Ασθένειες Τα παπαγαλάκια μου φτερνίζονται, έχουν ακάρεα;

kostas2002

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουλ 2020
Μηνύματα
21
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Τα παπαγαλάκια μου ξύνονται πολύ συχνά καί όταν σταματήσουν να ξύνονται ρίχνουν και κάνα δυο φτέρνισματα. Είναι ακάρεα τραχείας;
 
Καλημέρα που βρίσκονται τα παπαγαλάκια; σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο; τα ρουθούνια τους είναι υγρά; μπάνιο κάνουνε;
 
@Vada σε εσωτερικό χώρο είναι, τα ρουθούνια τους είναι εντάξει τώρα, πριν μία εβδομάδα του θηλυκού τα ρουθούνια ήταν βουλωμένα είχαν κάτι καφέ μέσα και προχθές φτερνίστικε και ξεβούλωσαν, μπάνιο τα βάζω να κάνουν μόνο όταν έχει καλό καιρό.
 
Συνήθως στα ακαρεα τραχείας κάνουνε ένα θόρυβο σαν να σπάνε σπόρους,χωρίς να έχουν κάτι στο στόμα τους,έντονη φαγούρα,ξύσιμο του ράμφος στην πατηθρα, πτερρορια και αφωνία.Τι τροφή τα δίνεις;
 
IMG_20201227_131446~2.jpgIMG_20201227_131556~2.jpg

@Vada έχουν έντονη φαγούρα, τα ρουθούνια τους τα ξύνουν στις πατηθρες ιδικά το αρσενικό. Αφωνία και σπασίματα δεν παρατήρησα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πολύ όμορφα τα παπαγαλάκια σου.Από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να σου πω ότι έχουν ακαρεα.Διάβασε το άρθρο του forum για τα ακαρεα της τραχείας.Χύμα τροφή τέλος.
[automerge]1609073171[/automerge]
Πολύ όμορφα τα παπαγαλάκια σου.Από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να σου πω ότι έχουν ακαρεα.Διάβασε το άρθρο του forum για τα ακαρεα της τραχείας.Χύμα τροφή τέλος.
Ίσως κάποιο μέλος με περισσότερες γνώσεις σε βοηθήσει περισσότερο.
 
Εγω βλεπω οτι δεν εχουν εχουν ακαρεα μπορει να κανω και λαθος.Καλο ειναι να τους βαλεις να κανουν μπανιο γιατι νομιζω ειναι βρωμικα τα ρουθουνια τους(κυριως στο πρωτο) απο αποψη σκονης οποτε αν θες βαλτους να κανουν μπανιο απο την στιγμη που ειναι σε εσωτερικο χωρο δε παθαινουν κατι!Επισης αν θες βαλτους λιγο epithol στο ραμφος! Με μια μπατονετα ελαφρως να μην πασαληφτουν.Δεν ειμαι και σιγουρος ομως , οποτε περιμενε να σου πουν και οι υπολοιποι😁
 
Back
Top