Φροντίδα Τα ποδαράκια μας είναι εντάξει;

Mariachasoura

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιουν 2019
Μηνύματα
27
Καλησπερα.. Διαβαζοντας συνεχεια ποστ με τα ποδαρακια των μικρων μας φιλων, αγχωθηκα! Διακρινετε κατι ανησυχητικο;
 

Συνημμένα

  • 20191012_140706_800x600.webp
    20191012_140706_800x600.webp
    53,9 KB · Προβολές: 47
  • 20191012_140713(0)_800x600.webp
    20191012_140713(0)_800x600.webp
    30,1 KB · Προβολές: 49
Εσύ, βλέπεις κατι που να σε ανησυχεί; Προσωπικά βλέποντας από κινητο αδυνατώ να σου απαντήσω προς το παρόν
Αν ημουν σιγουρη δε θα ρωτουσα! Με ζουμαρισμα φαινεται καθαρα. Αν δε σου ειναι κοπος δες. Ευχαριστώ!
 
Εννοείται ότι θα δω, αλλά ήθελα να μας έλεγες αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που βλέπεις για να ζουμαρω στο σωστό σημείο. Σε ένα μισάωρο θα κοιτάξω και από μεγαλύτερη οθονη
 
Εννοείται ότι θα δω, αλλά ήθελα να μας έλεγες αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που βλέπεις για να ζουμαρω στο σωστό σημείο. Σε ένα μισάωρο θα κοιτάξω και από μεγαλύτερη οθονη
Οχι δε βλεπω κατι συγκεκριμενο. Σαν να ειναι πιο ξηρα ισως. Τον εχω λιγες μερες κ ακομα μαθαινω! Ευχαριστω παρα πολυ!
 
Όχι, κοίταξα και από μεγαλύτερη οθόνη με δυνατή μεγένθυση, δεν βλέπω κάτι... Πέραν του ότι δεν βλέπω και το νύχι στο 3ο δάκτυλο του δεξιού του ποδιού (φωτό 2 τέρμα αριστερά)
Για την ξηρότητα που λες, το παρακολουθείς και αν δεις στην πορεία φολίδες, το ξανασυζητάμε
 
Όχι, κοίταξα και από μεγαλύτερη οθόνη με δυνατή μεγένθυση, δεν βλέπω κάτι... Πέραν του ότι δεν βλέπω και το νύχι στο 3ο δάκτυλο του δεξιού του ποδιού (φωτό 2 τέρμα αριστερά)
Για την ξηρότητα που λες, το παρακολουθείς και αν δεις στην πορεία φολίδες, το ξανασυζητάμε
Δεν φαινεται.. ειναι ενταξει ολα τα νυχια του με εξαιρεση ενα που ειναι λιγο πιο μεγαλο. Κατα τ'αλλα ολα οκ. Ευχαριστω κ παλι!
 
Να το αφήνεις γύρω στο μισάωρο περίπου και να απομακρύνεσαι από το κλουβί. Αν θέλει να πάει, θα πάει μέσα σε αυτό το μισάωρο. Αν δεν έχει ξανακάνει, ίσως είναι διστακτικό στην αρχή. Χρειάζεται να επιμείνεις και κάποια στιγμή θα δοκιμάσει. Το χειμώνα, μια φορά την εβδομάδα είναι αρκετό.
 
Να το αφήνεις γύρω στο μισάωρο περίπου και να απομακρύνεσαι από το κλουβί. Αν θέλει να πάει, θα πάει μέσα σε αυτό το μισάωρο. Αν δεν είχα ξανακάνει, ίσως είναι διστακτικό στην αρχή. Χρειάζεται να επιμείνεις και κάποια στιγμή θα δοκιμάσει. Το χειμώνα, μια φορά την εβδομάδα είναι αρκετό.
Ωραια.. ευχαριστω πολυ! Απο εκτροφεα τον πηρα επομενως ειμαι βεβαιη πως δεν εχει ξανακανει!
 
Απο εκτροφεα τον πηρα επομενως ειμαι βεβαιη πως δεν εχει ξανακανει!
Οι σοβαροί εκτροφείς φροντίζουν να εξοικειωθούν τα πουλιά τους με το μπάνιο από πολύ μικρά. Είναι από τις βασικότερες παροχές φροντίδας.
 
Οι σοβαροί εκτροφείς φροντίζουν να εξοικειωθούν τα πουλιά τους με το μπάνιο από πολύ μικρά. Είναι από τις βασικότερες παροχές φροντίδας.
Σιγουρα.. αλλα τι να πω! Προς το παρον ο μικρος κανει τα παντα να μην παει στον πατο του κλουβιου, πραγμα που ειναι κοντρα στις συνηθειες του οπως εχω καταλαβει. Πεταει απο κλαδι σε κλαδι κ ανεβαινει στην κουνια. Ειδωμεν...
 
Δοκίμασε μια εξωτερική μπανιέρα που κρεμιέται στην πόρτα του κλουβιού.
Για να μην χρειάζεται να κατέβει στο πάτο του κλουβιού.

images (2).webp

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ αυτή
 
Πολυ καλη η προταση του @Pavlos Kiriakou, τις ιδιες εχω και εγω!

Μονο θα δωσεις πολυ προσοχη οταν θα χρειαστει να λυγισεις τα σιδερακια την πρωτη φορα γιατι το πλαστικο δεχεται αρκετη πιεση
 
Back
Top