Φροντίδα Τα περιστερια ντουνεκια ή ντουνεκ, ειναι ευκολη ρατσα;

Σταυρος

PB Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2008
Μηνύματα
142
Πόλη
Αλεξάνδρεια Ημαθίας
γεια σας παιδια αν και δεν εχω περιστερια θελω να κανω μια ερωτιση τα περιστερια ντουνεκ ή ντουνεκια ειναι ευκολη ρατσα ρωταω γιατι ο θειος μου εχει παρα πολλα και δεν μπορω να καταλαβω πως τα συντηρει;
 
Φιλε μου τα ντουνεκια ειναι μια ιδιαιτερη ρατσα, εχουν πολλες λεπτομερειες ως προς το γιαρεμα τους,το πεταγμακαι την αναπαραγωγη. Μετα ειναι θεμα επιλογης πια πουλια σου αρεσουν-δηλαδη αυτα που εχουν κλειστο τρυπανιπ, ανοιχτο, μπαλα κ. Τ.λ
Ο θειος σου μπορει να σου πει πολλα.
 
Γιαρεμα ειναι να μαθουν το μερος τους και να μην χανονται η' πιανονται απο αλλους περιστεραδες. Το τρυπανι και τα αλλα που γραφω ειναι σχεδια στο πεσιμο που κανουν τα πουλια, δεν σου εδειξε ο θειος σου;
 
οχι αυτες τι λεξεις δεν μου τις εχει πει ακομα εγω σε εφτο που ειπες στο να μην χαθουν τους κολουσα με σελοτειπ(αυτη το μαυρο) τα φτερα πτισης και τα εβγαζα εξω μετα απο 5-10 μερες εβγαζα το σελοτειπ ολα αυτα με την βοηθια του μπαμπα μου
 
τα ντουνεκια η κουτρουμαδες οπως τα λεν αλλοι ειναι δυσκολο περιστερι στο γιαρεμα. Ειδικα μες στις πολεις με τοσους περιστεραδες γυρω. Αν διασταυρωθει με βουτα βγαζουν τα ντουνεκοβουτα που ειναι καταπληκτικα πουλια. Δεν αρκει το πιασιμο των φτερων. Ας παρεις πρωτα μια γενα να τα εχεις εξω να μαθουν τον χωρο. Το σουρουπο να τα δινεις ενα πεταγμα και σιγα σιγα να μαθουν το μερος. αλλα με τα ντουνεκια ποτε δεν θα εισαι σιγουρος οτι ειναι γιαρικα. Εγω θα σε προτεινα αν ξεκινας τωρα περιστερια να βαλεις μισιρακια γιαρεβουν ευκολα και ειναι καλα περιστερια για αρχη
 
λοιπον κουντρουμα η γκουντρουμα ειναι ο τροπος πεταγματος των ντουνεκιων (οχι πολυ ψηλα) αλλα και τοσο οσο το περιστερι να δειξει τι μπορει να κανει στον αερα

ειναι δυσκολα πουλια γιατι θεωρουνται και ειναι (μαλακα πουλια) χανωντε ευκολα

οταν αγιαρεψεις (δηλαδη τα πουλια μαθουν το μερος τους) αυτο γινετε οταν πισουν φωλια και ζευγαρωσουν συνηθως ξεκιναει το πεταγμα τα πουλια τα πετας ενα ενα την φορα η το πολυ δυο δυο (ντουνεκι με ντουνεκι η ντουνεκι με μυσιρακι η ντεμικο ) δες τις φωτο μου
το θεαμα που θα απολαυσεις οταν πεφτουν ειναι εντυπωσιακο καλη αρχη
 
αυτα ειναι

υπαρχουν και λευκα και με αλλα χρωματα στα φτερα
 

Συνημμένα

  • misiraki.webp
    misiraki.webp
    12,9 KB · Προβολές: 822
Back
Top