Φροντίδα Τα πουλάκια κάνει να δουν κάτι στο κινητό ή στο τάμπλετ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARY58
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARY58

PB Known Member
Εγγραφή
29 Αυγ 2021
Μηνύματα
3.783
Όπως ανέφερα κ σε προηγούμενο ποστ μου, αντιμετωπίσω το εξης κ θα ήθελα αγαπημένη μου παρέα, την συμβουλή σας. Το απόγευμα που αδειάζω, κ κάθομαι δίπλα του, αυτός ανεβαίνει πάνω μου (στην ποδιά μου ή στο στέρνο μου) για να κυνηγήσει το δάκτυλο μου ή να δει το κινητό μου που βλέπω ή γράφω. Του βάζω κελαιδισματα κ εκτός που ρίχνει ένα τραγούδι, κοιτάζει προσεκτικά το καναρίνι που τραγουδάει. Δεν το αφήνω για πολύ (για ένα λεπτό μόνο) γιατί φοβάμαι την ακτινοβολία για τα μάτια του κ προχθές, έψαχνε ο άμοιρος μου το καναρίνι κ για να τον παρηγορήσω του έδωσα εξτρα σνακ από τον Σταύρο. Η ερώτηση είναι, που μπορεί σε κάποιους να φανεί χαζή, αλλά είναι σημαντική για την νέα μου πραγματικότητα, βλέπετε μαζί με τα πτερωτά σας φιλαράκια (καναρινάκια, παπαγάλοι) κάτι στην τηλεόραση, τάμπλετ ή κινητό κ αν ναι, τι; Ευγνώμων για κάθε απάντηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κοίταξε πιστεύω ότι αν δει κάτι για λίγη ώρα δεν θα πάθει κάτι. Και εγώ τους δείχνω στο κινητό κανένα καναρίνι πού κελαηδάει αλλά για λίγη ώρα. Και χαίρονται! 😊 Βέβαια μην το παρακάνεις!😀
 
@CHRISV σ'ευχαριστω για την απάντηση. Τα δικά σου αρσενικά καναρίνια έχουν οπτική επαφή μεταξύ τους;
Γιατί για λίγη ώρα; Για την ακτινοβολία;
 
Καποια πουλια κρατιουνται απασχολημενα βλεποντας βίντεο με πουλια γενικά. Ολες οι ηλεκτρονικές συσκευές εκπεμπουν ενα σχετικά μεγαλο βαθμό ακτινοβολίας που εαν εκτεθουν αρκετή ώρα σε αυτη ισως τα βλάψει. Εαν ειναι για λίγο δεν βλαπτει.
 
@ΜΑΡΙΑαα μαζί σου! Τον παίρνω στο χέρι κ τον ξανά βάζω στο τρόλεϊ κ όσο τον διώχνω τόσο ανεβαίνει! Το πείσμα του! 😝
Κ να σου πω αφού έρχεται που έρχεται, θα ήθελα να βλέπαμε κάτι μαζί, γιατί ενδιαφέρον δείχνει το μανάρι μου κ στο δάκτυλο μου (αδυναμία του να με τσιμπάει!) κ στο κινητό μου!
 
@HxC σ' ευχαριστώ Δημήτρη, είχα σκοπό να χαμηλώσω την φωτεινότητα στο 1/4. Λες να μην ανησυχώ για την ακτινοβολία;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 Πολλές φορές έχουν, αν και τις περισσότερες φορές δεν βλέπονται.
Βέβαια, για την ακτινοβολία το λέω. Επίσης να πω ότι τους διχνω κάτι εξαιρετικά σπάνια. Ή σχεδόν ποτέ.
 
  • OK
Αντιδράσεις: MARY58
@MARY58 Αφου μετα απο το βιντεο εψαχνε το καναρινι 😏 ο Σοφοκλης ψαχνει για παρεα! Η γνωμη μου ειναι, καλυτερα να του βαζεις τραγουδια που ακους εσυ, παρα καναρινια! Γιατι αμα ειναι και του βαζεις να ακουει καναρινια, συνεχεια θα του δινεις εξτρα σνακ! Του βαζεις βιντεο απο καναρινια για να κελαϊδαει; απο μονος του δεν το κανει;
 
