Αναπαραγωγή Τα περιστερια αφησαν τα αβγα τους και φυγανε.Τι πρεπει να κανω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ONASIS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ONASIS

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουν 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
☹Φιλοι του site γεια σας. Πριν 5 μερες φυγαν οι γονεις και παρατησαν τα αβγα τους.. Τα πηρα και τα εχω βαλλει σε 1 αυτοσχεδια φωλια με μια λαμπα στους 37.5c..
 
Το έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα. Πολλά απ' τα ζευγάρια μου -κυρίως τα νεότερα και ίσως έτσι εξηγείται- αφήνουν παρατάνε τα αβγά τους. Όμως προβληματίζομαι γιατί το κάνουν και αρκετά μεγάλα και έμπειρα ζευγάρια...
 
κριμα που συμβαινει αυτο.. Βεβαι με εχει πιασει κατι και προσεχω τα αβγα με τη λαμπα μπασ και βγουν. Βλεποντασ τα εχουν χωρισει και σχηματιζονται.. Αλλα πεσ οτι βγαινουν τι κανω μετα;τι τα ταιζω.. Οποτε αμφιβαλλω και αν θα ζησουν..☹αστα στενοχωρο πραγμα..σευχαριστω παντωσ που απαντησεσ. Δημητρησ:)
 
Γιάννη τα περστέρια αφήνουν τα αυγά στις παρακάτω περιπτώσεις:

- όταν γεννάνε χειμώνα με πολύ κρύο μετά από μερικές φορές τα αφήνουν
- όταν χαθεί ένας από τους 2 γονείς τότε το άλλο συνεχίζει να κλωσσάει για 2-3 μέρες το πολύ
- όταν ένας από τους 2 γονείς ή και οι 2 είναι άρρωστοι
- όταν δεν υπάρχει αρκετή τροφή
- καμιά φορά όταν έχουν πολλά παράσιτα με αποτέλεσμα να νιώθουν αδυναμία.

Δημήτρη δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν είναι απλά τα πράγματα, τα έμβρυα θα συνεχίσουν να μεγαλώνουν για μερικές μέρες αλλά πολύ δύσκολα θα εκκολαφθούν. Δεν φτάνει δυστηχώς μόνο η σωστή θερμοκρασία και η υγρασία παίζει τεράστιο ρόλο.
Εκανα μια προσπάθεια και εγώ φέτος. Εφτιαξα μια εκολαπτική στην οποία όμως ενώ θερμοκρασία - εξαερισμός ήταν σωστά, δεν μέτραγα την υγρασία οπότε... αποτυχία...
Δες εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Εκκολαπτική-μηχανή-για-περιστέρια.11364/
 
Α, κατάλαβα... Σε εμένα ισχύουν οι δύο πρώτες περιπτώσεις...

Πλέον θα προσέχω!

Ευχαριστώ πολύ!
 
Καλημερα φιλε.. Με απογοητευσες☹ αλλα δεν πειραζει.. Εμενα ηταν να γινει και αυτο και να εχω ν
aσχολουμαι και με κατι.. Ηρθε πανω στη στιγμη που ελεγα να παρω ενα pet. Σευχαριστω παντως για τις συμβουλες σου!
Θα τα ξαναπουμε και παλι συντομως. 🙂
 
☹Φιλοι του site γεια σας. Πριν 5 μερες φυγαν οι γονεις και παρατησαν τα αβγα τους.. Τα πηρα και τα εχω βαλλει σε 1 αυτοσχεδια φωλια με μια λαμπα στους 37.5c..
...Tελικα τα αβγα κλουβιασανε και πολυ στενοχωρηθηκα γιαυτο.. Κριμα
 
Back
Top