Γενικά Τα παπαγαλάκια μου αδειάζουν την ταΐστρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paolo222
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paolo222

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2021
Μηνύματα
44
Πόλη
Λαμία
Καλησπέρα έχω δύο ζευγάρια παπαγαλάκια ξεχωριστα κάθε ζευγάρι το παράξενο είναι ότι περνούν την τροφή από την ταιστρα και την πετάνε κάτω και πάντα την μία ταιστρα αδειάζουν .είναι φυσιολογικό αυτό
 
εξωτερικη ταιστρα εχω,δεν ξερω τι να κανω
 

Συνημμένα

  • 20201123120743_2gr_exoteriki_taistra_2kg.webp
    20201123120743_2gr_exoteriki_taistra_2kg.webp
    5,7 KB · Προβολές: 1
@paolo222 μπορείς να πάρεις μια εσωτερική ταιστρα. Νομίζω ότι όλα τα πουλιά το κάνουν σε λίγο θα συνηθίσουν. Πόσο καιρό τα έχεις;
 
Εμένα το έκανε η θηλυκιά στην αρχή, σαν αντίδραση. Όταν την κοιτάγαμε, έβαζε επιδεικτικά το κεφάλι της μέσα στην ταιστρα και ότι έπιανε το σκόρπιζε απ' έξω. Μέχρι να αδειάσει. Όταν μας συνήθισε λίγο, το σταμάτησε μόνη της.
 
Και μένα στην αρχή που είχα δύο, το αρσενικό συνήθιζε να μπαίνει ολόκληρο μέσα στην ταΐστρα και να σκάβει😅!...με αποτέλεσμα να ρίχνει όλη την τροφή έξω, βέβαια μετά που λίγο μεγάλωσε και ωρίμασε το σταμάτησε. Γενικά αυτό που έχω καταλάβει εδώ και χρόνια είναι πως δεν συμπαθούνε πολύ αυτές τις ταΐστρες αν έχουν άλλη επιλογή (π.χ αυγοθήκες με τροφή στο πάνω μέρος του κλουβιού, όπως εγώ). Οπότε θα πρότεινα να τα αφήσεις να συνηθίσουν λίγο, καθώς όπως είπες τα έχεις μόνο 2 μήνες και αργότερα αν συνεχίσουν δοκίμασε να βάλεις άλλου είδος ταΐστρες 😉.
 
Back
Top