Αναπαραγωγή Τα παραδείσιά μου δεν κλωσάανε το βράδυ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pamel091
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pamel091

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2008
Μηνύματα
25
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα, ειμαι καινουργια στο forum και ηθελα να ρωτησω το εξης. Εχω ενα ζευγαρι παραδεισια και χτες εκαναν το πεμπτο αυγο. Ολη τη μερα κλωσσανε το βραδυ ομως οχι. Ειναι τιποτα ανησυχητικο;
 
απο΄τι ξερω κανονικα αφου βρισκεται στο πεμπτο αβγο θα΄πρεπε να κλωσσαι συνεχεια και το βραδυ.
αυτο μπορει να το κανει λογο επειδη ειναι πολυ αργα για ζευγαρωμα και εχει πολυ ζεστη.
 
δηλαδη μπορει να δημιουργηθει προβλημα με τα αυγα;
 
μαλλον ναι αλλα περιμενε της απαντησης τον πιο εμπειρων.
 
Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι μπορει να σου κανει κ αλλα αυγα... Οντως ειναι αργα σαν εποχη λογω ζεστης αλλα ισως και να μπορουν να επιβιωσουν...
Υποθετω οτι δεν εχουν καθησει μεσα κανενα βραδυ ακομα ετσι δεν ειναι; Θεωρω οτι θα κανουν κ αλλα αυγα παντως...
 
oxi xtes itan to proto bradi pou i thlikia ekatse mesa sta auga k apo tote de tin exo di na sikonete
 
μην τα ενοχλεις μια χαρα ειναι η εποχη μεχρι να βγουν θαχει ζεστη και αρκετη ηλιοφανεια, μετα απαγορευεται ομως
 
ΘΑ ήταν καλύτερα να τα έβαζες να ζευγαρώσουν απο το Σεπτεμβριο... Οπου δεν εχει κρυο αλλα ουτε και καυσωνα... Τωρα δε ξέρω αν θα έπρπε να τα απομακρυνεις.. Εγω τα απομακρυνα απο το πιγκουινάκι μου αλλα ηταν και αρχές ιουλιου... Τώρα αν βγουν τα μικρα θα είναι τελη αυγουστου.. Οπότε δε ξέρω...
Πάντως μπορέι να έχει πρόβλημα και η θυληκία.. Να έχει τρελλές θερμοκρασίες μέσα στη φωλία και να πάθει τίποτα ή να σταματησει το κλώσσημα...
 
το καλο ειναι οτι η φωλια εναι ανοιχτη και στο σημειο που τα εχω εχει δροσια δεν εχει τοση ζεστη..
 
Σκεψου οτι οι θερμοκρασίες την ώρα που κλωσσουν ανεβαινουν κατα πολυ σε σχεση με την εξωτερικη θερμοκρασια... Το οτι είνια ανοιχτη η φωλία είνια ένα θετικο μπορώ να πώ ως αναφορα τον αερισμο της φωλίας αλλα δε ξέρω κατα πόσο μπορούν τα παραδείσια να ζευγαρωσουν σε ανοιστου τύπου φωλιές... Ξέρω οτι προτειμουν της καλαθωτές (κλειστου τυπου) και αν τα βάλεις σε ανοιστου τυπου πέρνουν νήμα και προσπαθούν να την κλείσουν απο πανω... Τωρα έχει εναδιαφερον να δουμε τη θα γίνει σε εσενα..Αλλα περίμεν καλυτερα κάποιος εμπειρότερος να σε βοηθήσει περισσότερο...
 
θα κανουν τη διαφορα 😀. Παντως τη φωλια μια χαρα την εχουν φτιαξει. τωρα θα δουμε. λογικα ποτε θα αρχιζουν να εμφανιζονται τα πουλακια; το πρωτο αυγο το εκανε στης 28 και τελειωσε στης 3 και απο χτες δεν εχει σηκωθει κακαθολου απο τα αυγα.
 
Σε κάποια φάση σε κανα 5ημερο κάνε μια ωοσκοπηση για να δείς τι παίζει απο γονιμα αυγα και τωρα αν σου πω οτι ξέρω ποτε θα βγούν ψεματα θα σου πω..ΑΝ είνια οπώς τα πιγκουινάκια τότε σε 20 με μηνα.. Αλλά νομιζω πως λιγότερο κάνουν αυτα.. Τσέκαρε εδω
 
Αλεξανδρε και Μαρια τα ζεμπρακια κανουν 12 με 13 μερες μεχρι να βγουν πουλακια! Μαρια καλη επιτυχια σου ευχομαι περιμενουμε να μας πεις τα αποτελεσματα!
 
Back
Top