Ασθένειες Τα περισσότερα νεογέννητα καναρινιά πεθαίνουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nicperi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nicperi

PB New Member
Εγγραφή
26 Φεβ 2014
Μηνύματα
87
Πόλη
Λευκωσία
φέτος αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τα νεογέννητα καναρινιά. Έχω μεγάλες απώλειες στους νεοσσούς από την πρώτη μέρα μέχρι και την 14 τους. Πρέπει να έχω χάσει περισσότερα από 60 καναρινιά σε αυτήν την ηλικία ενώ κατάφεραν να επιβιώσουν πολύ λίγα, γύρω στα 25. Από προλήψεις έχω κάλυψη αρκετά αφού χρησιμοποίησα sivotine, pulmosan, φαρμακο για τριχομονάδες και ανάμεσα στην πρώτη με την δεύτερη γέννα τους έκανα όλους θεραπεία μια εβδομάδα με το consumix. Παρόλα αυτά οι απώλειες συνεχίζουν. Οι γονιοί είναι όλοι άριστα στην υγεία τους (εξωτερικά τουλάχιστον και οι κοιλιές τους πεντακάθαρες). Την περίπτωση της ψείρας και του κρύου την απορρίπτουμε γιατι δεν υπάρχει
 
Μιλαμε για εσωτερική ή εξωτερική εκτροφή; Θα ήθελες να μας αναφέρεις αναλυτικά τη διατροφή τους;
 
Μιλαμε για εσωτερική ή εξωτερική εκτροφή; Θα ήθελες να μας αναφέρεις αναλυτικά τη διατροφή τους;

Εξωτερική εκτροφή. Το θέμα διατροφής δεν νομίζω να ευθύνεται γιατί την συγκεκριμένη διατροφή την κάνω την ιδία εδώ και χρόνια. Από το μείγμα σπόρων μέχρι και την αυγοτροφη που τους κάνω από μόνος δεν τους άλλαξα κάτι
 
Ο αριθμός των χαμένων νεοσσών είναι εξαιρετικά μεγάλος και φυσικά απελπιστικά στενάχωρος.
Δυστυχώς για μας όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο δεν είναι εύκολο να εντοπίσουμε την ή τις αιτίες.
Γιατί αν μπορούσαμε δεν θα είχαμε αυτό το αποτέλεσμα...
Για να μπορέσεις να βρεις βοήθεια θα πρέπει να σκεφτείς και να μας απαντήσεις σε κάποιες ερωτήσεις που θα μας βοηθήσουν να κατανοήσουμε το πρόβλημα... και να προσπαθήσουμε να δούμε αν και πως θα σε βοηθήσουμε.
Φυσικά οι ειδικοί είναι οι γιατροί και όχι εμείς... Αλλά εμείς είμαστε εδώ, εύκαιροι και με διάθεση βοήθειας.
Προσπάθησε λοιπόν να θυμηθείς και να μας πεις:
  1. Τα νεκρά πουλιά ήταν ταϊσμένα ή νηστικά (τα περισσότερα)
  2. Το χρώμα τους μήπως ήταν κιτρινωπό?
  3. Ήταν ακέραια τα κορμάκια τους ή αλλοιωμένα;
  4. Παράδειγμα από κάποιο ζευγάρι που στη μια γέννα έζησαν αρκετοί νεοσσοί, έχεις;
  5. Υπήρχε στην κοιλιά των νεκρών πουλιών μια μαύρη τελεία;
  6. Τα πουλιά κάθε φωλιάς πέθαιναν ταυτόχρονα ή με χρονική διαφορά; Πόση χρονικά ήταν αυτή η απόσταση;
  7. Τα φάρμακα που έδωσες μέσα στη γαλουχία των μικρών, ξέρεις αν έχουν κάποιες παρενέργειες;
  8. Για ποιο λόγο τα έδωσες;
  9. Υπήρχε ανάγκη χορήγησης ή απλά για να είσαι "σίγουρος";
  10. Αυτή η αυγοτροφή είναι αποδεκτή από τα πουλιά σου;
  11. Εκτός από την αυγοτροφή και το μείγμα, δίνεις κάτι πρόσθετο;
  12. Μπορείς να μας πεις λίγα λόγια για την αυγοτροφή και τη μάρκα του μείγματος;
Αν σου φαίνεται πως ρωτάω πολλά να ξέρεις πως το κάνω γιατί θέλω να βοηθήσω...
Αν θέλεις γράφεις το όνομά σου στις λεπτομέρειες του avatar για να μπορούμε να μιλάμε καλύτερα.
 