@Elli καλημέρα. Όχι, τραγουδάει μόνος του (τώρα πχ τραγουδάει) ή εάν ακούει κάποια τραγούδια που ακούω εγω. Τελευταία αφήσαμε τα ανατολίτικα κ ροκαρουμε. Βέβαια τα τραγούδια του έχουν μειωθεί τώρα με την πτερόροια. Το πρωί του δίνει κ καταλαβαίνει ειδικά όταν τον βγάζω μπαλκόνι. Το μεσημέρι θα ρίξει κάνα δυο τραγούδια κ το βράδυ ένα σιγανό σαν νανούρισμα!
Με τα κελαιδισματα στο κινητό, επειδή ίσως το έβλεπε, περισσότερο έψαχνε το καναρίνι παρά τραγούδαγε μαζί του. Έριχνε μια στροφή κ μετά κοίταζε να το βρει κ μετά ... κυνήγαγε το δάκτυλο μου. Το ξέρω ότι θέλει παρέα κ σπάω το κεφάλι μου, πως μπορώ να το λύσω. Είναι επιθυμία του που δεν έχω εκπληρώσει. Κ ειναι ο γλυκός μου, τόσο παιχνιδιαρης κ εξοικειωμένος μαζί μου. Τώρα πια το πρωί αφού κάνει μερικές γύρες όλο το δωμάτιο, έρχεται πάνω μου (είμαι ξαπλωμένη στο κρεβάτι) κ μετά ξαναφεύγει. Το μεσημέρι κάθεται έξω από το τρόλεϊ κ αντί να κοιτάζει έξω, κοιτάζει το κρεβάτι που είμαι, πότε θα έρθω να παίξει με το δάχτυλο μου!
Αυτό που λες θα κάνω γιατί πονάει η ψυχή μου που τον βλέπω κ ψάχνει. Θέλω να του φέρω μια κοπέλα (όχι ακόμα, μωρό είναι 🤭), εάν φέρω αρσενικό σίγουρα θα είμαι μόνιμη πελάτης της Δουκάκη, αλλά εδώ δεν έχω σχεδόν τον χώρο για δεύτερο, τα παιδάκια τους που θα τα έχω; Κ άντε τα πρώτα βρίσκω κ τα χαρίζω, τα δεύτερα, τα τρίτα;
 
@MARY58 Καλημερα! Να προσεχεις το δαχτυλο σου 😉😅
Μικρος - μικρος αλλά το ματι του παιζει 😜
Οποτε αφου κελαϊδαει μονος του, δεν χρειαζεται να του βαζεις καναρινια και τον φουντωνεις περισσοτερο! Καλυτερα να ροκαρει 😂
Οταν θα εισαι ετοιμη εσυ, να του παρεις μια ομορφη κοπελαρα!
Αν κανεις καποια στιγμη αυτο το βημα, πρεπει να εχεις ετοιμο τον χωρο καραντινας! Οποτε εχεις ηδη μετα τον χωρο οπου θα τα χωριζεις εαν δεν θελεις αλλη αναπαραγωγη!
Στην πρωτη γεννα που θα κανουν, ειμαι σιγουρη οτι δεν θα τα δωσεις τα μικρα 😊

Στο θεμα μας παντως, μην του ξαναβαλεις καναρινια! Γιατι καμια μερα θα τον δεις να πεταριζει στο δαχτυλο σου, σε καμια ταΐστρα ή αυγοθηκη 😜
 
@Elli μήνυμα ελήφθη! Όταν ενηλικιωθεί, θα το σκεφτώ σοβαρά το θέμα του συνοικεσίου! Κ να του βρω, λέει, κάποια που δεν συμπαθήσει! Γιατί αυτός, όλα κ όλα, σίγουρα θα την ξετρελλάνει! 😜😜😜Κ η καραντίνα καταλήξει ισόβια! 😂
Στην πρωτη γεννα που θα κανουν, ειμαι σιγουρη οτι δεν θα τα δωσεις τα μικρα
Αχ ! δεν μπορώ να κρυφτώ! 🤗
Το μόνο που έχω να κάνω για να έχω χώρο, εδώ που τα λέμε, είναι να πετάξω τα πράγματα της μάνας μου! Εύκολο! 😏🥶
 
τα παιδάκια τους που θα τα έχω; Κ άντε τα πρώτα βρίσκω κ τα χαρίζω, τα δεύτερα, τα τρίτα;
Οταν ελεγες αυτο, ενας κομπος κατεβαινε στον λαιμο 😜🤣
 
@Elli εμένα θα το πεις! Είναι εύκολο να δώσω τα Σοφοκλάκια μου; Γράφοντας το με τσίμπαγε η καρδιά μου!Το πρόβλημα του χώρου πάντως είναι πραγματικό. Ακόμα κ για την καραντίνα, εάν επιλέξω άλλο δωμάτιο, έχω θεμα. Τα άλλα δωμάτια είναι σύμφωνα με την βιβλιογραφία, απαγορευτικά. Τέλος πάντων, θα δώσω χρόνο στον εαυτό μου να το σκεφτώ, γιατί είναι τόσο καλός που θέλω να γνωρίσει κ την χαρά να έχει το κορίτσι του κ την χαρά να γίνει πατέρας (κ πιστεύω ότι θα γίνει καλός πατέρας κ σύντροφος).😍
 
Back
Top