Ασθένειες Τα παπαγαλάκια μου έχουν πτερόρροια αυτό τον μήνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StellaTR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

StellaTR

PB New Member
Εγγραφή
21 Οκτ 2019
Μηνύματα
44
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω τα παπαγαλάκια μου έχουν αρχίσει να βγάζουν πούπουλα είναι φυσιολογικό αυτό τον μήνα να βγάζουν πούπουλα; Ποιους μήνες γίνεται η πτεροροια και πόσο διαρκεί
 
Καλημέρα...η πτερορια συνήθως ξεκινά τέλη καλοκαιριού και διαρκεί 2 μήνες περίπου..τα πουλάκια σου είναι μέσα στο σπίτι; Υπάρχει περίπτωση να έχουν όντως πτερορια αν βρίσκονται κοντά σε καλοριφέρ η κάπου ζεστα
 
@Xrhstosk ναι τα έχω συνέχεια μέσα στο σπίτι... ξέρω ότι το ζευγάρωμα γίνεται τον Φεβρουάριο άρα από την στιγμή που βγάζουν πούπουλα δεν υπάρχει περίπτωση να ζευγαρώσουν;
 
@StellaTR δεν νομίζω να θέλουν να ζευγαρώσουν δεν είμαι και σίγουρος κιόλας...πόσο χρονών είναι οι παπαγάλοι;
 
@Xrhstosk ακριβώς δεν γνωρίζω πάντως και τα 2 είναι ενήλικα το αρσενικό είναι σίγουρα πάνω από 1 χρόνον και η θηλυκιά είναι 1 χρόνον σίγουρα επίσης έχω δει τον αρσενικό να κάνει προσπάθειες να τοποθετεί το πόδι του στην ράχη της θηλυκιας αλλά αυτή δεν είναι ιδιαίτερα θερμή για να ζευγαρώσει τώρα τουλάχιστον
 
@StellaTR αν είναι έτσι υπάρχει και μια πιθανότητα να ζευγαρώνουν βέβαια υπάρχουν και άλλα σημάδια που μπορείς να καταλάβεις αν όντως θέλουν να γεννήσουν...Δεν πολύ ξέρω από αυτά καλύτερα να σε βοηθήσουν οι αλλοι
 
Back
Top