Γενικά Τα παραδείσια του PetBirds

Γιαννης17

Farm & Exotic Birds Expert
Εγγραφή
24 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.994
Πόλη
Αγρίνιο
Καλησπέρα παιδιά! Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα για να συγκεντρώσουμε τα παραδείσια του φόρουμ ώστε να μπορούμε να τα θαυμάζουμε ποιο εύκολα! Ζωή @ζιζι ελπίζω να έχεις φωτογραφίες από τα ζεμπρακια και τον πιγκουίνο σου ώστε να τα γνωρίσουμε 😜
Γιάννη @ΙΩΑΝΝΗΣ@ έμαθα ότι μας κρύβεις τα ζεμπρακια σου! Θέλουμε φωτογραφίες! 😛
Ελένη @Elenie δεν πιστεύω να μην συμμετέχεις στο θέμα😏
Και φυσικά, όλοι οι άλλοι που είστε κάτοχοι αυτών των υπέροχων πουλιών θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας τα γνωρίσετε! Κάνω εγώ λοιπόν την αρχή με τα ζεμπρακια μου! Ελπίζω να σας αρέσουν! 622976229862299
 
Πολύ όμορφα 😍
Μου είχε στείλει η μαμά μου πριν κάνα δυο μήνες φωτογραφίες. Αν υπάρχουν ακόμη στο κινητό μου θα τις ανεβάσω 😉
[automerge]1555346110[/automerge]
Αυτός είναι ο πιγκουινουλης μου. Ούτε καν θυμάμαι το όνομα που του είχα δώσει εγώ μια και οι δικοί μου από την πρώτη στιγμή που τον ανέλαβαν τον ονόμασαν Ερμη.

IMG_20181215_143839_811_800x643.webp
 
Τέλειος! 😍Είναι silver από ότι βλέπω! Τους έχω αδυναμία στα silver και στα fawn! Τα ζεμπρακια δεν βλέπω! 😁😀
Δεν τα βρήκα τα ζεμπρακια 😏
Θα της πω αν έχει χρόνο να τα βγάλει μια φωτογραφία αύριο.
Τον πιγκουίνο μου τον έστειλε για να μου δείξει πως κάθεται και την λοξοκοιταζει όταν του παίρνει την μεγάλη ξύλινη πατηθρα του για να την πλύνει. Στέκεται έτσι για ώρες 😂
 
Ομορφιές! Αγαπημένα πουλάκια τα παραδείσια. Οι φωτογραφίες σας είναι υπέροχες. Θα βγαλω κι εγώ αύριο λίγο καλύτερες και θα τα παρουσιάσω όπως τους αξίζει. Προς το παρόν το ζευγαράκι μου 18EEDC9B-E521-4924-884B-2E63F5B47619.webp
 
Το ζευγάρι το υιοθετήσαμε από μία φίλη - φίλου που δυσκολευόταν να ασχοληθεί και να τα περιποιείται τον Δεκέμβριο του 2013.
Τα βάλαμε σε ένα αρκετά ευρύχωρο κλουβί στο μπαλκόνι και μπορούσαν να πετάνε άνετα.
Ένα απόγευμα ο γιός μου είπε '' τα πουλάκια θα κρυώνουν'' και τους φτιάξαμε παρέα μια αυτοσχέδια ξύλινη φωλιά που στρώσαμε με βαμβάκι.
Την φωλιά την χρησιμοποίησαν άμεσα και εμείς είμασταν πολύ ευχαριστημένοι που δεν θα κρύωναν το βράδυ.
Μετά από 20-25 ημέρες διαπίστωσα ότι πέρναγαν αρκετό χρόνο μέσα στην φωλιά ακόμα και τις ημέρες που ήταν ζεστές, μετά από έλεγχο της φωλιάς είδαμε τα πρώτα αυγά.
Η διατροφή τους ήταν ήδη πλούσια με σπόρους, αυγοτροφή και λαχανικά.
Στο διαδίκτυο μάθαμε περισσότερες πληροφορίες για αυτά.

Έτσι από 2 πουλάκια καταλήξαμε σε 5
zebra.webp
100_0984.webp100_0988.webp100_0989.webp100_0990.webp
 
Εντάξει τι να πω Γιάννη... Το ένα ποιο όμορφο από το άλλο! Είσαι τυχερός που βγήκαν θηλυκά καθώς δεν θα έχεις αιμομιξιες! Τα γκρι είναι το ζευγάρι;

Ελένη μου κουκλάκια όπως πάντα! 🤗😋
 
Την καλησπέρα μου! Ζηλεύω, με την καλή έννοια, εσάς τους κατόχους εξωτικών, πολύχρωμων σπίνων! Είναι κουκλιά και πανέμορφα όλων σας, το καθένα με την ομορφιά του! Δεν τα ξεχωρίζω! Να σας ζήσουν πολλά και να τα χαίρεστε όπως επιθυμείτε! 🙂🙌👌
 
Απο ότι φαίνετε το τελευταίο μήνυμα σε αυτο το θεμα στάλθηκε τον Απριλιο. Εγω δεν θελω να αφήσω αυτο το υπεροχο θεμα με τοσο λιγες φωτογραφίες. Ετσι λιγο καθυστερημένος, θα σας παρουσιασω τα παραδεισιακια μου. Πρωτα δυο γκουλντιανς και μετα 2 πιγκουινακια:
 

Συνημμένα

  • 20190803_172447.webp
    20190803_172447.webp
    22,7 KB · Προβολές: 26
  • 20190803_180417.webp
    20190803_180417.webp
    17,6 KB · Προβολές: 26
  • 20190803_180921.webp
    20190803_180921.webp
    54,1 KB · Προβολές: 36
Απο ότι φαίνετε το τελευταίο μήνυμα σε αυτο το θεμα στάλθηκε τον Απριλιο. Εγω δεν θελω να αφήσω αυτο το υπεροχο θεμα με τοσο λιγες φωτογραφίες. Ετσι λιγο καθυστερημένος, θα σας παρουσιασω τα παραδεισιακια μου. Πρωτα δυο γκουλντιανς και μετα 2 πιγκουινακια:
Πανέμορφα είναι Γιώργο! Να τα χαίρεσαι! 😍
 
Απλά μοναδικά! Γιώργο είναι κάποια μετάλλαξη το θηλυκό Java sparrow; η είναι απλά white;

Νομίζω κάποιος μας χρωστάει καινούργιες φωτογραφίες, ονόματα δεν λέμε (@Elenie).
 
Ομορφιές! Αέρας Αυστραλίας και Ινδονησίας στην καλοκαιρινή Ελλάδα...
Πάρε και εσύ Χρηστάκη κανένα για να έχουνε και εμείς παρέα 😛
Μας έφαγαν οι παπαγάλοι και τα καναρίνια!
 
Αυτή τη στιγμή έχω μείνει με ένα razza espanol(αγαπημένη ράτσα), το οποίο υφίσταται πτερόρροια και δε νομίζω ότι θα το κολάκευε η φωτογράφηση. Μπορεί και να το φωτογραφίσω να το βάλω εικόνα προφίλ.
[automerge]1565125076[/automerge]
θα πάρω ζεβράκια, όταν θα πάρω σύνταξη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top