Ο αριθμός των χαμένων νεοσσών είναι εξαιρετικά μεγάλος και φυσικά απελπιστικά στενάχωρος.
Δυστυχώς για μας όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο δεν είναι εύκολο να εντοπίσουμε την ή τις αιτίες.
Γιατί αν μπορούσαμε δεν θα είχαμε αυτό το αποτέλεσμα...
Για να μπορέσεις να βρεις βοήθεια θα πρέπει να σκεφτείς και να μας απαντήσεις σε κάποιες ερωτήσεις που θα μας βοηθήσουν να κατανοήσουμε το πρόβλημα... και να προσπαθήσουμε να δούμε αν και πως θα σε βοηθήσουμε.
Φυσικά οι ειδικοί είναι οι γιατροί και όχι εμείς... Αλλά εμείς είμαστε εδώ, εύκαιροι και με διάθεση βοήθειας.
Προσπάθησε λοιπόν να θυμηθείς και να μας πεις:
  1. Τα νεκρά πουλιά ήταν ταϊσμένα ή νηστικά (τα περισσότερα)
  2. Το χρώμα τους μήπως ήταν κιτρινωπό?
  3. Ήταν ακέραια τα κορμάκια τους ή αλλοιωμένα;
  4. Παράδειγμα από κάποιο ζευγάρι που στη μια γέννα έζησαν αρκετοί νεοσσοί, έχεις;
  5. Υπήρχε στην κοιλιά των νεκρών πουλιών μια μαύρη τελεία;
  6. Τα πουλιά κάθε φωλιάς πέθαιναν ταυτόχρονα ή με χρονική διαφορά; Πόση χρονικά ήταν αυτή η απόσταση;
  7. Τα φάρμακα που έδωσες μέσα στη γαλουχία των μικρών, ξέρεις αν έχουν κάποιες παρενέργειες;
  8. Για ποιο λόγο τα έδωσες;
  9. Υπήρχε ανάγκη χορήγησης ή απλά για να είσαι "σίγουρος";
  10. Αυτή η αυγοτροφή είναι αποδεκτή από τα πουλιά σου;
  11. Εκτός από την αυγοτροφή και το μείγμα, δίνεις κάτι πρόσθετο;
  12. Μπορείς να μας πεις λίγα λόγια για την αυγοτροφή και τη μάρκα του μείγματος;
Αν σου φαίνεται πως ρωτάω πολλά να ξέρεις πως το κάνω γιατί θέλω να βοηθήσω...
Αν θέλεις γράφεις το όνομά σου στις λεπτομέρειες του avatar για να μπορούμε να μιλάμε καλύτερα.

Από τι θυμάμαι τα περισσότερα δεν ήταν ταϊσμένα όταν ήταν νεκρά, κάποια όμως ναι ήταν, στο χρώμα τους δεν πρόσεξα να έχει κάτι το παράξενο όπως και στο κορμί τους.

Για μαύρη τέλια δεν συζητάμε γιατί τα 2-3 που είχαν πέθαναν από της πρώτες 2-3 μερες

Από την ίδια φώλια πέθαναν όλα σε διαφορετικές μέρες π.χ από τα 5 στη μια φώλια πέθανε κάποιο στην 7 κάποιο στην 8 και κάποια ακόμη και στην 14

Τα φάρμακα που τους έκανα ήταν καθαρά για προληπτικούς λόγους και τα έκανα από Νοέμβριο μέχρι και γεναρη. Το consumixτο έκανα ανάμεσα στην πρώτη και δεύτερη γεννά για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα αλλά δυστυχώς τίποτα

Η αυγοτροφη που χρησιμοποιώ είναι της wittemollen καθημερινά και τους κάνω και 2 φορές την εβδομάδα την δίκια μου που βάζω μέσα, αυγά-καρότο-προκολο-σιμιγδαλι και την αναμιγνύω με την wittemollen


Της μέρες που δεν τους βάζω αυγοτροφη δίκια μου τους βάζω σκέτο βραστό αυγό, πολύ λίγο όμως. Σε κάθε ζευγάρι το 1/8 του αυγού
 
Εχεις ακομα μικρά ημερών σε φωλιες που κινδυνεύουν με απωλειες;Θα έδινα το διπλάσιο αυγό τουλαχιστον ημηρεσιως και θα σταματαγα την αυγοτροφη που φτιαχνεις προληπτικά.
 
