Γενικά Τα περήφανα γηρατειά της παρέας

Greek yorkshire

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
1.443
Πόλη
Χαϊδάρι
φιλοι μου με αφορμη την παρουσιαση της αμαζονας της καινουργιας φιλης μας της Ριας θα ηθελα να κανουμε μια μινι δημοσκοπηση. Ποσοι απο εμας εχουν παπαγαλο η καποιο αλλο ζωο (αναφερα τους παπαγαλους γιατι θεωρητικα ειναι απο τα πιο μακροβια κατοικιδια) που εχει περισσοτερα απο δεκα χρονια ζωης; θα ηταν ενδιαφερον να αναφερετε και αν τα χρονια του ο παπαγαλος τα εχει περασει ολα μαζι σας...
ενδεικτικα αναφερω οτι η αμαζονα της Ριας ειναι 35-36 χρονων.
λοιπον; Το ληξιαρχειο μας περιμενει και οταν μαθουμε τον μαθουσαλα της παρεας θα τον αγγαρεψουμε να μας πει το μυστικο της επιτυχιας!
 
Μεγάλη Θεματική Ενότητα! My Mitchell's Lorikeet, Priscilla, είναι 11 ετών. Αυτή θα είναι 12 την άνοιξη. Ένα από cockatiels μου, Abbey είναι 11 ετών επίσης.
 
Εμένα τα Cockatiel θα κλείσουν τα 9 χρονια κοντα μου φετος.. Ο ένας δεν φοράει δαχτυλίδι πραγμα που σημαινει οτι μπορεί να ειναι και μεγαλυτερος των 10 ετων... :)
 
Η ροζέλα μου είναι γύρω στα 2,5 με 3!
 
Μου φαίνεται πως η Λόρα μου είναι η γιαγιούλα της μεγάλης μας παρέας 😛 Κανείς άλλος;


Ε, οχι και γιαγια νεο κοριτσι ειναι! :D

Διαβαζα τις προαλλες οτι ο γηραιοτερος amazon που εχει καταγραφει ηταν περιπου 117 ετων και εζησε με 7(η 9 δεν θυμαμαι καλα) οικογενειες. 😱 (θα δω μηπως βρω το αποσπασμα... 😉
 
Ναι... Πάνω στο άνθος της ηλικίας της :D
Αν θυμάμαι καλά ο παπαγάλος του Τσώρτσιλ είναι που ζει ακόμα, ή κάνω λάθος;
 
ο cocolino(rosella Grimson)φέτος κλείνει τα 12, βάσει του δαχτυλιδιού του...
ο chico (badgie)έκλεισε τα 14(?), μάλλον...
και τα δύο, είναι rehome, μάλλον παρετημένα απο τα προηγούμενα σπίτια τους...
 
μπατζι τοσο μεγαλο δεν εχω ξανακουσει. Θα περναει καλα στα χερια σου σοφια.
ευχαριστώ Δημήτρη,τώρα τελευταία όμως, δεν τον βλέπω και πολύ καλά,όλο κάτι έχει...
φαρμακαποθήκη τον έχω κάνει...☹
θα δείξει...
ο χρόνος είναι δεσπότης...
 
ο πιο γηραιος ρικνεκ στην παρεα μας ποιος ειναι; να υποθεσω του φιλου απο το Αργος;
 
Back
Top