υπερβούν τη λογική και τα όριά τους. Σαφώς και υπάρχουν ανεύθυνοι και αμελείς άνθρωποι αλλά δεν χρειάζεται μία καταστροφή για να το διαπιστώσει κανείς αυτό. Το βλέπουμε καθημερινά.

Σε τέτοιας ισχύος και κλίμακας πυρκαγιές όμως, δεν πιστεύω ότι ΟΛΑ τα δύστυχη κατοικίδια πέθαναν λόγω της ανευθυνότητας των ιδιοκτητών τους. Ίσως υπάρχουν άνθρωποι που θα ζήσουν μία ζωή με τις τύψεις, επειδή άφησαν ένα πουλάκι ή ζωάκι πίσω, διότι έπρεπε να διαλέξουν ανάμεσα στο παιδί τους και αυτά.

Μιλάμε για καταστάσεις που δεν χωράει ο νους του ανθρώπου. Μακάρι να μην ζήσει κανείς ξανά αντίστοιχες.
 
Προσωπικα δεν μπορω να κατηγορησω αυτούς που ενδεχομένως αφησαν πισω καποιο ζωο.
Η κριτικη απο τον καναπε μας ειναι ευκολη και η θεωρια σε τετοιες καταστασεις δεν γινεται ή δεν μπορει να γινει παντα πραξη.
 
@Tony Forpus θα συμφωνήσω βέβαια εννοείται ότι καλό θα ήταν να παίρνουμε και τα ζωάκια μας μιας και δεν φταίνε σε κάτι τα καημένα αλλά ποτέ δεν ξέρεις σε τι κατάσταση βρίσκονται οι άνθρωποι, βέβαια υπάρχουν και άνθρωποι που δεν ενδιαφέρονται, επίσης@MaryPoo επειδή αναφέρθηκες σε ψάρια σε αυτό δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι, τα ενυδρεία έχουν τέτοιο βάρος που είναι αδύνατον να μετακινηθούν και ακόμα και να βρεις τρόπο ν μεταφορείς τ ψάρια σε κάτι μικρότερο θα προκληθεί τέτοιο στρες που θα πεθάνουν από άλλες αιτίες
 
Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην τα πάρουν. Εξάλλου 5 δευτερόλεπτα θα τους πάρει... Τι να πω δεν σκέφτονται όλοι έτσι αλλά δεν είναι εύκολο και γι'αυτό τους δικαιολογώ. Φανταστείτε να καίγεται το σπίτι σου, Θα νοιαστεις για εσένα η για την μαμά σου πχ η για το παπαγαλάκι που ουτως η άλλως δεν θα επιζήσει λόγω καπνών, ταραχης, μικροβίων κλπ? Βέβαια από το να καεί ζωντανό καλυτερο είναι. Όμως όπως είπα και πριν εγώ θα τα έπαιρνα ΟΛΑ αλλά δεν σκέφτονται όλοι το ίδιο. Εγώ έδωσα αυτό το παράδειγμα με βάση αυτά που σκέφτεται ο περισσότερος κόσμος χωρίς να συμφωνώ.
 
Χωρίς να κατηγορήσω κάποιον που θα άφησε το ζωάκι του πίσω στα σπίτια όπου κάηκαν,αυτό που έχω να πω όμως είναι ότι κανείς δεν ξέρει τι αντίδραση θα έχει ο καθένας εκείνην την στιγμη
 
Κανεις παιδια δε μπορει να κρινει τετοιες καταστασεις αν δεν ειναι παρον…Πανω στον πανικο δεν ξερεις τι να διαλεξεις και πως θα προλαβεις να τα κανεις ολα αυτα.Εγω ειμαι της λογικης μονο αν κατι συμβεί και δε το παρεις,ελευθέρωσε το.Ειτε σκυλος ειναι , ειτε γατα,χαμστερ το οτιδήποτε αν σου ειναι τοσο προβλημα στο να το παρεις δωστου εστω την ευκαιρία να σωθει.Εγω προσωπικα επειδη ειμαι σε φιλοζωικες οργανωσεις και πηγα να βοηθησω ζωα,ηταν ενας που δε το ηθελε κιολας….Υπηρχαν ανθρωποι που τα ελευθερωσαν και βρηκαν μετα απο μερες του ιδιοκτητες τους και αλλα που πεθαναν δεμενα σε μια αλυσιδα…Και καποιοι αλλοι που ΔΕΝ τα θελανε πισω…🙁🙁
 
Back
Top