Κάνε σε παρακαλώ αν σου είναι εύκολο μια δοκιμή σε ένα από τα ζευγάρια που είχες θανάτους.
Βάζε το 1/4 του αυγού κάθε πρωί και 1/4 κάθε μεσημέρι.
Και φυσικά και όλα τα υπόλοιπα...
 
Από προλήψεις έχω κάλυψη αρκετά αφού χρησιμοποίησα sivotine, pulmosan, φαρμακο για τριχομονάδες και ανάμεσα στην πρώτη με την δεύτερη γέννα τους έκανα όλους θεραπεία μια εβδομάδα με το consumix

Από την στιγμή που στην εκτροφή σου τηρούνται αυστηρά κανόνες υγιεινής, γιατί προβαίνεις σε προληπτικές θεραπείες; Από την πλευρά μου θα πρότεινα να μην δώσεις ξανά προληπτικά κανένα φάρμακο και ειδικά σε περιόδους αναπαραγωγής.

Της μέρες που δεν τους βάζω αυγοτροφη δίκια μου τους βάζω σκέτο βραστό αυγό, πολύ λίγο όμως.

Να έχεις στην διάθεσή τους φρέσκο αυγό ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ και για να είσαι σίγουρος ότι δεν αλλοιώνεται, να το αλλάζεις όπως σου είπε ο @misalouris πρωί και μεσημέρι. Όσον αφορά στην δική σου αυγοτροφή μπορεί να περιέχει πολλά θρεπτικά συστατικά, αλλά να ενδείκνυται για νεοσσούς μεγαλύτερης ηλικίας και με ισχυρότερο ανοσοποιητικό σύστημα.
 
2 φορές την εβδομάδα την δίκια μου που βάζω μέσα, αυγά-καρότο-προκολο-σιμιγδαλι και την αναμιγνύω με την wittemollen

Έχεις διαβάσει κάπου στις οδηγίες του εργοστασίου που φτιάχνει την αυγοτροφή ότι χρειάζεται μείξη με κάποια άλλα συστατικά. Νομίζω ότι το τμήμα ποιοτικού έλεγχου του εργοστασίου έχει κάνει μια μελέτη την οποία ακυρώνεις μέσω της προσθήκης των δικών σου συστατικών. Κατα την γνώμη μου θα πρέπει να δίνεις όλα τα πρόσθετα μόνα τους και το κάθε ένα χωριστά ανά μέρα.

Τα φάρμακα που τους έκανα ήταν καθαρά για προληπτικούς λόγους και τα έκανα από Νοέμβριο μέχρι και γεναρη.

Είμαι κατά της χορηγήσεις φαρμάκων για προληπτικούς λόγους και θα ήθελα να μου απαντήσεις αν εσύ πίνεις φάρμακα από μόνος σου χωρίς την συνταγογράφηση από τον γιατρό;

τους βάζω σκέτο βραστό αυγό, πολύ λίγο όμως. Σε κάθε ζευγάρι το 1/8 του αυγού

Στην αναπαραγωγή δώσε πολύ αυγό! Και όλα τα υπόλοιπα συνοδευτικά και σίγουρα θα μειώσεις τα προβλήματα.

Μην με παρεξηγήσεις αλλά ο σκοπός του μηνύματος είναι για να σε προβληματίσω και να δεις από μια άλλη γωνιά την εκτροφή των καναρινιών σου;

Υ. Γ Την περσινή χρονιά ακολουθούσες την ίδια λογική; Ποια ήταν τα αποτελέσματα; Θα βοηθήσει πολύ την συζήτηση.
 
Την περσινή χρονιά ακολουθούσες την ίδια λογική; Ποια ήταν τα αποτελέσματα; Θα βοηθήσει πολύ την συζήτηση.
.. Ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα και γωκαι ετοιμαζόμουν να ρωτήσω..
σαφώς και η πρόληψη οφείλει να προηγείται στο μυαλό μας από την θεραπεία, αλλά μήπως κάπου χάθηκε το μέτρο;
απλά λέω.. Μήπως;
Τα φάρμακα που τους έκανα ήταν καθαρά για προληπτικούς λόγους
.. Μήπως όντως λόγω του μικρού της ηλικίας, η πρόληψη τελικά να οδήγησε σε όλο αυτό; Τι γράφουν τα φαρμακα;
 
Back
Top