Φροντίδα Τα παπαγαλακια μου τρωνε χαρτι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stellaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stellaki

PB New Member
Εγγραφή
12 Δεκ 2013
Μηνύματα
3
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδια! Εχω 2 αρσενικα παπαγαλακια Budgie. Πρωτη φορα πηρα παπαγαλακια και οι πληροφοριες που πηρα απο το forum ηταν πολυ χρησιμες :). Και τα δυο τρελαινονται να πηγαινουν στον πατο του κλουβιου και να τσιμπολογουν το χαρτι. Αλλα το χαρτι που τους βαζω εχει μελανι και απ οτι διαβασα το μελανι τα πειραζει, τα εβαλα λοιπον χαρτι κουζινας. Αλλα παλι συνεχιζουν να το τρωνε μανιωδως. Αυτο ειναι νορμαλ? Υπαρχει περιπτωση να τα πειραξει το πολυ χαρτι;
 
Το κάνουν σχεδόν όλα τα πουλιά, η αλήθεια είναι όμως ότι δεν κάνει να το τρώνε. Για να σταματήσουν θα πρέπει είτε να μην το φτάνουν, είτε να το αντικαταστήσεις με κάποιο άλλο υλικό υγιεινής. Υπάρχουν αρκετά διαθέσιμα στην αγορά όπως είναι ή άμμος υγιεινής για πουλιά, τα τρίμματα ξύλου και άλλα.

Μια σχετική συζήτηση για υλικό υγιεινής υπάρχει εδώ, αν αποφασίσεις να διαλέξεις κάτι άλλο από το χαρτί Υπόστρωμα υγιεινής στα κλουβιά των πουλιών

Καλωσόρισες. :)
 
Ειναι καλο να υπαρχει σχαρα στο πατωμα του κλουβιου για να αποφευγεις τετοιες συμπεριφορες οπως και για να μην ερχονται σε επαφη με τις κουτσουλιες τους. :)
 
Καλώς ήρθες να σου ζήσουν! Σε ό,τι αφορά τον πάτο σε ενημέρωσαν τα παιδιά πιο πάνω. Επειδή τους αρέσει να παίζουν με το χαρτί, μπορείς να τους κόβεις χαρτιά λευκά Α4 για εκτυπωτή, να τα κάνεις λωρίδες και να τους τα βάζεις σαν παιχνίδια. Επίσης υπάρχει ένα θέμα με ενδιαφέρουσες παραπομπές για παιχνίδια που μπορείς επίσης να τους φτιάξεις με καλαμάκια και άλλα φθηνά υλικά που θα τα χαροποιήσουν και θα παίζουν μαζί τους. Ρίξε μια ματιά εδώ Παιχνίδια για παπαγάλους
 
Λεω να δοκιμασω το κολπο με τις λωριδες χαρτιου :) και γενικα με ολα τα παιχνιδια. Γιατι αποτι καταλαβα βαριουνται ευκολα. Οταν τα πρωτοπηρα και τα ειχα βαλει μεσα μια κουνια ειχαν τρελαθει να παιζουν, μετα απο λιγες μερες την εγραφαν εντελως. Πηρα αλλη το ιδιο. Αφου τη βαρεθηκαν πιαστηκαν με το χαρτι. Το ενα εχει πολυ γελιο γιατι καθε βραδυ μολις σβηνω το φως παει και καθεται πανω στην κουνια το γλυκο μου🙄! Τους ειχα βαλει και λαχανικα κρεμασμενα σαν παιχνιδια (καροτο και λαχανο) αλλα ουτε που τα ακουμπησαν επισης και με το μηλο το ιδιο πραγμα. Παιδια πραγματικα ειναι πολυ γλυκα πουλακια κι εχω φαει κολλημα να τα κοιταω και να τα μιλαω ολη την ωρα. Και πιστευω οτι κι αυτα εχουν αρχισει να με μαθαινουν γιατι οποτε τα μιλαω κελαηδαν κι αυτα:D!
 
Χα χα ένας έρωτας γεννιέται :) Να τα χαίρεσαι, διάβασε τα θέματα θα βρεις αρκετά κολπάκια και πολλές συμβουλές για την σωστή διατροφή τους. Συνέχιζε τα λαχανικά θα μάθουν και θα τα περιμένουν. Καλές γιορτές :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
Back
Top